Копія
Справа № 560/106/21
іменем України
19 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - Шишової Ю.С., представника відповідача - Миханчук Л.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо невідображення в інтегрованій картці платника (далі - ІКП), на якій обліковуються розрахунки КП «Славутське ЖКО» з бюджетом за податком на додану вартість інформації про сплату боргу, згідно рішення суду від 30.09.2020 по справі № 560/3389/19 станом на 26.09.2019;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області внести до ІКП, на якій обліковуються розрахунки КП «Славутське ЖКО» з бюджетом за податком на додану вартість інформації про сплату боргу, згідно рішення суду від 30.09.2020 по справі № 560/3389/19 станом на 26.09.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Комунальне підприємство «Славутське житлово-комунальне об'єднання» звернулося за захистом своїх порушених прав та інтересів до суду, оскільки на його численні звернення стосовно приведення у відповідність до рішення суду по справі № 560/3389/19 податковий орган не реагує. Оскільки на дату звернення в ІКП не приведено у відповідність до встановлених обставин, відповідачем не були відкориговані дані в ІКП позивача, хоча коригування помилкових даних у ІКП прямо передбачено нормами діючого законодавства, зокрема Податковим кодексом України. Оскільки відповідачем не приведено у відповідність до рішення суду ІКП в свою чергу призводить до помилкових нарахувань штрафних санкцій та пені, що є грубим порушенням норм діючого законодавства та спричиняє негативні наслідки для підприємства у наростанні штучно створеного податкового боргу. Оскільки, станом на 28.12.2020 за підприємством, станом на 28.09.2019 в Інтегрованій картці платника податку по податку на додану вартість рахується заборгованість в сумі 1015986,00 гривень, незважаючи на рішення суду від 30.09.2020, яким чітко встановлено, що станом на 26.09.2019 було сплачено в повному обсязі. У відповідності до ст. 82 чітко передбачено, що обставини встановлені рішенням суду доказуванню не підлягають, таким чином відображення податкового боргу в інтегрованій картці платника податки спрямоване на створення штучного податкового боргу та штрафних санкцій і пені для позивача, як добропорядного платника податків та зборів.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
19.02.2021 відповідачем - ГУ ДПС у Хмельницькій області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
11.03.2021 позивач подав відповідь на відзив, де зазначив, що відповідачем не обґрунтовані обставини, на які він посилається у відзиві, вони є припущеннями та не ґрунтуються на вимогах закону.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного від 07.07.2021 суд перейшов до розгляду адміністративної справи №560/106/21, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача - Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві, вважає, що відповідач діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Суд встановив, що Комунальне підприємство "Славутське житлово-комунальне об'єднання" є юридичною особою, код ЄДРПОУ 34432514.
За позивачем рахувався податковий борг в розмірі 1502019,49 грн., з яких: основний борг в розмірі 589914,15 грн., штрафні санкції в сумі 237860,00 грн., пеня в сумі 674245,34 грн., який утворився внаслідок податкових повідомлень-рішень №0013481403 від 26.02.2019, №0012475505 від 21.03.2019, а також податкової вимоги форми "Ю" від 08.05.201815 №118771-17.
Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 30.09.2020 по справі №560/3389/19 встановлено: «заборгованість зі стати податку на додану вартість у відповідності до податкового повідомлення - рішення № 0013481403 від 26.02.2019 року погашена відповідачем станом на 01.11.2019 року», внаслідок чого, відмовлено у задоволенні позову Головного управління ДПС у Хмельницькій області про стягнення податкового боргу в справі №560/3389/19.
Отже, податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1305630,59 грн., що заявлявся до стягнення у справі №560/3389/19 є погашеним.
Згідно з даними Головного управління ДПС у Хмельницькій області за позивачем станом на 01.02.2021 був наявний податковий борг на загальну суму 3080551,28 грн., в тому числі з податку на додану вартість в сумі 2677784,20 грн., зазначене підтверджується розрахунком заборгованості КП «Славутське ЖКО» станом на 01.02.2020, копіями ІКП, що наявні в матеріалах справи.
