Рішення від 26.07.2021 по справі 620/4942/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4942/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лобана Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області щодо не проведення перерахунку та не виплати ОСОБА_1 частини разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році відповідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1999, № 24. ст. 209) та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі 8992 грн з урахуванням Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1999, № 24, ст. 209), рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 та рішення Верховного Суду від 29.09.2020 №Пз/9901/14/20.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем виплачено йому разову грошову допомогу до 5 травня у 2021 році у розмірі меншому, ніж це передбачено у статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній зазначив, що обсяги видатків на виплату разової грошової допомоги до 5 травня на 2021 рік відповідають розмірам, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325, а тому правові підстави для виплати спірної допомоги позивачу в іншому розмірі відсутні.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує таке.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом війни ІІІ групи та має право на пільги, встановлені статтею 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі і на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, що підтверджується копією посвідчення, наявного в матеріалах справи.

Позивач отримав разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в розмірі 3391,00 грн. У подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування і виплату недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, встановленої статтею 13 Закону України від 22.10.993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, проте отримав відповідь, що йому виплачена вказана допомога у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №325, а тому її розмір не підлягає перерахунку.

Не погоджуюсь з діями відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Проте, законодавцем правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня були з 01.01.2015 також врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, відповідно до якого Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 08.04.2021 № 325 "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де передбачено, виплата зазначеної допомоги інвалідам війни ІІІ групи у розмірі 3391 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) зазначені положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу визнав неконституційними.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду і Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20, зазначили, що з 27.02.2020 розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році підлягає нарахуванню і виплаті у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України від 25.12.1998 №367-ХІV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим, згідно наданої відповідачем інформації, на картковий рахунок позивача було перераховано кошти в сумі 3391 грн, що суперечить положенню статті 13 Закону № 3551-ХІІ. Сума недоотриманих позивачем коштів складає 8992 грн.

Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача недоплачену частину щорічної разової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі 8992 грн, з урахуванням Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1999, № 24, ст. 209) та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, то як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України вказані позовні вимоги є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому позовні вимоги з урахуванням ст. 9 КАС України підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену частину щорічної разової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1999, № 24, ст. 209) та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області, щодо не проведення перерахунку та не виплати ОСОБА_1 частини разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році відповідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1999, № 24. ст. 209) та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової допомоги до 5 травня у 2021 році з урахуванням Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1999, № 24, ст. 209), рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 та рішення Верховного Суду від 29.09.2020 №Пз/9901/14/20.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 )508, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області (вул. Київська, 281, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ - 031960222).

Повний текст рішення виготовлено 26 липня 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан