Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про забезпечення адміністративного позову
"27" липня 2021 р. № 520/13605/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В. розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Укравтотранс Плюс» про забезпечення позову, що подана одночасно з пред'явленням адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укравтотранс Плюс» до Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмейл - 2012», третя особа: Харківська обласна державна адміністрація, про визнання протиправним та скасування наказу та визнання недійсним договору,-
Заявник - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укравтотранс Плюс», звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, що подана одночасно з пред'явленням адміністративного позову, в якій просить суд забезпечити позов наступним шляхом:
- зупинення дії Наказу від 29.06.2021 № 01/01-08/1 «Про укладання договору», постановленого Начальником Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації Наконечним Володимиром (код ЄДРПОУ 44243911, 61200, м. Харків, Свободи майдан, будинок 5) про «призначення з 01 липня 2021 року на строк не більш як три місяці, перевізником ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (за згодою) та укладання тимчасового договору про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування № 1592 «Пісочин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 Люботин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502-А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора») через ОСОБА_1 до проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області на вказаних маршрутах»;
- заборони Відповідачу-2 Товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (код ЄДРПОУ 38160052 вул. Котлова, 216, м. Харків, 61017) вчиняти дії, а саме: здійснювати перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування № 1592 Пісочин - Харків (АС «Холодна гора») № 1502 Люботин -Харків (АС «Холодна гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків ( АС «Холодна гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 -А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора) через старий Люботин, за Договором від 29.06.2021 року.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову зазначив, що, необхідність вжиття заходів забезпечення позову обґрунтовується очевидною протиправністю Наказу від 29.06.2021 № 01/01-08/1 «Про укладання договору», постановленого начальником Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації Наконечним Володимиром про призначення з 01 липня 2021 року на строк не більш як три місяці, перевізником ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (код ЄДРПОУ 38160052) на автобусних маршрутах загального користування: № 1592 «Пісочин-Харків (АС Холодна Гора), № 1502 Люботин - Харків (АС Холодна Гора), №1184 Люботин (Караван) - Харків (АС Холодна Гора), № 1168 Солоницівка - Харків (АС Холодна Гора), № 1502-А Люботин - Харків (АС Холодна Гора) через Старий Люботин, а також укладеного на його підставі з ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» Тимчасового договору від 29.06.2021 про організацію перевезень на вищезазначених приміських автобусних маршрутах загального користування. Також, Наказ від 29.06.2021 № 01/01-08/1 «Про укладання договору» постановлений Начальником Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації Наконечним Володимиром про призначення ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» тимчасовим перевізником, та укладений на його підставі з ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» Тимчасовий договір від 29.06.2021 про організацію перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування: № 1592 «Пісочин-Харків (АС Холодна Гора), № 1502 Люботин - Харків (АС Холодна Гора), № 1184 Люботин (Караван) - Харків (АС Холодна Гора), № 1168 Солоницівка - Харків (АС Холодна Гора), № 1502-А Люботин - Харків (АС Холодна Гора) через ОСОБА_1 , вочевидь порушує законні права та інтереси ТОВ «Укравтотранс Плюс», як переможця Конкурсу 29.08.2019 та фактично здійснюючого з 09.09.2019 автоперевезення на цих маршрутах.
Приписами ч. 1 ст. 153 КАС України визначено, що заява про забезпечення позову подається: 1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 2) одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
Згідно з ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ч. 4 ст. 229 КАС України.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 29.06.2021 Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації було винесено наказ № 01/01-08/1 «Про укладання договору» про «призначення з 01 липня 2021 року на строк не більш як три місяці, перевізником ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (за згодою) та укладання тимчасового договору про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування № 1592 «Пісочин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 Люботин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502-А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора») через ОСОБА_1 до проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області на вказаних маршрутах».
Підставою для винесення Наказу від 29.06.2021 № 01/01-08/1 визначено підпункт 2 пункту 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 (зі змінами), ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», лист Управління транспорту Xарківської обласної державної адміністрації від 16.06.2021 № 04-07/1, лист ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» від 25.06.2021 № 129.