Зокрема, наявний станом на 01.02.2020 податковий борг з податку на додану вартість КП «Славутське ЖКО» в сумі 2677784,20 грн. згідно даних ІКП утворився внаслідок несплати в установлені законодавством строки узгоджених сум грошових зобов'язань, визначених згідно: податкового повідомлення-рішення №0033875504 від 21.07.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9204021765 від 18.08.2020, податкового повідомлення-рішення № 0020085504 від 31.03.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9234732401 від 16.09.2020, податкового повідомлення-рішення № 0046195504 від 24.09.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9269408141 від 19.10.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9303081735 від 17.11.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9339499580 від 21.12.2020, податкового повідомлення-рішення № 00/2767/0415 від 22.12.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9369257222 від 19.01.2021.
Проте, позивач вважає, що відповідачем незважаючи на рішення суду, яке вступило в законну силу, інформацію про сплату податкового боргу протиправно не відображено в електронному кабінеті платника податку, оскільки в обліковій картці (Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт/послуг) в колонці 8 рядок 2 зазначено сальдо на початок року в сумі 1717138,52 грн. - недоїмка та 86465,38 грн. зазначається, як залишок несплаченої пені, таким чином сума податкового боргу, яка була першочерговим предметом позову та складала загальну сум податкового боргу в розмірі 1502019,49 грн., та яку було задоволено судом першої інстанції після прийняття рішення апеляційною інстанцією 30.09.2020, так і залишилась податковим боргом в електронному кабінеті платника податку, внаслідок чого звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов'язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин, далі по тексту Податковий кодекс).
Пунктом 71.1 статті 71 Податкового кодексу визначено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Відповідно до підпункту 72.1.1.1 підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах.
Згідно пункту 74.1 статті 74 Податкового кодексу, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (абзац перший).
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами (абзац четвертий).
Пунктом 74.3 статті 74 Податкового кодексу передбачено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України №422 від 07.04.2016 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №751/28881 від 20.05.2016 (далі - Порядок №422).
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 422 інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами. Інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції.
Згідно із пунктами 3, 5 розділу І Порядку № 422 оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.
Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.
За змістом пункту 1 розділу ІІ Порядку № 422 ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Аналіз положень Порядку № 422 свідчить про те, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов'язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально - правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом.
Позивач в позовній заяві зазначає, що Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 30.09.2020 року по справі №560/3389/19 було встановлено: «заборгованість зі стати податку на додану вартість у відповідності до податкового повідомлення - рішення № 0013481403 від 26.02.2019 року погашена відповідачем станом на 01.11.2019 року», внаслідок чого, відмовлено у задоволенні позову Головного управління ДПС у Хмельницькій області про стягнення податкового боргу в справі №560/3389/19. Однак відповідачем не приведено у відповідність до рішення суду ІКП, а саме не відкориговані дані в ІКП позивача, що в свою чергу призводить до помилкових нарахувань штрафних санкцій та пені, і є грубим порушенням норм діючого законодавства та спричиняє негативні наслідки для підприємства у наростанні штучно створеного податкового боргу.
Проте, суд не погоджується із таким твердженням представника позивача, оскільки як зазначалося вище, та встановлено судом під час розгляду справи, згідно з даними Головного управління ДПС у Хмельницькій області за позивачем станом на 01.02.2021 наявний податковий борг на загальну суму 3080551,28 грн., в тому числі з податку на додану вартість в сумі 2677784,20 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості КП «Славутське ЖКО» станом на 01.02.2020, копіями ІКП, які містяться в матеріалах справи.
