15 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1798/21
16 год 30 хв
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Новіковій Т.А.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Корман Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 30.03.2021 № 96-к "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- поновити позивача на публічній службі на посаді, яку займав до звільнення;
- стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 01.04.2021 до ухвалення рішення суду;
Ухвалою від 27.04.2021 у справі відкрите загальне позовне провадження, підготовче засідання призначене на 25.05.2021.
Протокольною ухвалою від 25.05.2021 підготовче засідання відкладене на 17.06.2021 у зв'язку із клопотаням відповідача.
Ухвалою від 17.06.2021 закрите підготовче провадження, справа призначена до розгляду по суті на 15.07.2021 об 11:00 год.
15.07.2021 у судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що з листопада 2000 року працював на посадах начальника та заступника начальника відділу земельних ресурсів, Держкомзему та Держгеокадастру в Новотроїцькому районі. 14.02.2019 наказом № 38-к призначений на посаду заступника начальника відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області. Наказом від 30.03.2021 № 96-к ОСОБА_1 звільнений із займаної посади на підставі пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" у зв'язку із ліквідацією Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області. Підставою для звільнення позивача слугувала постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", якою ліквідовані територіальні органи Держгеокадастру, в тому числі Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області. На переконання позивача, Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області фактично не ліквідоване, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 № 301 відмінена постанова від 16.11.2020 № 1118. Посилаючись на викладені обставини, позивач наголошує на відсутність у відповідача підстав для його звільнення у зв'язку із ліквідацією, а тому просить скасувати спірний наказ та поновити позивача на роботі, а також стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
У відзиві на позовну заяву від 21.05.2021 відповідач заперечує проти задоволення позову, зазначаючи наступне. Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", наказу Держгеокадастру від 24.11.2020 № 504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 27.11.2020 № 134 "Про ліквідацію головного управління Держгеокадастру у Херсонській області" розпочата процедура ліквідації установи Головного управління, що підтверджується даними державної реєстраційної служби про початок процедури ліквідації.
01.03.2021 Комісією з ліквідації Головного управління ОСОБА_1 надане письмове попередження під розписку про наступне вивільнення у зв'язку із проведенням процедури ліквідації. Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" від 05.04.2021 № 301, яка набрала чинності 10.04.2021) було прийнято рішення - відмінити рішення про ліквідацію юридичних осіб публічного права - територіальних органів Держгеокадастру. Відповідач наголошує, що оскільки наказ від 30.03.2021 № 96-к про звільнення позивача був виданий у період дії наказу від 24.11.2020 № 504 про ліквідацію територіальних органів Держгеокадастру, то відсутні підстави для його скасування. Тому, звільняючи позивача із займаної посади, відповідач діяв на підставі та у порядку, передбачених Законом № 889-VIII, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 , ОСОБА_1 16.11.2000 призначений на посаду начальника Новотроїцького районного відділу земельних ресурсів з присвоєним 9 рангом державного службовця.
Наказом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 13.02.2019 № 38-к ОСОБА_1 з 14.02.2019 призначено на посаду заступника начальника відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", наказу Держгеокадастру від 24.11.2020 № 504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 27.11.2020 № 134 "Про ліквідацію головного управління Держгеокадастру у Херсонській області" ОСОБА_1 попереджений про наступне звільнення з посади відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу". Дане попередження підписане особисто позивачем 01.03.2021.
Наказом голови комісії з ліквідації - в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 30.03.2021 № 96-к ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з 01.04.2021 на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу" у зв'язку із ліквідацією Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Вважаючи звільнення на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу" незаконним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про відсутність підстав для звільнення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, урегульовані Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Положення Закону № 889-VІІІ суд застосовує в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно із ч. 2 та ч. 3 ст. 5 Закону № 889-VІІІ відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Підстави припинення державної служби визначені статтею 83 Закону № 889-VІІІ.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 83 Закону № 889-VІІІ державна служба припиняється за ініціативою суб'єкта призначення (статті 87, 87-1 цього Закону № 889-VІІІ).
За змістом п. 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону № 889-VІІІ підставою для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є ліквідація державного органу.
