Гребінківський районний суд Полтавської області
Справа №: 528/730/21
Іменем України
27.07.2021 м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участі: представника Гребінківського СПД ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої розглядається подання ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду без технічної фіксації подання заступника начальника СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУ НП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_5 про вирішення питання про встановлення адміністративного нагляду стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, освіта неповна середня, не працюючого, не одруженого, раніше судимого:
- 12.09.2001 року Гребінківським районним судом Полтавської області за ч.2 ст.141 КК України до 1 року позбавлення волі, відповідно до ст.75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим терміном 1 рік;
- 26.12.2001 року Києво - Святошинським районним судом Київської області за ч.1 ст.309 КК України до 1 року 6 місяців позбавлення волі;
- 26.03.2004 року Києво - Святошинським районним судом Київської області за ч.2 ст.309, ч.2 ст.307 КК України до 5 років позбавлення волі;
- 17.03.2009 року Гребінківським районним судом Полтавської області за ст.395 КК України до 1 місяця арешту;
- 26.11.2012 року Гребінківським районним судом Полтавської області за ч.2 ст.190, ч.3 ст. 185, ч.2 ст. 309, ч.2 ст. 263, ч.1 ст.70 КК України до 3 років 9 місяців позбавлення волі;
- 16.06.2016 року Гребінківським районним судом Полтавської області за ч.2 ст.185 КК України до 1 року 1 місяця позбавлення волі;
- 28.11.2016 року Гребінківським районним судом Полтавської області за ч.2 ст.309 КК України до 2 років позбавлення волі,-
Заст. начальника СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУ НП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_6 звернувся до Гребінківського районного суду Полтавської області із поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Подання вмотивоване тим, що 20.11.2017 року ОСОБА_4 звільнився умовно - достроково з місць позбавлення волі відповідно до ухвали Крюківського районного суду Полтавської області від 17.11.2017 року на 4 місяці 8 днів та прибув до свого постійного місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Цією ж ухвалою ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік.
23.11.2017 року Гребінківським ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 було постановлено на облік.
23.11.2018 року строк адміністративного нагляду встановленого ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука від 17.11.2017 року закінчився, але останній на шлях виправлення не став, в зв'язку з чим постановою Гребінківського районного суду Полтавської області від 22.01.2019 року йому було знову встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік
22.01.2020 року строк адміністративного нагляду закінчився, але останній на шлях виправлення не став, в зв'язку з чим постановою Гребінківського районного суду Полтавської області від 18.02.2020 року йому було знову встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік.
18.02.2021 року строк адміністративного нагляду встановленого постановою Гребінківського районного суду Полтавської області від 18.02.2020 закінчився, але гр. ОСОБА_4 знову на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, порушував правила адміністративного нагляду, вчиняв правопорушення, за що притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 16.04.2020 року за ч.1 ст.187 КУпАП; 14.05.2021 року за ч.1 ст.178 КУпАП; 14.05.2021 року за ч.2 ст.44-3. Окрім того, під час перебування під адміністративним наглядом ОСОБА_4 вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 125 КК України.
Станом на день подачі вказаного подання, строк дій адміністративного нагляду визначеного в постанові Гребінківського районного суду Полтавської області від 18.02.2020 сплив, одна вищевказані дії ОСОБА_4 свідчать, що останній схильний до скоєння правопорушень, залишається небезпечним для суспільства, тому наявні підстави для повторного встановлення адміністративного нагляду на один рік з визначенням певних обов'язків.
Представник СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУ НП в Полтавській області ОСОБА_3 в судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити.
Гр. ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував щодо встановлення відносно нього адміністративного нагляду. Зазначив, що ніде не працює, отримує дохів від пенсії, на фоні вжиття спиртних напоїв може вчиняти протиправні дії.
Суд, заслухавши думку представника СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУ НП в Полтавській області ОСОБА_3 , пояснення самого ОСОБА_4 , вивчивши та дослідивши в судовому засіданні подання та додані до нього матеріали, приходить до висновку, що подання обґрунтоване та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно зі ст.2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до ст.3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства; в) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок, вчиняють інші правопорушення; г) засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відповідно до ч.2 ст.5 «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Згідно із ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Як було встановлено в судовому засіданні, 28.11.2016 року ОСОБА_4 був засуджений Гребінківським районним судом Полтавської області за 2 ст. 309, ч. 4 ст. 70 КК до 2 років 1 місяця позбавлення волі. 20.11.2017 звільнений умовно-достроково з невідбутим строком покарання 4 місяці 8 днів.
Постановою Гребінківського районного суду Полтавської області від 18.02.2020 року йому було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік, строк дії якого закінчився 18.02.2021.
Судом встановлено, під час перебування під вказаним адміністративним наглядом ОСОБА_4 продовжував вести антигромадський спосіб життя, порушував умови адміністративного нагляду, вчиняв інші протиправні дії у зв'язку з чим притягувався до адміністративної відповідальності. Крім того, під час перебування під адміністративним наглядом ОСОБА_4 вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 125 КК України
Враховуючи викладене, суд вважає, що відносно ОСОБА_4 можливо встановити адміністративний нагляд, оскільки він після звільнення на шлях виправлення не став, схильний до скоєння правопорушень, залишається бути небезпечним для суспільства.
Згідно ст. 3 п. «в» ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд ОСОБА_4 слід встановити строком на 1 рік, а з урахуванням особистості, із застосуванням таких обмежень як: заборонити виходити з будинку (квартири) за місцем свого проживання з 21-00 години до 05-00 години наступного дня; заборонити виїзд за межі району (міста) місця проживання без дозволу керівництва ОВС; зобов'язати з'являтися на реєстрацію до СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області кожну 1,2,3 та 4 неділю місяця.
Враховуючи зазначене та керуючись ст.ст. 3 п. «в», 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», 158 КВК України, суд,-
Подання задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України - адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік.
Застосувати протягом цього строку по відношенню до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмеження у вигляді:
1. Заборони виходити з будинку (квартири) за місцем свого проживання з 21.00 год. до 05.00 год. наступного дня.
2. Заборони виїзду за межі району (міста) місця проживання без дозволу керівництва ОВС.
3. Зобов'язати з'являтися на реєстрацію до СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області кожну 1,2,3 та 4 неділю місяця.
Строк дії адміністративного нагляду починається з 27.07.2021 року.
Копію постанови направити для виконання начальнику СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом семи днів з дня отримання її копії.
Суддя ОСОБА_1