418/2102/21
3/418/1160/21
іменем України
"22" липня 2021 р. смт.Мілове
Суддя Міловського районного суду Луганської області Гуцол М.П., розглянувши матеріал, що надійшов від ВПС «Мілове» ім. В. Банних про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП,-
до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення СхРУ № 275835 від 05.07.2021 року відносно ОСОБА_1 , в якому вказано, що 05.07.2021 року о 17-30 год., в пункті пропуску «Мілове» під час здійснення прикордонного контролю виявлено громадянина України ОСОБА_1 який відповідно до інформації, наявної в базі даних ДПКУ, 19.11.2019 року виїхав з контрольованої території України до ТОТ України через пункт пропуску «Новотроїцьке», а 05.07.2021 року в'їхав на територію України з РФ через ППр «Мілове». Особою надано письмові пояснення, в яких він зазначив, що 04.07.2021 року здійснив виїзд з ТОТ до РФ на напрямку н.п. Успенка (ТОТ) н.п. ОСОБА_2 (РФ) в районі н.п. Успенка, що також підтверджується витягом з БД відповідно до якого відсутня інформація про виїзд з ТОТ через КПВВ. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.3 ПКМУ № 815 від 17.07.2019 року «Про затвердження Порядку вїзду осіб, переміщення товарів на ТОТ у Донецькій та Луганськиій областях і виїзду з таких територій», тобто скоїв правопорушення відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Частина 1 ст. 204-2 КУпАП передбачає відповідальність за порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.
Відповідно до змісту Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 р. № 815, (далі по тексту - Порядок), він визначає правила в'їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях та виїзду з них виключно через контрольні пункти, які розташовані на спеціально визначеній земельній ділянці в межах лінії розмежування, при цьому такі контрольні пункти не призначені для перетинання державного кордону.
Таким чином, особа підлягає відповідальності за ч. 1ст. 204-2 КУпАП виключно у разі переміщення саме через лінію розмежування поза визначеними контрольними пунктами в'їзду/виїзду.
Як вбачається з постанови, ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП за перетинання державного кордону через непрацюючий пункт пропуску.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний кордон України», державним кордоном України є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору.
Таким чином, незаконний перетин державного кордону України не охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 204-2 КУпАП, оскільки положення Порядку забороняють в'їзд/виїзд поза визначеними контрольними пунктами саме через лінію розмежування, а не державного кордону.
Вищевказане узгоджується з правовим висновком, викладеним у постановах Першого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2021 року у справі № 418/4696/20, від 16.02.2021 року у справі № 418/4090/20, від 25.03.2021 року у справі №418/4774/20, рішення якого, для забезпечення єдності судової практики, є обов'язковими, адже у даній категорії справ є остаточними.
За таких підстав, суд приходить до висновку про можливість закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 204-2 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.247, 251,255, КУпАП,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 204-2 КУпАП - у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Луганського апеляційного суду шляхом подачі скарги через Міловський районний суд Луганської області.
Суддя: М.П. Гуцол