Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"13" липня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/1578/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шатернікова М.І.
при секретарі судового засідання Цірук О.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" (61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, ідент. код 03359552)
до Приватного акціонерного товариства "Харківреахім" (61099, м. Харків, вул. Автогенна, 12; ідент. код 00207190)
про стягнення 9469,00 грн.
та за зустрічним позовом Приватного акціонерного товариства "Харківреахім" (61099, м. Харків, вул. Автогенна, 12; ідент. код 00207190)
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" (61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, ідент. код 03359552)
про визнання недійсним та скасування рішення
за участю представників:
позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом) - Єфімова К.В., довіреність № 007Др-162-1220 від 30.12.2020, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДН № 4843 від 26.07.2017
відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) - Розсошенко І.І., довіреність б/н від 24.05.2021, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 844 від 16.12.2010
Позивач, Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Приватного акціонерного товариства "Харківреахім", в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь 9469,00 грн вартості необлікованих об'ємів природного газу за період з 05.08.2020 з 07:00 год. по 28.08.2020 до 12:00 год. у кількості 1893,80 м.куб. спожитого газу номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання, встановленого на об'єкті споживача (відповідача) відповідно до додатку 4 договору розподілу природного газу. Нормативно позов обґрунтований п. 2, 8 гл. 7 р. Х, п.п. 4 п. 2 гл. 2 р. ХІ, п.п. 1 п. 4 гл. 4 р. ХІ, п.п. 1 п. 11 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем ст.ст. 173, 174, 193 ГК України, ст.ст. 509, 526 ЦК України. Витрати по оплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн позивач просить суд покласти на відповідача.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 29.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/1578/21. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
12.05.20219 відповідачем - Приватним акціонерним товариством "Харківреахім" подано зустрічну позовну заяву, в якій просить суд визнати недійсним та скасувати рішення Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз", яке оформлене протоколом № 1601 від 29.01.2021 постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем, про задоволення акту про порушення від 28.08.2020 № 299/20 та проведення нарахувань Приватному акціонерному товариству "Харківреахім" необлікованих об'ємів природного газу у розмірі 1893,80 м.куб. вартістю 9469,00 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.05.2021 прийнято до спільного розгляду з первісним позовом зустрічний позов приватного акціонерного товариства "Харківреахім" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" про визнання недійсним та скасування рішення. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом у справі № 922/1578/21. Здійснено перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 922/1578/21 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі № 922/1578/21 було призначено на "27" травня 2021 р. о 12:00.
У підготовчому засіданні 27.05.2021 у справі № 922/1578/21 було постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу підготовчого засідання, про відкладення підготовчого засідання в порядку ч. 2 ст. 183 ГПК України на 16 червня 2021 року о 10:00 год.
У підготовчому засіданні 16.06.2021 р. було постановлено: протокольну ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження на 30 днів до 28.07.2021 р. в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України і протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку передбаченому п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України на 06.07.2021 р. о 12:30.
У судовому засіданні 06.07.2021 р. було постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 13.07.2021 р. о 10:00, в порядку ч. 2 ст. 216 ГПК України.
У судовому засіданні та у наданих до суду заявах по суті справи представник АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" підтримує первісний позов та просить суд задовольнити його вимоги у повному обсязі, наполягаючи, що ПАТ "Харківреахім", як споживачем було допущено порушення взятих на себе зобов'язань, зокрема, останнім було пропущено строк періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, а саме лічильнику газу - BK G4T № 2307811. В зв'язку з виявленим порушенням - простроченням строку періодичної повірки лічильника газу ВК G4Т № 2307811 з вини споживача, який своєчасно, за 10 робочих днів до дати прострочення періодичної повірки не повідомив Оператора ГРМ, 28.08.2020 АТ “Харківміськгаз” складено Акт про порушення № 299/20 у присутності та за підписом представника відповідача та відповідно здійснено розрахунок необлікованих об'ємів природного газу за період з 05.08.2020 з 07:00 год. по 28.08.2020 до 12:00 год. у кількості 1893,80 м.куб. спожитого газу номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання, встановленого на об'єкті споживача (відповідача за первісним позовом) відповідно до додатку 4 договору розподілу природного газу та здійснено акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі AT "Харківміськгаз" (п.п.1 п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ) в сумі 9 469,00 грн.