Звертаючись до суду із даним позовом позивач стверджує, що його звільнення з підстави ліквідації державного органу є незаконним, оскільки в даному випадку відсутній факт ліквідації органу, в якому він працював.
Також у судовому засіданні 15.07.2021 позивач пояснив, що у 2020 році, тобто до процедури ліквідації, чисельність працівників відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області становила 9 штатних одиниць, дві з яких були вакантними, зокрема, посади головних спеціалістів. Штатна чисельність працівників даного відділу у 2021 році та до дня звільнення позивача - 01.04.2021 залишена без змін, тобто залишені в штаті 9 одиниць, з яких дві посади головних спеціалістів залишились вакантними. Посилаючись на дану обставину, позивач вважає грубим порушенням його трудових прав той факт, що при наявності на день його звільнення двох вакантних посад у відділі у Новотроїцькому районі та при відсутності факту ліквідації відповідача, відповідач прийняв рішення про звільнення ОСОБА_1 , незважаючи на 20-річний стаж роботи в галузі земельних відносин та наявність у позивача двох вищих освіт за спеціальностями інженера-геодезиста та інженера-землевпорядника.
Натомість, відповідач наполягає на тому, що станом на день звільнення позивача -01.04.2021 тривала процедура ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області. Постанова КМУ про припинення ліквідації територіальних органів Держгеокадастру прийнята 05.04.2021 та набрала чинності 10.04.2021.
У судовому засіданні представник відповідача не заперечувала факту наявності двох вакантних посад головних спеціалістів у відділі у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області станом на день звільнення ОСОБА_1 .
Таким чином, спірним у даній справі є питання існування такої підстави для припинення державної служби позивача, як ліквідація державного органу.
Вирішуючи даний спір, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Частиною третьою вказаної статті передбачено, що порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Порядок утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади врегульовано статтею 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 № 3166-VI (далі - Закон № 3166-VI).
Частиною 1 ст. 5 Закону № 3166-VI передбачено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України. Відповідно до частини п'ятої цієї статті міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Президента України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України (частина сьома статті 5 Закону).
Указом Президента України про ліквідацію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади визначається орган виконавчої влади, якому передаються повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що ліквідується. Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається Кабінетом Міністрів України (ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 3166-VI).
Із аналізу наведених вище норм Цивільного кодексу України та Закону № 3166-VI слідує, що порядок утворення та припинення юридичних осіб публічного права є відмінним від порядку утворення та припинення юридичних осіб приватного права.
Частиною 1 ст. 104 ЦК України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Ліквідація - це одна із форм припинення юридичної особи. Ліквідація юридичних осіб здійснюється без переходу прав i обов'язків підприємства, що ліквідується, до інших осіб, тобто без правонаступництва. При ліквідації підприємства його права й обов'язки припиняються.
Отже, ліквідація юридичної особи публічного права, на відміну від ліквідації юридичних осіб приватного права, має певні особливості, що обумовлені відмінностями в їхньому правовому статусі.
Зокрема, особливістю ліквідації державного органу як юридичної особи публічного права є те, що одночасно з його ліквідацією припиняється й реалізація державою функцій, покладених на цей орган.
Ліквідація юридичної особи публічного права здійснюється розпорядчим актом органу державної влади, органу місцевого самоврядування або уповноваженою на це особою.
У цьому акті має бути наведене обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої особи або їхньої передачі іншим органам виконавчої влади.
Якщо таке обґрунтування наведене, то у такому випадку має місце ліквідація юридичної особи публічного права, а якщо ні, то саме посилання на те, що особа ліквідується, є недостатнім.
Таким чином, для вирішення питання про те, що саме мало місце - ліквідація юридичної особи публічного права чи її реорганізація, необхідно надати оцінку правовому акту, який став підставою ліквідації, зокрема, на предмет того, чи припинено виконання функцій ліквідованого органу, чи покладено виконання цих функцій на інший державний орган виконавчої влади.
Якщо внаслідок ліквідації державного органу його функції були передані іншому чи новоутвореному державному органу, то в такому випадку має місце не ліквідація, а реорганізація державного органу.
