Ухвала від 27.07.2021 по справі 520/13734/21

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні адміністративного позову

"27" липня 2021 р. № 520/13734/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Полях Н.А., розглянувши заяву позивача про забезпечення позову в порядку ч. 1 ст. 154 КАС України без повідомлення учасників по справі за позовною завою Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗХІМСЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24157485, вул. Святошинська, буд. 26, офіс 5/1, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська обл., 08132) до Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04396986, просп. 40 років Перемоги, буд. 1, м. Первомайський, Харківська обл., 64102) про визнання протиправними та скасування протоколів, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати протокол Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області про відхилення тендерної пропозиції від 09.07.2021 р. №36 Товариства з обмеженої відповідальності "ХОЗХІМСЕРВІС" у відкритих торгах за ідентифікатором закупівлі UA-2021-06-01-010695-b;

- визнати протиправним та скасувати протокол Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області від 14.07.2021 р. №68 про визнання переможця Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "ВЕРТИКАЛЬ ПЛЮС" та рішення про намір укласти договір у відкритих торгах за ідентифікатором закупівлі UA-2021-06-01-010695-b;

- зобов'язати Виконавчий комітет Первомайської міської ради Харківської області повторно розглянути тендерну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗХІМСЕРВІС" у відкритих торгах за ідентифікатором закупівлі UA-2021-06-01-010695-b.

Разом із позовною заявою позивачем було подано заяву про забезпечення позову, в якій позивач просив:

- вжити заходів забезпечення позову шляхом заборони Виконавчому комітету Первомайської міської ради Харківської області вчиняти будь-які дії, направлені на укладення та виконання договору на виконання робіт: Капітальний ремонт просп.40 років Перемоги від вул. Космонавта Комарова до просп. Культури м. Первомайський (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь). ДСТУ Б Д.1.1-2013 Правила визначення вартості будівництва. ГБН Г.1-218-182:2011 Ремонт автомобільних доріг загального користування з ТОВ "БК "ВЕРТИКАЛЬ-ПЛЮС", внаслідок проведення закупівлі за ідентифікатором UA-2021-06-01-010695-b;

- заборонити органам Державної казначейської служби України, в тому числі Головному управлінню Державної казначейської служби України у Харківській області (код 37874947), а також Управлінню Державної казначейської служби України у м. Харків Харківської області вчиняти будь-які дії, направлені на здійснення розрахунків за договором про закупівлю між Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Харківської області та ТОВ "Будівельна компанія "ВЕРТИКАЛЬ_ПЛЮС" на виконання робіт: Капітального ремонту просп.40 років Перемоги від вул. Космонавта Комарова до просп. Культури м. Первомайський (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь). ДСТУ Б Д.1.1-2013 Правила визначення вартості будівництва. ГБН Г.1-218-182:2011 Ремонт автомобільних доріг загального користування, внаслідок проведення закупівлі за ідентифікатором UA-2021-06-01-010695-b.

В обґрунтування заяви про забезпечення позову, зазначив, що невжиття заходів забезпечення позову у вигляді заборони відповідачу та органам казначейської служби вчиняти будь-які дії, направлені на укладення та виконання договору на виконання робіт з капітального ремонту просп.40 років Перемоги від вул. Космонавта Комарова до просп. Культури м. Первомайський може істотно ускладнити виконання рішення суду та суттєво знижує ефективність захисту порушеного права заявника, за захистом якого останній звертається із позовною заявою до суду. На підставі викладеного просив задовольнити заяву в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

З урахуванням наведеної норми суд вирішив розгляд заяви про забезпечення позову здійснювати без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та заяви про забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Згідно із приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до приписів ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Аналізуючи вищенаведені норми права, суд зазначає, що розглядаючи питання про забезпечення позову та оцінюючи письмові докази, необхідно пересвідчитися в тому, що існує реальна загроза заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.

З цього приводу суд звертає увагу на те, що позивачем не надано доказів того, що невжиття заходів, про які він просить, може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Згідно із ч. 2 ст. 151 КАС України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавцем визначено чіткі підстави, за наявності яких допустимо вжиття заходів забезпечення позову. Такі підстави є самостійними та не залежать одна від одної.

Водночас, звертаючись до суду із заявою щодо вжиття заходів забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати підстави звернення із такою заявою, а також надати відповідні докази в підтвердження наведених у заяві аргументів.

Необґрунтоване вжиття таких заходів може призвести до значно більших ускладнень, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Відтак, під час вирішення питання про вжиття заходів забезпечення позову адміністративний суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності та обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів.

При цьому, частинами 3, 4 та 6 статті 151 КАС України встановлено заборону забезпечувати позов в один із наведених у вказаним нормах способів.

Так, частиною 6 статті 151 КАС України передбачено, що не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб'єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі" (надалі - Закон).

Під публічною закупівлею розуміється придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому Законом про публічні закупівлі (пункт 25 частини 1 статті 1 Закону).

За приписами статті 13 Закону закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог.