Представник відповідача за первісним позовом не погоджується з доводами, викладеними в позовній заяві та просить суд позовні вимоги АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" залишити без задоволення посилаючись на те, що ним не порушено строків періодичної повірки комерційного вузла обліку газу. Споживач наголошує, що у відповідності до діючого станом на 04.08.2015 (дата проведення останньої повірка лічильника) законодавства, міжповірочиий інтервал становив 5 років для лічильників газу класу 1,5, а саме для відповідача за первісним позовом 04.08.2020 р. було останнім днем, який знаходився в межах міжповірочного інтервалу. Проте, починаючи з 29 листопада 2016 року законодавство, що регулює застосування міжповірочних інтервалів засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, змінилось і згідно з п.41 Міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі №1747 від 13.10.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2016р. за № 1417/29547, для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,5, яким є лічильник газу мембранний типу ВК G4T, установлено міжповірочиий інтервал 8 років, а тому, враховуючи дату попередньої повірки лічильника відповідача - 04.08.2015, наступна періодична повірка лічильника повинна відбутись, на думку ПАТ "Харківреахім", не пізніше 04.08.2023, а не 04.08.2020, як безпідставно стверджує позивач.
Одночасно, відповідача за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) просить суд задовольнити вимоги зустрічного позову, визнати недійсним та скасувати рішення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз", яке оформлене протоколом № 1601 від 29.01.2021 постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем, про задоволення акту про порушення від 28.08.2020 № 299/20 та проведення нарахувань Приватному акціонерному товариству "Харківреахім" необлікованих об'ємів природного газу в розмірі 1 893,80 куб м вартістю 9 469,00 гри (з ПДВ), посилаючись на те, що по-перше, в порушення порядку, передбаченого пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, представник Оператора ГРМ при складанні Акту про порушення № 299/20 від 28.08.2020 в пункті 8 не визначив дату проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення, а отже, AT "Харківміськгаз" належним чином не повідомило ПрАТ "Харківреахім" про дату розгляду Акту про порушення №299/20 від 28.08.2020 р.; по-друге, в порушення пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, Оператором ГРМ засідання комісії з розгляду акта про порушення не було проведено у двомісячний строк з дня складання акту про порушення, а саме засідання відбулось 29.01,2021 р., тобто не протягом 2-х місяців, а протягом 5-ти місяців, що в 2,5 рази перевищує визначений Кодексом ГРС строк, що є граничним. Тобто відповідачем за зустрічним позовом пропущено процесуальний строк, а отже, за приписами пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, право на вчинення дії (проведення засідання комісії з розгляду акта) втрачається із закінченням строку (не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення); по-третє, за твердженнями представника ПАТ "Харківреахім", до позовної заяви АТ "Харківміськгаз" не надано та матеріали справи не містять копії наказу Оператора ГРМ Позивача за первісним позовом про створення комісії з розгляду актів про порушення та визначення її складу, режиму роботи відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем; а також, як вбачається з протоколу №1601 від 29.01.2021, голова постійно діючої комісії - комерційний директор АТ "Харківміськгаз" та представники НКРЕКП в Харківській області та ДП "Харківстандартметрологія" на засіданні були відсутні, тобто склад комісії був неповним. Позивачем за первісним позовом не надано доказів про їх повідомлення про засідання комісії та отримання ними такого повідомлення; по-четверте, відповідачем