Так, 16.11.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" (далі-Постанова № 1118), якою ліквідував як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1, у тому числі Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, та утворив територіальні органи, як структурні підрозділи апарату Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру згідно із додатком 2, у тому числі Управління Держгеокадастру у Херсонській області.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1118, Державна служби з питань геодезії, картографії та кадастру видала наказ від 24.11.2020 №504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", яким ліквідовані територіальні органи Держгеокадастру за переліком згідно з додатком 1, у тому числі Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області та утворені територіальні органи, як структурні підрозділи аппарату Держгеокадастру згідно з додатком 3, Управління Держгеокадастру у Херсонській області.
У свою чергу, 27.11.2020 Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видало наказ № 134, згідно з яким розпочата ліквідація Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, як юридичної особи публічного права та затверджений склад ліквідаційної комісії.
05.04.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 301, якою відмітив рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру та визнав такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру".
Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 № 301 набрала чинності 10.04.2021.
Беручи до уваги ту обставину, що Постановою № 1118 Кабінет Міністрів України ліквідував територіальні органи Держгеокадастру та одночасно утворив територіальні органи Держгеокадастру, а всі функції та повноваження ліквідований орган продовжував виконувати до утворення нового органу, суд вважає, що у даному випадку у період з 16.11.2020 до 10.04.2021 тривала процедура реорганізації Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, а не ліквідація, оскільки ліквідована установа продовжувала виконувати свої повноваження, а не припинила їх взагалі.
Аналогічні правові висновки з цього питання викладено у постанові Верховного Суду від 06.08.2020 у справі № 591/3069/16-а.
Таким чином, із наведених вище положень Закону № 3166-VI та Постанови № 1118 слідує, що у даному випадку фактично відбувалася реорганізація Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, яка відмінена Кабінетом Міністрів України 05.04.2021.
Відтак, суд вважає, що наказ № 96-к про звільнення ОСОБА_1 у зв'язку із ліквідацією Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області прийнятий за відсутності юридичного факту ліквідації юридичної особи відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 6 статті 43 Конституції України громадянам гарантований захист від незаконного звільнення.
ОСОБА_1 має статус державного службовця з Дня прийняття присяги державного службовця - з 30.10.1994 (запис № 23 від 30.10.1994 трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 ).
10.12.2015 прийнятий Закон України "Про державну службу" № 889-VIII, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 якого підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, ліквідація державного органу, реорганізація державного органу у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі.
За змістом ч. 3 Закону № 889-VIII процедура вивільнення державних службовців на підставі пункту 1 частини першої цієї статті визначається законодавством про працю. Звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті допускається лише у разі, якщо державного службовця не може бути переведено на іншу посаду відповідно до його кваліфікації або якщо він відмовляється від такого переведення.
Державний службовець, якого звільнено на підставі пункту 1 частини першої цієї статті, у разі створення в державному органі, з якого його звільнено, нової посади чи появи вакантної посади, що відповідає кваліфікації державного службовця, протягом шести місяців з дня звільнення має право поворотного прийняття на службу за його заявою, якщо він був призначений на посаду в цьому органі за результатами конкурсу.
Таким чином, стаття 87 Закону № 889-VIII на час проходження позивачем державної служби, передбачала чіткий вичерпний перелік підстав припинення державної служби (в тому числі і за ініціативою суб'єкта призначення), і при цьому містила імперативне положення, яке по своїй суті є однією з гарантій того, що процедура вивільнення державних службовців на підставі пункту 1 частини першої цієї статті визначається законодавством про працю.
Проте, 19.09.2019 Верховною Радою України прийнятий Закон України № 117-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади" (далі - Закон №117-IX), який набрав чинності 25.09.2019.
Так, Законом № 117-IX внесені зміни до статті 87 Закону України "Про державну службу", яка регламентує припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення
Зокрема, у п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону № 889-VIII щодо підстав припинення державної служби: слова "ліквідація державного органу" замінені словами "скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців", а слова "у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі" виключені.
Абзац перший ч. 3 ст. 87 Закону № 889-VIII "Процедура вивільнення державних службовців на підставі пункту 1 частини першої цієї статті визначається законодавством про працю" викладений в такій редакції: "3. Суб'єкт призначення приймає рішення про припинення державної служби з підстав, передбачених пунктами 2 і 3 частини першої цієї статті, у п'ятиденний строк з дня настання або встановлення відповідного факту".