Як виняток та відповідно до умов, визначених у частині другій статті 40 цього Закону, замовники можуть застосовувати переговорну процедуру закупівлі.

Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.

Зі змісту оголошення, що розміщене в електронній системі закупівель, замовником (Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Харківської області) вирішено провести відкриті торги щодо виконання робіт з Капітального ремонту просп.40 років Перемоги від вул. Космонавта Комарова до просп. Культури м. Первомайський (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь). ДСТУ Б Д.1.1-2013 Правила визначення вартості будівництва. ГБН Г.1-218-182:2011 Ремонт автомобільних доріг загального користування.

Особливості застосування такої процедури, як відкриті торги, визначені розділом IV Закону.

Так, відповідно до частин 1, 2 статті 20 Закону відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі заінтересовані особи. Для проведення відкритих торгів має бути подано не менше двох тендерних пропозицій.

Правові засади прийняття рішень про намір укласти договір про закупівлю визначені статтею 33 Закону.

Згідно з частиною 1 статті 33 Закону рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення учасника переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.

Учасник, якого не визнано переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі за результатами оцінки та розгляду його тендерної пропозиції/пропозиції, може звернутися через електронну систему закупівель до замовника з вимогою щодо надання інформації про тендерну пропозицію/пропозицію переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, у тому числі щодо зазначення її переваг порівняно з тендерною пропозицією/пропозицією учасника, який надіслав звернення, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь не пізніше ніж через п'ять днів з дня надходження такого звернення (частина 4 статті 33 Закону).

Приписами частини 5 статті 33 Закону передбачено, що з метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладання договору про закупівлю призупиняється (частина 6 статті 33 Закону).

Відтак, наведеними вище нормами передбачено особливості укладання договору про закупівлю, якими, зокрема визначено строк укладання договору за результатами проведеної процедури (такий укладається не раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю; договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, укладається не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір; строк укладення договору може бути продовжено до 60 днів).

Порушення строків, визначених частинами 5 та 6 статті 33 Закону, є наслідком визнання договору про закупівлю нікчемним (пункт 4 частини 1 статті 43 Закону).

Таким чином, законодавцем передбачено заборону вживати заходи забезпечення позову у один із способів, що визначений частиною 6 статі 151 КАС України, зокрема й шляхом встановлення заборони замовнику укладати з переможцем процедури закупівлі договору, адже приписами статті 33 Закону передбачено можливість оскарження рішення замовника про намір укласти договір, що, в свою чергу, призупиняє строк для укладання такого договору.

Крім того, у заяві про забезпечення позову заявник просить заборонити відповідачу вчиняти будь-які дії, направлені на укладання договору на проведення робіт з капітального ремонту просп. 40 років Перемоги від вул. Космонавта Комарова до просп. Культури м. Первомайський з переможцем процедури Товариством з обмеженою відповідальністю "БК "ВЕРТИКАЛЬ-ПЛЮС", натомість позивачем оскаржується рішення тендерного комітету уповноваженого органу з питань закупівель, яким його тендерну пропозицію відхилено, що, на переконання суду, свідчить про неспівмірність обраного способу забезпечення позову із заявленою позовною вимогою.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову.

Відповідно до роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року № 9 "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративним судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ", розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Згідно п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2, застосування судом таких заходів забезпечення, які за змістом є ухваленням рішення без розгляду справи по суті, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Забезпеченням позову у такий спосіб суди виходять за межі підстав забезпечення позову, що є неприпустимим.

Судом враховується правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 06 лютого 2019 року по справі №826/13306/18, згідно якої суд зазначає, що обґрунтовуючи клопотання про забезпечення позову щодо "очевидності" ознак протиправної бездіяльності відповідача та порушення прав позивача, то попри те, що такі ознаки не мають окреслених меж, йдеться насамперед про їх "якість": вони повинні свідчити про протиправність оскаржуваної бездіяльності поза обґрунтованим сумнівом. Суд, який застосовує заходи забезпечення позову з підстав очевидності ознак протиправності оскарженого рішення, на основі наявних у справі доказів, повинен бути переконаний, що рішення явно суперечить вимогам закону за критеріями, передбаченими ч. 2 ст. 2 КАС України, порушує права, свободи або інтереси позивача і вжиття заходів забезпечення позову є способом запобігання істотним та реальним негативним наслідкам цього порушення. Твердження про "очевидність" порушення до розгляду справи по суті є висновком, який свідчить про правову позицію суду наперед. Тому застосування заходів забезпечення позову з цієї підстави допускається у виключних випадках.

Виходячи з завдання адміністративного судочинства та цілей, які спрямовані на вжиття заходів забезпечення позову, суд приходить до висновку, що у заяві про забезпечення позову представником позивача не наведено беззаперечних доводів, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або є очевидними ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Зазначені в заяві про забезпечення позову обставини можуть бути встановлені виключно в ході судового розгляду адміністративної справи по суті №520/13734/21.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Керуючись приписами ст. ст. 90, 150, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви позивача про забезпечення позову - відмовити.

Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Полях