за зустрічним позовом порушено вимоги п.12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС щодо надсилання (надання) споживачу акту-розрахунку (окремого платіжного рахунку) на суму 9469,00 гри з ПДВ, в якому також відсутня дата його складання, у зв'язку з чим вказаний акт-розрахунок не є належним доказом; по-п'яте, оскільки відповідно до діючого законодавства строк періодичної повірки лічильника газу становить не 5, а 8 років, то позивач за зустрічним позовом, як споживач, звернувшись до АТ "Харківміськгаз" з заявою №СЛ-5314 від 28.08.2020 для розпломбування складових комерційного вузла обліку газу дія проведення чергової повірки, не прострочив термін періодичної повірки лічильника газу ПрАТ "Харківреахім"; по-шосте, ПрАТ "Харківреахім" наголошує на відсутності його вини, як споживача, цілком законно та обґрунтовано вважав та вважає, що станом на дату необхідного здійснення періодичної повірки лічильника газу ВК G4T, заводський № 2307811, строк періодичної повірки становить не 5, а 8 років. А отже, з боку ПрАТ "Харківреахім" відсутнє пропущення строку періодичної повірки лічильника газу та повністю відсутня вина в тому, що лічильник газу ВК G4T було надано на повірку після спливу 5-ти річного строку , але до закінчення 8-й річного строку, тобто в межах законодавчо встановлених строків періодичної повірки лічильника газу.
В свою чергу, представник відповідача за зустрічним позовом, наголошує на невірно обраному ПрАТ "Харківреахім" способі захисту за зустрічним позовом, оскільки обраний позивачем спосіб захисту права шляхом подання позову про визнання недійсним та скасування рішення комісії щодо розгляду акта про порушення, викладене у протоколі, сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права. Одночасно, відповідач за зустрічним позовом вказує, що ПрАТ "Харківреахім" не подано до суду жодного доказу на підтвердження позовних вимог, які ґрунтуються виключно на припущеннях неправильному розумінні та тлумаченні положень норм права, що регулюють правовідносини сторін та зводяться до переоцінки і викривлення фактів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
01.01.2016 ПрАТ "Харківреахім" було підписано заяву-приєднання № 0942005R5AAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (а.с.12). Згідно з додатком 4 «Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача.», адреса об'єкта газопостачання - вул. Автогенна, 12 у м. Харкові, на якому встановлений вузол обліку (лічильник газу) - BK G4T № 2307811, а також газоспоживаюче обладнання - котел Маяк.
28.08.2020 ПрАТ "Харківреахім" звернулося до АТ "Харківміськгаз" з заявою № СЛ-5314 щодо проведення періодичної повірки лічильника газу типу BK G4T, завод. № 2307811, дата повірки 04.08.2015 (а.с. 13).
Свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 04.08.15 встановлено, що лічильник газу побутовий BK G4T, заводський номер № 2307811 відповідає вимогам ДСТУ та визнаний придатним до експлуатації. Свідоцтво про повірку № НОМЕР_1 чинне до 04.08.2020 (а.с.67).
В п. 4.7 паспорту на лічильник газу BK G4T, заводський номер № 2307811 вказано, що лічильник газу підлягає періодичній державній метрологічній повірці у термін, встановлений Держспоживстандартом (міжповірочний інтервал становить 5 років).
28.08.2020 при перевірці та контрольному огляді технічного стану вузла обліку ПрАТ "Харківреахім" за адресою: вул. Автогенна, 12 у м. Харкові, працівниками АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" у присутності та за підписом представника відповідача було складено Акт контрольного огляду вузла обліку від 28.08.2020 № 28/08Г03 та здійснено розпломбування лічильника, лічильник демонтовано, газопостачання припинено.
В ході перевірки з'ясовано, що дата останньої повірки 04.08.2015 і виявлено факт пропущення строку періодичної повірки лічильника газу BK G4T, завод. номер 2307811.