Абзац другий ч. 3 ст. 87 Закону № 889-VIII "Звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті допускається лише у разі, якщо державного службовця не може бути переведено на іншу посаду відповідно до його кваліфікації або якщо він відмовляється від такого переведення" - виключений.
В абзаці третьому ч. 3 ст. 87 Закону № 889-VIII слова "має право поворотного прийняття на службу за його заявою" замінити словами "за рішенням суб'єкта призначення може бути призначений на рівнозначну або нижчу посаду державної служби".
14.01.2020 Верховною Радою України прийнятий Закон України № 440-IX "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (далі - Закон № 440-IX), який набрав чинності 13.02.2020, яким також внесені зміни до низки законодавчих актів, в тому числі і до Закону України "Про державну службу", зокрема, до статті 87 Закону № 889-VIII.
Так, частина третя статті 87 Закону № 889-VIII доповнена новим абзацом першим такого змісту:
"3. Суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб'єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності). При цьому не застосовуються положення законодавства про працю щодо обов'язку суб'єкта призначення отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення.
У зв'язку з цим абзаци перший - третій вважати відповідно абзацами другим - четвертим".
Із системного аналізу доповнень та змін до статті 87 Закону № 889-VIII слідує, що вони суттєво змінили порядок звільнення особи за ініціативою суб'єкта призначення, зокрема, з підстав ліквідації та реорганізації державного органу в сторону звуження гарантій державного службовця на продовження служби.
Так, скасований обов'язок суб'єкта призначення пропонувати працівнику іншу рівноцінну посаду державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншу роботу (посади державної служби) у цьому державному органі, а також виключене положення п.1 ч. 1 ст. 87 Закону № 889-VIII, що процедура вивільнення державних службовців на підставі пункту 1 частини першої цієї статті визначається законодавством про працю.
Частиною 3 ст. 87 Закону № 889-VІІІ встановлено, що суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб'єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності).
Як зазначено вище, 01.03.2021 ОСОБА_1 попереджений про припинення державної служби на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону № 889-VІІІ, а 01.04.2021 звільнений із займаної посади.
Судом проаналізований штатний розпис Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області станом на 2020 рік, затверджений головою Держгеокадастру 29.01.2020, відповідно до якого загальна кількість штатних посад у даному Управлінні становить 350 штатних одиниць, у тому числі у відділі у Новотроїцькому районі 9 штатних одиниць.
Також, зі змісту штатного розпису Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на 2021 рік, затвердженого головою Держгеокадастру 27.01.2021 слідує, що по даному Управлінню загальна кількість штатних посад становить 350 штатних одиниць, у тому числі у відділі у Новотроїцькому районі 9 штатних одиниць.
Таким чином, унаслідок процедури реорганізації Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, що тривала у період з 16.11.2020 до 10.04.2021, скорочення чисельності державних службовців не відбулося.
23.02.2021 ухвалений Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби" № 1285-ІХ, яким внесені зміни до Закону України "Про державну службу", зокрема, частину третю статті 87 Закону № 889-VIII викладено в такій редакції:
"3. Суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.
Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини першої цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду".
Зміни до Закону України "Про державну службу", внесені Законом № 1285-ІХ, набрали чинності 06.03.2021.
Беручи до уваги ухвалення Верховною Радою України Закону № 1285-ІХ, яким внесені зміни до частини третьої статті 87 Закону № 889-VIII, суд вважає, що у такий спосіб законодавець усунув дискримінаційні положення цього Закону, які звужували гарантії державних службовців на продовження служби у зв'язку із реорганізацією державного органу, порівняно із іншими громадянами, чим відновив конституційні права державних службовців на працю.
Таким чином, станом на день попередження позивача про звільнення, тобто станом на 01.03.2021, діяла норма ч. 3 ст. 87 Закону № 889-VIII, яка не покладала на керівника державної служби обов'язку запропонувати працівникові іншу рівнозначну посаду державної служби у зв'язку із реорганізацією державного органу.