На підставі вищезазначеного Наказу від 29.06.2021 № 01/01-08/1 «Про укладання договору», Управлінням транспорту Харківської обласної державної адміністрації, в особі начальника Управління Наконечного Володимира Васильовича, 29.06.2021 було укладено з «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (код ЄДРПОУ 38160052) Тимчасовий договір про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування: № 1592 «Пісочин-Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 Люботин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502-А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора») через Старий Люботин.
Не погодившись із відповідним наказом та тимчасовим договором позивач звернувся до суду за їх оскарженням.
Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю. Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Статтею 151 КАС України передбачено, що позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку. Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Частинами 4-6,8 ст.154 КАС України закріплено, що залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову. Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження. Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надсилається заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також, залежно від виду вжитих заходів, направляється судом для негайного виконання державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів. Особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом ( ст. 156 КАС України).
Слід зазначити, що інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
За своєю юридичною природою інститут забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту.
При цьому, заходи забезпечення позову повинні бути співмірними та адекватними заявленим (заявленим у майбутньому у строк, встановлений ч.2 ст. 153 КАС України) позовним вимогам.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
За правовою позицією, викладеною у Рішенні Конституційного Суду України від 31 травня 2011 року № 4-рп/2011 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_1 щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 376 у взаємозв'язку зі статтями 151, 152, 153 Цивільного процесуального кодексу України, „з метою гарантування виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог у процесуальних законах України передбачено інститут забезпечення позову (абзац п'ятий пункту 4 мотивувальної частини).
Вказаний інститут є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права. Він віднесений до механізму захисту прав і свобод людини, зокрема в судовому порядку, і є гарантією їх захисту та відновлення, а отже, елементом правосуддя. Забезпечення позову стосується всіх стадій судового провадження (підготовка, призначення, розгляд справи, виконання рішення) і є складовою комплексу заходів, спрямованих на охорону публічно-правового та матеріально-правового інтересу в адміністративному судочинстві, а також однією з гарантій реального виконання можливого позитивного для людини рішення, оскільки надає можливість суду до ухвалення постанови в адміністративній справі вжити заходів до забезпечення реалізації позовних вимог.
Застосування інституту забезпечення позову є дискреційним правом суду та елементом судового захисту.
Згідно з Рекомендацією N R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов'язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акту; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв'язку з оскарженням адміністративного акту.
У справі Байсаков та інші проти України (2010 рік) ЄСПЛ у п.75 - 78, зробив висновок щодо ефективності юридичного засобу захисту прав у суді шляхом пред'явлення позову та клопотання про забезпечення позову у порядку КАС України.
ЄСПЛ у рішенні від 29.06.2006 у справі Пантелеєнко проти України (Заява № 11901/02) зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
При цьому, у частині другій статті 150 КАС України законодавчо регламентовано чіткі підстави для вжиття заходів забезпечення позову і правова конструкція цієї норми вимагає встановлення судом на цій стадії лише ймовірності (може) ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду або ефективного захисту чи поновлення порушених або оспорюваних прав чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Водночас, такі ознаки не мають окреслених законодавчих меж та кваліфікуючих критеріїв і в кожній конкретній справі ці поняття є оціночними.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укравтотранс Плюс» визнано переможцем конкурсу, який відбувся 29.08.2019, на отримання права здійснювати регулярні пасажирські перевезення на автобусному маршруті № 1592 Пісочин - Харків (АС «Холодна гора») № 1502 Люботин -Харків (АС «Холодна гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків (АС «Холодна гора»), № 1168 Солоницівка - Харків ( АС «Холодна Гора»), № 1502 -А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора) через старий Люботин, починаючи з 09.09.2019 (згідно з Конкурсними умовами) на законних підставах здійснює перевезення пасажирів на вищезазначених приміських автобусних маршрутах.
За таких обставин, намагання зі сторони ТОВ «ТРАНСМЕИЛ-2012» фактично виконати оскаржений Договір від 29.06.2021, за наявності вже працюючого на законних підставах перевізника в особі ТОВ «Укравтотранс Плюс», може призвести до транспортному колапсу в цих напрямках, соціальної напруженості та прямому конфлікту між водіями транспортних засобів цих підприємств та їх пасажирів.