У зв'язку з означеним, 28.08.2020 контролером Гулай О.Р. (посв. № 2449), за участю представника споживача, було складено акт про порушення № 299/20, яким встановлено на дату складання цього акта на об'єкті ПрАТ "Харківреахім" за адресою: вул. Автогенна, 12 у м. Харкові, порушення Кодексу газорозподільних систем: р. ХІ Кодексу газорозподільних систем глави 2, п. 2.4 - пропущено строк періодичної повірки засобу вимірювальної техніки - 04.08.2015 р.
Також зазначено про розгляд цього акта на комісії Оператора ГРМ. Проте не вказано дату засідання та наголошено на необхідності уточнення дати проведення засідання.
Акт підписаний представником ПрАТ "Харківреахім" без зауважень.
За даними позивача (протокол № 1601 від 29.01.2021), засідання постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень, споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем, відбулося 29.01.2021, на якому було встановлено, що 28.08.2020 було проведено контрольний огляд вузла обліку газу. Під час перевірки з'ясовано, що 04.08.2020 р. сплив термін повірки лічильника побутового BK-Т G4 №2307811. Складено акт порушення № 299/20 від 28.08.2020 р. Лічильник демонтовано. Газопостачання припинено. За результатами повірки лічильника видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/05546 ЦСБ 225Б від 03.09.2020 р.
За результатами розгляду документів, комісією було вирішено: задовольнити акт про порушення № 299/20 від 28.08.2020, нарахування провести згідно Кодексу ГРМ, а саме як за порушення строку періодичної повірки.
Враховуючи викладене, AT "Харківміськгаз", здійснено розрахунок необлікованих об'ємів природного газу за період з 05.08.2020 з 07:00 год. по 28.08.2020 до 12:00 год. у кількості 1893,80 м.куб. спожитого газу номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання, встановленого на об'єкті споживача (відповідача за первісним позовом) відповідно до додатку 4 договору розподілу природного газу. А також здійснено акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі AT "Харківміськгаз" (п.п.1 п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ) в сумі 9 469,00 грн.
Як вказує позивач за первісним позовом, представник ПрАТ "Харківреахім" був особисто присутній на засіданні постійно діючої комісії, з питань розгляду актів про порушення, відтак ознайомлений з рішенням комісії, викладеним у протоколі від 29.01.2021 № 1601 та з нарахованими обсягами та вартістю цих обсягів природного газу.
Однак, станом на 14.04.2021 ПрАТ "Харківреахім" вартість не сплачена і заборгованість перед позивачем складає 9 469,00 грн, що і стало підставою для звернення Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" до суду з позовом про стягнення з ПрАТ "Харківреахім" 9469,00 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 05.08.2020 з 07:00 год. по 28.08.2020 до 12:00 год.
В свою чергу, ПрАТ "Харківреахім" заперечуючи проти доводів позивача за первісним позовом, вказує, що термін періодичної повірки лічильника газу ним не було прострочено, оскільки відповідно до п. 41 Міжповірочних інтервалів регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі №1747 від 13.10.2016, для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,5, яким є лічильник газу мембранний типу ВК G4T, установлено міжповірочний інтервал 8 років, а тому, враховуючи попередню дату повірки лічильника ПрАТ "Харківреахім" 04.08.2015, наступна періодична повірка лічильника повинна була відбутись не пізніше 04.08.2023, а не 04.08.2020, як стверджує позивач за первісним позовом.
Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.
Предметом даного позову виступає майнова вимога позивача, як постачальника, про стягнення з відповідача, як споживача, вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на підставі акту про порушення.
Правові засади функціонування ринку природною газу України визначені Законом України «Про ринок природного газу»
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У главі 7 розділу X Кодексу ГРМ встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ мас опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення маг бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВІ.
У разі пропущеним терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI Кодексу.
Пунктом 41 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою КМУ № 374 від 04.06.2015, лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ), віднесено до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають обов'язковій повірці та на які поширюється сфера дії Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Відповідно до підпункту 18) ч. 1 ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.
Відповідно до підпункту 17) ч. 1 ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).