Зокрема, наявний станом на 01.02.2020 податковий борг з податку на додану вартість КП «Славутське ЖКО» в сумі 2677784,20 грн. згідно даних ІКП утворився внаслідок несплати в установлені законодавством строки узгоджених сум грошових зобов'язань, визначених згідно: податкового повідомлення-рішення №0033875504 від 21.07.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9204021765 від 18.08.2020, податкового повідомлення-рішення № 0020085504 від 31.03.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9234732401 від 16.09.2020, податкового повідомлення-рішення № 0046195504 від 24.09.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9269408141 від 19.10.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9303081735 від 17.11.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9339499580 від 21.12.2020, податкового повідомлення-рішення № 00/2767/0415 від 22.12.2020, податкової декларації з податку на додану вартість №9369257222 від 19.01.2021.
Вищезазначені податкові повідомлення - рішення №0033875504 від 21.07.2020, № 0020085504 від 31.03.2020, № 0046195504 від 24.09.2020, №00/2767/0415 від 22.12.2020 станом на дату розгляду справи є чинними та не скасовані в судовому чи адміністративному порядку.
При цьому, судом встановлено, що предметом розгляду судової справи №560/3389/19 був заявлений податковим органом до стягнення з КП «Славутське ЖКО» податковий борг на суму 1502019,49 грн., в тому числі з податку на додану вартість в сумі 1305630,59 грн., (основний борг - 589914,15 грн., штрафна санкція - 202454,0 грн., пеня - 513262,44 грн.), визначений згідно податкового повідомлення - рішення № 0013481403 від 26.02.2019, з врахуванням часткової сплати в сумі 222873,85 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1305630,59 грн., що заявлявся до стягнення у справі №560/3389/19 є погашеним та відсутній в інтегрованій картці платника КП «Славутське ЖКО».
Згідно пункту 87.9 статті 87 Податкового Кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив суду, що у відповідності до вимог пункту 87.9 статті 87 Податкового Кодексу України грошові кошти, сплачені КП «Славутське ЖКО» протягом 2019 - 2020 років, як поточні платежі по деклараціях, зараховані контролюючим органом в рахунок погашення вищевказаного податкового боргу з податку на додану вартість, визначеного податковим повідомленням - рішенням від 26.02.2019 № 0013481403, згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати платником.
Також, представник відповідача зазначив, що податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1305630,59 грн. згідно податкового повідомлення - рішення від 26.02.2019 року № 0013481403, що був предметом розгляду у судовій справі №560/3389/19, відсутній в інтегрованій картці платника, оскільки погашений ним, що відображено в ІКП, і встановлено постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2020 року.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що наявний в інтегрованій картці платника станом на 01.02.2021 податковий борг з податку на додану вартість в сумі 2677784,20 грн. не був предметом розгляду у судовій справі №560/3389/19, а також жодним чином не стосується податкового боргу, який визначений згідно податкового повідомлення - рішення № 0013481403 від 26.02.2019.
Судом також встановлено, що податковий борг КП «Славутське житлово-комунальне об'єднання», який залишався не погашеним станом на 01.04.2021 (в тому числі штрафні санкції та пеня) списаний відповідачем на підставі п.2-3 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, згідно рішення заступника начальника Головного управління ДПС у Хмельницькій області №3/22-01-13-01-31 від 01.04.2021 про списання безнадійного податкового боргу.
Таким чином, станом на 28.05.2021 в КП «Славутське житлово-комунальне об'єднання» відсутня заборгованість по платежах до бюджету.
Вказане зумовлює висновок суду про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо невідображення в інтегрованій картці платника, на якій обліковуються розрахунки КП «Славутське ЖКО» з бюджетом за податком на додану вартість інформації про сплату боргу, згідно рішення суду від 30.09.2020 по справі № 560/3389/19 станом на 26.09.2019 та зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області внести до ІКП інформації про сплату боргу, згідно рішення суду від 30.09.2020 по справі № 560/3389/19 станом на 26.09.2019.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 липня 2021 року
Позивач:Комунальне підприємство "Славутське житлово-комунальне об'єднання" (вул. Миру, 14 А, м. Славута, Славутський район, Хмельницька область, 30000 , код ЄДРПОУ - 34432514)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом"
Суддя І.І. Тарновецький