Наведені обставини, дають підстави вважати, що невжиття заходів забезпечення позову може в майбутньому істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Крім того, доцільність вжиття заходів про забезпечення позову в даному разі виходить з того, що умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що майнові інтереси та/або права позивача ТОВ «Укравтотранс Плюс», як переможця Конкурсу від 29.08.2019, який фактично здійснює автоперевезення за вищезазначеними приміськими автобусними маршрутами, будуть значно погіршені та порушені якщо такі заходи забезпечення не будуть застосовані. При цьому, на момент виконання рішення суду, у разі задоволення позову, буде необхідно відновлювати порушені права та інтереси позивача шляхом вчинення певних дій.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Київської міської ради професійних спілок щодо офіційного тлумачення частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміну ''законодавство") від 9 липня 1998 року № 12-рп/19983міст права на працю полягає у можливості кожної особи заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується (стаття 43 Конституції України). Це право забезпечується обов'язком держави створювати громадянам умови для повного його здійснення, гарантувати рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовувати програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Однак це конституційне право громадянина не може пов'язуватись лише з певного формою трудового договору, який укладається громадянином відповідно до його волевиявлення.
При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 826/8556/17, від 25 квітня 2019 року у справі № 826/10936/18.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість та задоволення вимог заяви про забезпечення позову шляхом зупинення дії Наказу від 29.06.2021 № 01/01-08/1 «Про укладання договору», постановленого Начальником Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації Наконечним Володимиром (код ЄДРПОУ 44243911, 61200, м. Харків, Свободи майдан, будинок 5) про «призначення з 01 липня 2021 року на строк не більш як три місяці, перевізником ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (за згодою) та укладання тимчасового договору про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування № 1592 «Пісочин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 Люботин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502-А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора») через ОСОБА_1 до проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області на вказаних маршрутах»; заборони Товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (код ЄДРПОУ 38160052, вул. Котлова, 216, м. Харків, 61017) здійснювати перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування № 1592 Пісочин - Харків (АС «Холодна гора») № 1502 Люботин -Харків (АС «Холодна гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків ( АС «Холодна гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 -А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора) через старий Люботин, за Договором від 29.06.2021.
Суд вважає, що невжиття зазначених заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, поновлення порушених прав позивача, за захистом яких він має намір звернувся до суду, оскільки, невжиття заявлених заходів забезпечення позову призведе до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, так як позивач не зможе їх захистити в межах одного судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.
Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладена в постанові від 16.08.2018 у справі №910/1040/18.
Крім того, встановлення таких заходів забезпечення адміністративного позову до вирішення судом спору у даній справі відповідає предмету позову. Водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до завершення розгляду справи.
Відтак, заява позивача про забезпечення позову підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 150, 151, 156, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Укравтотранс Плюс» про забезпечення позову, що подана одночасно з пред'явленням адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укравтотранс Плюс» до Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмейл - 2012», третя особа: Харківська обласна державна адміністрація, про визнання протиправним та скасування наказу та визнання недійсним договору - задовольнити.
Зупинити дію Наказу від 29.06.2021 № 01/01-08/1 «Про укладання договору», постановленого Начальником Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації Наконечним Володимиром (код ЄДРПОУ 44243911, 61200, м. Харків, Свободи майдан, будинок 5) про «призначення з 01 липня 2021 року на строк не більш як три місяці, перевізником ТОВ «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (за згодою) та укладання тимчасового договору про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування № 1592 «Пісочин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 Люботин - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502-А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора») через ОСОБА_1 до проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області на вказаних маршрутах»;
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМЕЙЛ-2012» (код ЄДРПОУ 38160052, вул. Котлова, 216, м. Харків, 61017) здійснювати перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування № 1592 Пісочин - Харків (АС «Холодна гора») № 1502 Люботин -Харків (АС «Холодна гора»), № 1184 Люботин (Караван) - Харків ( АС «Холодна гора»), № 1168 Солоницівка - Харків (АС «Холодна Гора»), № 1502 -А Люботин - Харків (АС «Холодна Гора) через старий Люботин, за Договором від 29.06.2021.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та підлягає негайному виконанню, проте, може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Заічко О.В.