Порядок встановлення міжповірочних інтервалів для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями, затверджений постановою КМУ від 16.12.2015 № 1195 (далі - Порядок № 1195).
Відповідно до Порядку № 1195 міжповірочний інтервал для законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - проміжок часу або напрацювання між двома послідовними повірками законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, протягом якого метрологічні характеристики такою засобу повинні відповідати встановленим вимогам.
В свідоцтві про повірку робочого засобу вимірювальної техніки № 181Б, зафіксовано що датою останньої повірки лічильника газу ВК-Т G4, заводський номер 2307811, 2005 року випуску, є 04.08.2015.
Відповідно до паспорту лічильника газу мембранного ВК, ВКТ (а.с 50-53) та станом на час проведення повірки (04.08.2015 р.) міжповірочний інтервал становив 5 років.
Разом з тим, у подальшому були тривалість міжповірочних інтервалів ЗВТ була змінена, а саме Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, затверджено наказом Мінекономрозвитку від 13.10.2016 № 1747, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 01.11.2016 № 1417/29547.
При цьому, Мінекономрозвитку, органом виконавчої влади, власно яким і виданий наказ від 13.10.2016 № 1747 надано роз'яснення щодо застосування деяких приписів цього наказу. А саме, на офіційному сайті Мінекономрозвитку вказано, що для всіх законодавчо регульованих ЗВТ, що знаходяться в експлуатації, повірка яких проводиться починаючи з 29.11.2016, та які мають чинні свідоцтва про повірку, наступну повірку слід проводити у строк, що не перевищує термін чинності цього свідоцтва. За позитивними результатами цієї повірки буде видано свідоцтво, оформлене відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 08.02.2016 № 193. зареєстрованим в Мін'юсті 24.02.2016 за № 278/28408, дата чинності якого буде визначена згідно з новим значенням міжповірочного інтервалу відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 13.10.2016 № 1747».
Разом з тим, аналізуючи правовідносини, що складись між сторонами щодо строку здійснення повірки спірного ЗВТ, суд враховує наступне.
Відповідно до частин 1, 2 та 4 ст. 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації. Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (даті - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби. Законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
Згідно і пунктом 5.9. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 618 від 27.12.2005, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Отже, відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов договору розподілу природного газу позивач, як споживач, що не є побутовим, зобов'язаний здійснювати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно здійснювати організацію проведення їх періодичної повірки.
Відповідність встановленим вимогам, тобто придатність ЗВТ до використання за призначенням такого ЗВТ має бути перевірена установою, що уповноважена проводити повірку ЗВТ та здійснюється згідно з Порядком проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 № 193 та зареєстрованого в Мінюсті України 24.02.2016 за № 278/28408 (далі - Порядок № 193 ).
Згідно з ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та Порядком № 193 повірка ЗВТ проводиться науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, державними підприємствами, які належать до сфери управління Мінекономрозвитку та провадять метрологічну діяльність, та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки ЗВТ.
Результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки.
Результати повірки ЗВТ вважають позитивними, якщо їх метрологічні і технічні характеристики відповідають вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та технічних регламентів щодо ЗВТ.
Відповідно до підпункту 1) пункту 3 розділу IV Порядку № 193 позитивні результати періодичної, позачергової повійок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлюють свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Свідоцтво про повірку має визначення метрологічних характеристик ЗВТ та строк дії, протягом якого метрологічні характеристики ЗВТ, його придатність чинні, а відповідність ЗВТ встановленим законодавчо вимогам як і здатність достовірно відображати дані (для чого власне і покликано застосування ЗВТ), гарантовано протягом часу, що дорівнює строку дії виданого свідоцтва про повірку ЗВТ. Дата наступної повірки вказується у свідоцтві про повірку ЗВТ, яке видається споживачеві після проведення повірки, у разі задовільною результату.