У свою чергу, на день звільнення позивача, тобто станом на 01.04.2021, частина 3 ст. 87 Закону № 889-VIII такий обов'язок передбачала.
Відтак, суд вважає, що відповідач всупереч вимог ч. 3 ст. 87 Закону № 889-VIII прийняв рішення про звільнення позивача у зв'язку із ліквідацією Управління, не запропонувавши позивачу жодну з посад у Головному управлінні Держгеокадастру у Херсонській області.
З огляду на викладене вище, суд відмічає, що приймаючи рішення про звільнення ОСОБА_1 , відповідно до пунктів 1-8 ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідач повинен був діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Натомість відповідач, не маючи жодних підстав для звільнення позивача за п. 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону № 889-VIII та порушуючи вимоги ч. 3 ст. 87 Закону № 889-VIII прийняв рішення про припинення державної служби ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд дійшов висновку про незаконність наказу відповідача від 01.04.2021 № 96-к "Про звільнення ОСОБА_1 " та його скасування.
Поряд з цим, відповідно до ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При цьому, у випадку незаконного звільнення працівника з роботи, його порушене право повинно бути відновлене шляхом поновлення його на посаді, з якої його було незаконно звільнено. Працівник не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підприємстві, якщо він не був переведений туди в установленому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 28.02.2019 у справі № 817/860/16 та від 03.10.2019 у справі № 826/10460/16.
Скасування наказу про звільнення позивача, передбачає поновлення його на посаді, з якої останній незаконно звільнений.
Зважаючи на те, що наказ про звільнення ОСОБА_1 виданий 01.04.2021 та позивач звільнений із займаної посади 01.04.2021, то цей день є останнім днем роботи на займаній посаді, а тому поновити позивача на посаді заступника начальника відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області слід з 02.04.2021.
Щодо позовних вимог про стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.
Обчислення середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження проводиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі - Порядок № 100).
Відповідно до п. 2 Порядку, збереження заробітної плати "у всіх інших випадках", до яких відноситься й випадок вимушеного прогулу, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Пунктом 8 Порядку № 100 передбачено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 24.12.1999 № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів.
Як вбачається із виданої Головним управління Держгеокадастру у Херсонській області довідки від 13.05.2021 № 32-21-0.5-2676/2-21 про заробітну плату ОСОБА_1 , позивачу за останні два місяці роботи, що передували звільненню, нараховано 19222,52 грн. (лютий 2021 року - 9611,26 грн. + березень 2021 року - 9611,26 грн). У цей період позивач відпрацював 42 робочих днів. Отже, середньоденна заробітна плата позивача складає 457,68 грн (19222,52: 42 р.дн.).
Позивач звільнений з роботи з 01.04.2021, тобто цей день є останнім робочим днем.
Отже, час вимушеного прогулу ОСОБА_1 у період з 02.04.2021 до 15.07.2021 включно становить 70 робочих днів (квітень 2021 року - 21, травень 2021 року - 18, червень 2021 року - 20, липень 2021 року - 11).
Відтак, стягненню на користь позивача підлягає середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 32037,60 грн. (457,68 грн. х 70 р.д.) з відрахуванням обов'язкових платежів.
Відповідно до п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду, зокрема, про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Отже, враховуючи приписи статті 371 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність звернення постанови суду до негайного виконання в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з 02.04.2021 та стягнення заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 9611,00 грн. з відрахуванням обов'язкових платежів.
За таких обставин, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 371 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 30.03.2021 № 96-к "Про звільнення ОСОБА_1 ".
Поновити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) на посаді заступника начальника відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з 02 квітня 2021 року.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, 73036, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 02.04.2021 до 15.07.2021 включно у сумі 32037 (тридцять дві тисячі тридцять сім) грн 60 коп. з відрахуванням обов'язкових до сплати податків та зборів.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) на посаді заступника начальника відділу у Новотроїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, 73036, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а) з 02 квітня 2021 року.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, 73036, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць у розмірі 9611 (дев'ять тисяч шістсот одинадцять) грн з відрахуванням обов'язкових до сплати податків та зборів.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 липня 2021 р.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 106030000