Справа № 560/5435/21
іменем України
27 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новоушицької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради Хмельницької області VII скликання №14 від 30.10.2020 в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою зі зміною виду цільового призначення земельних ділянок з подальшою передачею безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області. Також просить зобов'язати відповідача повторно розглянути проект землеустрою та прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України.
Покликається на те, що у травні 2020 він отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки із зміною виду цільового призначення з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, розробив проект землеустрою та подав його відповідачу для затвердження. За результатами розгляду заяви відповідач прийняв оскаржене рішення №14 від 30.10.2020, яким відмовив позивачу та іншим громадянам у затвердженні проекту. Підставою відмови слугувало те, що на думку селищної ради, пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради. Позивач вважає, що ця підстава не відповідає вимогам Земельного кодексу України, відтак рішення є протиправним і необґрунтованим.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Новоушицькою селищною радою Хмельницької області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що спірне рішення селищної ради прийняте з урахуванням обставин, які вказують на те, що під час отримання дозволів на розробку проектів землеустрою окремими особами вчинялись дії, які свідчать про можливі зловживання в частині оформлення документів та надання вказаних дозволів. Зазначає, що навіть за умови задоволення судом позовних вимог позивача відповідач не зможе повторно розглянути проект землеустрою, оскільки заява позивача та інші документи на даний час вилучені на підставі ухвали слідчого судді в межах розслідування відповідного кримінального провадження. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій не погоджується з доводами відповідача. Від сторін також надійшли додаткові заперечення та пояснення.
Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
У травні 2020 позивач звернувся до Новоушицької селищної ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га (за межами населеного пункту с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області) за рахунок частини сформованої земельної ділянки комунальної власності, зі зміною її цільового призначення (для ведення особистого селянського господарства) з метою її подальшої передачі безоплатно у власність.
Рішенням позачергової сесії VII скликання Новоушицької селищної ради від 15.05.2020 №16 громадянам згідно з переліком, у тому числі позивачу, надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду цільового призначення. На підставі цього рішення позивачу виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У подальшому позивач звернувся до Новоушицької селищної ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. За результатом розгляду заяви відповідач прийняв рішення № 14 від 30.10.2020, яким відмовив позивачу та іншим у затвердженні проектів землеустрою. Як вбачається з рішення, підставою відмови є те, що на думку відповідача, пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, які постійно проживають на території селищної ради.
Позивач вважає, що підстава відмови у затвердженні проекту землеустрою не охоплюється положеннями Земельного кодексу України, відтак рішення є незаконним.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч. 6 ст. 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються, зокрема, органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Одночасно з цим, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути те, що його не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках. Інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України норми Земельного кодексу України не містять (постанова Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 1640/2592/18)
Разом з тим, жодних обґрунтованих правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою рішення відповідача не містить. Відповідач не довів, що проект землеустрою, наданий позивачем, не був погоджений у встановленому порядку або містив будь-які інші суттєві недоліки форми або змісту, які відповідно до закону перешкоджали прийняттю рішення про його затвердження. Відповідач не обґрунтував, яким вимогам законів і прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів не відповідав представлений позивачем проект.
Суд критично оцінює підставу спірного рішення, оскільки така взагалі не передбачена законом.
Вирішуючи питання про затвердження проекту землеустрою, відповідач як орган місцевого самоврядування зобов'язаний був керуватись чинними нормами та міг відмовити у затвердженні проекту лише з підстав, чітко визначених законом.
Натомість, ті доводи, на які відповідач покликається у відзиві, на даний час не спростовують право позивача на затвердження поданого ним проекту, позаяк сам же відповідач і надав позивачу та іншим особам дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Суду не доведено і ним не встановлено, що вищезгадане рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на даний час скасоване або визнане не чинним. Одночасно з цим не встановлено, що позивач вчинив будь-які неправомірні дії, які б могли вплинути на вирішення його питання.
З огляду на це, суд вважає, що відповідач у спірному рішенні зазначив підставу відмови, яка не передбачена вимогами чинного законодавства, тому оскаржене рішення не є правомірним та підлягає скасуванню. Слід зобов'язати Новоушицьку селищну раду повторно розглянути та вирішити заяву позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до вимог Земельного кодексу України, враховуючи встановлені судом обставини.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради Хмельницької області VII скликання № 14 від 30.10.2020 в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні поданого ним проекту землеустрою.
Зобов'язати Новоушицьку селищну раду Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 і поданий ним на затвердження проект землеустрою, вирішивши питання в порядку та у спосіб, передбачений нормами Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн. за рахунок асигнувань Новоушицької селищної ради Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 липня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Новоушицька селищна рада Хмельницької області (вул. Подільська, 12,Нова Ушиця,Новоушицький район, Хмельницька область,32600 , код ЄДРПОУ - 04407388)
Головуючий суддя І.С. Козачок