Одночасно суд враховує, що згідно з підпунктом 16) пункту 3 розділу IV Порядку № 193, у разі якщо відбиток повірочного тавра або пломбу пошкоджено чи свідоцтво про повірку втрачено, ЗВТ вважається неповіреним.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідачу було видане Свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 04.08.2015 № ЦСБ 181Б, чинне до 04.08.2020 (а.с. 54).
Тобто, використання лічильника газу BK G4T № 2307811, щодо якого відсутнє чинне свідоцтво про повірку є порушенням вимог законодавства щодо належного обліку споживання газу.
Таким чином, з сукупного аналізу вищенаведених норм закону, приймаючи до уваги чинність свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки № ЦСБ 181Б від 04.08.2015 до 04.08.2020 р., наступну повірку лічильника газу ВК G4T № 2307811 слід було провести у строк, що не перевищує термін чинності цього свідоцтва, в якому зазначена чітка вказівка про те, що вказане свідоцтво є чинним до 04.08.2020.
Отже, відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов договору розподілу природного газу відповідач, як споживач, що не є побутовим, зобов'язаний здійснювати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно здійснювати організацію проведення їх періодичної повірки.
Натомість, матеріали справи свідчать про факт порушення приватним акціонерним товариством "Харківреахім" вимог чинного законодавства щодо здійснення ним, як споживачем, своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильника газу ВК G4T № 2307811 у строк чинності свідоцтва про повірку робочого засобу та факт пропущення строку періодичної повірки засобу вимірювальної техніки з вини споживача був правомірно встановлений акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз” в акті про порушення № 299/20 від 28.08.2020, який підписано уповноваженими представниками сторін без зауважень та заперечень щодо встановлених в актах обставин.
А відтак суд приходить до висновку, що факт вчинення приватним акціонерним товариством "Харківреахім" правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, оскільки наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ, використовував спірний ЗВТ у період з 05.08.2020 по 28.08.2020 за умови спливу чинності свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 04.08.2015 № ЦСБ 181Б та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки до 04.08.2020 р. і саме в наведеному виявилось незабезпечення позивачем належної організації повірки лічильника газу.
Згідно з пунктом 2.4 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, належить до порушень, внаслідок яких оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу.
У пункті 4.1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем визначений порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу споживачу, що не є побутовим, у разі виявлення пропущення строку періодичної повірки лічильника природного газу.
Відповідно до пункту 4.1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
За таких підстав суд визнає, що позивач за первісним позовом правомірно провів розрахунок не облікованих об'ємів природного газу споживачу - приватному акціонерному товариству "Харківреахім" на підставі пункту 4.1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем з дати початку прострочення відповідачем періодичної повірки ЗВТ до дати здійснення працівниками позивача за первісним позовом перевірки технічного стану вузла обліку за зверненням відповідача за первісним позовом.
Будь-яких доказів, які вказують на проведення оплат відповідачем за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, останнім суду не надано.
Відповідно до частини 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання. Відповідно до частин 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
За таких обставин обов'язок доведення факту належної оплати за необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу закон покладає на споживача.
Відповідач доказів належного виконання своїх зобов'язань за договором та сплати коштів за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не представив, доводи позивача не спростував.
Поряд з цим суд зауважує, що відповідно до статей 15, 16 ЦК України особа має право на захист свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, яке реалізується шляхом звернення до суду. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч. 2 ст. 16 ЦК України.
Так, споживач, вважаючи свої майнові права порушеними, звернувся до суду з зустрічним позовом щодо визнання недійсним та скасування рішення Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз", яке оформлене протоколом № 1601 від 29.01.2021 постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем, про задоволення акту про порушення від 28.08.2020 № 299/20 та проведення нарахувань Приватному акціонерному товариству "Харківреахім" необлікованих об'ємів природного газу у розмірі 1893,80 м.куб. вартістю 9469,00 грн.
Дослідивши обставини на які посилається позивач за зустрічним позовом, у сукупності з на наданими відповідачем за зустрічним позовом запереченнями та з обставинами встановленими судом при розгляді первісного позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1, 2, 3статті 18 Закону України "Про ринок природного газу" приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У главі 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку.
Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.
У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.
Судом при розгляді первісного позову встановлено, що періодична повірка лічильника газу BK G4T № 2307811 мала бути проведена не пізніше 04.08.2020 (Дата чинності свідоцтва про повірку).
Проте, повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку позивачем за зустрічним позовом було надіслано відповідачу за зустрічним позовом лише 28.08.2020, тобто з порушенням терміну періодичної повірки ЗВТ.
Порядок проведення перевірки вузлів обліку газу та їх складових та порядок періодичної повірки ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) по об'єктах споживачів, що є побутовими визначений у Розділі Х Кодексу газорозподільних систем, а також Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №193 від 08.02.2016 року "Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів"
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ Оператор ГРМ - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Пунктом 4 глави 1 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Відповідно до положень пункту 17 частини першої статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" № 1314-VII від 05.06.2014 періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).
Згідно вимог статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної -техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Крім того, відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Згідно пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням, зокрема такого: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Крім того, відповідно до положень пунктів 1 та 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до рішення постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень, споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем, оформленого протоколом № 1601 від 29.01.2021р., копія якого наявна у матеріалах справи, прийняте рішення про задоволення акту про порушення ПАТ "Харківреахім" приписів КГС та проведення, у зв'язку із цим, нарахувань необлікованих об'ємів природного газу згідно приписів КГС.
Представник споживача був присутній належним чином повідомлений про засідання та був присутній на ньому.
Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку необлікованих об'ємів природного газу, складеного згідно із рішенням комісії відповідача за зустрічним позовом, позивачу за зустрічним позовом нараховано кількість спожитого природного газу в розмірі 1893,80 м.куб. Як вбачається з розрахунку, період, за який здійснювалося нарахування необлікованих об'ємів природного газу, складався із 05.08.2020 з 07:00 год. по 28.08.2020 до 12:00 год.
Судом відхиляються заперечення позивачу за зустрічним щодо порядку розгляду акту про порушення, виходячи з наступного.
Дійсно засідання комісії було проведено з пропуском двохмісячного строку, на чому правомірно наполягає позивача за зустрічним позовом, разом з тим вказані обставини викликані виключними обставинами, про що, зокрема в акті про порушення № 299/20 повідомлений споживач щодо необхідності уточнення дати проведення засідання комісії.
Суд погоджується з твердженнями відповідача за зустрічним позовом, що на виконання постанови КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-І9», рекомендацій РНБО України та відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» АТ "Харківміськгаз" 16.03.2020 видано наказ "Про впровадження карантину в АТ "Харківміськгаз" № 01.5Но-49-0320, яким запроваджений обмежений режим роботи працівників підприємства. Протягом березня травня 2020 року АТ "Харківміськгаз" неодноразово видавалися накази щодо подовження карантину. Так, 22.05.2020 на виконання постанови КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-І9» (із змінами), рекомендацій РНБО України та відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та в зв'язку з впровадженням в Україні поетапного плану виходу з карантину, в період з 22 травня 2020 року та протягом дії державного карантину (на етапах послаблення та завершення) АТ «Харківміськгаз» видано наказ № 01.5Но-125-0520 «Про подовження карантину в АТ «Харківміськгаз» в адаптивному форматі.
Тобто, зазначення в Акті про порушення від 28.08.2020 № 299/20 про «уточнення дати проведення засідання комісії», а також розгляду комісією акту порушення поза межами двохмісячного сторону є виправданою мірою в умовах дії карантину. При цьому, права споживача жодним чином не порушені, зокрема останнього письмово запрошено відповідачем за зустрічним позовом для участі у засіданні Комісії листом від 19.01.2021 № 539/05; представник споживача (Каеев Г.П., відповідальний за газове господарство) був безпосередньо присутній на засіданні Комісії та зауважень щодо строку проведенні засідання Комісії не зазначив.
Відповідно до пунктів 8, 9 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ акти про порушення мають бути розглянуті комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає їх правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
З матеріалів справи вбачається, що на засіданні Комісії 29.01.2021, склад якої було затверджено наказом АТ «Харківміськгаз» від 13.01.2021 № 03.1 Но-18-0121, були присутні шість представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, а також секретар комісії, який веде протокол. Тобто, засідання Комісії проведене у складі, що дозволяє прийняти цілком обґрунтоване та правомірне рішення. Також на засіданні Комісії був безпосередньо присутній представник споживача, яким не було висловлено зауважень щодо складу Комісії чи сумнівів у її правомірності. Відтак споживач був обізнаний про підстави прийняття відповідного рішення Комісією та результати такого рішення.
З висновками Комісії споживач ознайомлений, розрахунок необлікованих об'ємів природного газу, про що свідчить особистий підпис представника споживача (Каеев Г.П., відповідальний за газове господарство) про отримання розрахунку необлікованих об'ємів природного газу. Рахунок № 61001512 від 01.02.2021 на оплату вартості нарахованих згідно з розрахунком необлікованих об'ємів природного газу отримав, про що свідчить скрін копія відправлення з вкладенням рахунку з електронної скриньки на електронну адресу представника споживача
При цьому суд зауважує, що в Кодексі ГРМ відсутні норми, якими передбачено, що неспоживання природного газу споживачем в період, за який оператором ГРМ проведено споживачу нарахування необлікованих об'ємів природного газу за виявлене порушення, є підставою для непроведения Оператором ГРМ нарахування необлікованих об'ємів природного газу.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною четвертою статті 11 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі "Руїс Торіха проти Іспанії"). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів позивача та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги наведене вище у сукупності з обставинами встановленими при розгляді первісного позову, враховуючи обставини, якими позивач за зустрічним позовом обґрунтовує свої вимоги, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги за зустрічним позовом є такими, що позбавлені належного доказового обґрунтування, а відтак задоволенню не підлягають.
При цьому суд зауважує, що розрахунки проводився позивачем за первісним позовом у відповідності до правил, визначених в пункті 4.1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, в яких встановлений порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, саме у разі виявлення пропущення строку періодичної повірки лічильника природного газу.
Отже, за висновками суду в спірних правовідносинах суд приходить до висновку, що ПАТ "Харківреахім" дійсно порушені норми та приписи чинного законодавства в частині здійснення належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасності здійснення організації проведення їх періодичної повірки, у зв'язку з чим позивач правомірно здійснив нарахування необлікованих об'ємів природного газу споживачу та звернувся до господарського суду з відповідним первісним позовом, оскільки споживач у добровільному порядку не погасив заборгованість.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми та обставини, розглянувши даний спір із застосуванням норм матеріального права, якими регулюються відповідні відносини, згідно з наданими сторонами доказами, суд дійшов висновку про задоволення первісного позову.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. А відтак, судові витрати за первісним позовом покладаються на відповідача за первісним позовом, а судові витрати за зустрічним позовом залишаються за позивачем за зустрічним позовом.
На підставі викладеного, керуючись статями 124, 129-1 Конституції України, статями 4, 12, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 165, 202, 233, 236-238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Первісний позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" про стягнення 9469,00 грн. задовольнити повністю.
2. У зустрічному позові Приватного акціонерного товариства "Харківреахім" про визнання недійсним та скасування рішення відмовити повністю.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Харківреахім" (61099, м. Харків, вул. Автогенна, 12; ідент. код 00207190) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" (61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, ідент. код 03359552) 9 469,00 грн. збитків та 2 270,00 грн. судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення та з урахуванням п.17.5 розділу ХІ “Перехідних положень” ГПК України та п. 4 розділ Х “Прикінцеві положення” ГПК України.
Повне рішення складено "23" липня 2021 р.
Суддя М.І. Шатерніков