19.07.2021 Справа № 920/356/21
м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,
за участю секретаря судового засідання Гребенюк С.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу № 920/356/21
за позовом Керівника Роменської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135),
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Антарес Агроінвест” (вул. Монастирська, 4-“З”, м. Ромни, Сумська область, 42000),
про стягнення 8917 грн. 71 коп.,
Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 8917 грн 71 коп. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Ухвалою від 09.04.2021 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/356/21, суд визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; надав позивачу та прокурору семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 ГПК України; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення відповідно до ст. 167 ГПК України.
Відповідно до ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення, ухвала суду від 09.04.2021 отримана відповідачем 26.05.2021.
Ухвалою від 08.06.2021 господарський суд відклав та призначив розгляд справи по суті в судовому засіданні з повідомленням сторін на 24.06.2021, 10:30.
У судовому засіданні 24.06.2021, за участю прокурора, суд постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 01.07.2021, 10:50; повідомлення позивача та відповідача про дату, час та місце судового засідання в порядку ст. 120 ГПК України.
Позивача та відповідача про дату, час та місце судового засідання повідомлено ухвалою від 24.06.2021.
Відповідач відзиву на позовну заяву, будь-яких клопотань чи заяв не подав; у судовому засіданні 01.07.2021 зазначив, що заперечує проти позовних вимог, вважає, що прокурор невірно визначив відповідача, оскільки згідно з товарно-транспортною накладною № 1 004 242 від 08.01.2021 відповідач не є перевізником вантажу.
У судовому засіданні 01.07.2021 суд постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 19.07.2021, 12-45.
09.07.2021 прокурор подав пояснення (вх. № 6383 від 09.07.2021) щодо розрахунку плати за проїзд за перевищення нормативних параметрів.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Прокурор в обґрунтування звернення до суду з позовною заявою зазначає, що за насідками габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки RENAULT 460 реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійсненого посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було встановлено перевищення транспортним засобом (перевізник - ТОВ «Антарес Агроінвест») нормативних вагових параметрів, у зв'язку з чим відповідачу нарахована плата за проїзд в сумі 8917,71 грн (337,92 євро). Підставою представництва інтересів держави у вказаній справі є несплата відповідачем плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування у добровільному порядку, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, і, відповідно, суттєво порушує інтереси держави. Несплата коштів ставить під загрозу своєчасне та повне фінансування Державної цільової економічної програми розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення на 2018- 2022 роки, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2018 № 382, може призвести до недостатності коштів для відновлення пошкоджених великоваговими транспортними засобами автомобільних доріг та неможливості збереження й розвитку мережі автомобільних доріг загального користування, що відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про автомобільні дороги України» має пріоритетне значення для держави.
Підставою для застосування представницьких повноважень прокурором є нездійснення захисту інтересів держави суб'єктом владних повноважень.
Статтею 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення № 103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення № 103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Роменською місцевою прокуратурою на адресу Державної служби України з безпеки на транспорті та Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, з метою з'ясування інформації щодо вжитих заходів цивільно-правового характеру для стягнення з відповідача нарахованої плати за проїзд, було направлено листа №33-48свих-21 від 10.02.2021. У відповідь на лист прокурора позивач повідомив, що плату за проїзд відповідачем не сплачено, однак позивач не має законодавчої можливості звернення до суду з позовом. Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», 26.03.2021 позивачу прокурором направлено лист-повідомлення про намір пред'явлення позову.
За викладених обставин суд вважає, що прокурор підтвердив підстави представництва інтересів держави в суді.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, врегульовано Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон).
Статтею 1, 33 Закону визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567.
Згідно з пунктами 16, 17 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи. Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення.
Пунктом 20 Порядку №1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (надалі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (пункту 18 Порядку №879).
Крім того, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (пункти 20, 21 Порядку №879).
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з п. 22.5. Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно з пунктами 26, 27, 28, 30, 31-1 Порядку № 879, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою
П = (Рзм + Рнв + Рг) х В,
де П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів.
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Відповідно до матеріалів справи суд встановив, що 08.01.2020 на автодорозі Батурин-Конотоп-Суми представниками Управління Укртрансбезпеки у Сумській області було проведено рейдову перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Місце проведення рейдових перевірок було визначено згідно з графіком роботи пересувних пунктів габаритно-вагового контролю (ППГВК) на території Сумської області у січні 2020 року, погодженого начальником Управлінням Укртрансбезпеки у Сумській області, начальником УПП в Сумській області ДПП НПУ, директором ДП «Сумський облавтодор» та начальником служби автомобільних доріг у Сумській області 02.01.2020. Направлення на рейдову перевірку з 08.01.2020 до 11.01.2020 № 005521 від 02.01.2020.
08.01.2020 перевіркою транспортного засобу Renault з державним номерним знаком НОМЕР_1 , серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , водій ОСОБА_1 , що використовує ТОВ «Антарес Агроінвест» було встановлено, що під час перевезення вантажу (соняшнику) згідно з товарно-транспортною накладною № 1004242 від 08.01.2020 автомобільний перевізник здійснив порушення, а саме на момент перевірки фактична маса транспортного засобу склала 41,83 т, фактичне навантаження на строєну вісь - 25,35 т, при допустимих повної маси - 40 т, осьового навантаження - 22 т.
За наслідками перевірки складений акт № 180203 від 08.01.2020 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Факт здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу Renault з державним номерним знаком НОМЕР_1 та перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів підтверджується актом №0008982 від 08.01.2020, довідкою № 0020620 від 08.01.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, товарно-транспортною накладною № 1 004 242 від 08.01.2020, чеком зважування транспортного засобу від 08.01.2020 (ваги № 437, повна маса транспортного засобу - 41830кг).
Згідно з сертифікатом перевірки типу засобу вимірювальної техніки № 000438 серії СТ від 27.11.2017, прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030Т-AS2-PWIA, зареєстровано у реєстрі органу з оцінки відповідності за № UA.TR.002.CT.0115-17Rev.0. Відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 35-02/5370 чинного до 05.02.2020 прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-AS2-PWIA, заводський № 17-437 придатний до застосування для визначення маси транспортного засобу упродовж проїзду транспортного засобу через вантажоприймальний пристрій приладу. Засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 94 від 13.01.2016.
Відповідно до розрахунку № 8982 від 08.01.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 0008982 від 08.01.2020, відповідачу нарахована плата в сумі 337,92Євро.
Розрахунок плати здійснений позивачем відповідно до п. 30, 31-1 Порядку № 879.
За розрахунком прокурора та позивача еквівалентом вказаної суми є 8917,71грн за офіційним курсом гривні до іноземної валюти станом на 08.01.2020 (а.с.30,31).
Управління Укртрансбезпеки у Сумській області 22.01.2020 звернулося до відповідача листом з вимогою сплатити 8917,71 грн. До листа додані розрахунок, акт №0008982 та довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0020620 від 08.01.2020 у копіях. Факт надсилання відповідачу та отримання останнім вказаного листа підтверджується наявними в матеріалах справи копіями фіскального чеку від 23.01.2020 та повідомлення про вручення поштового відправлення 28.01.2020.
Доказів сплати плати за проїзд відповідач не подав. Разом з цим, відповідачем не надано до суду будь-яких заперечень щодо правильності розрахунку плати, а також, будь-яких доказів незаконності та/або необґрунтованості акту № 0008982 від 08.01.2020, довідки № 0020620 від 08.01.2020 та розрахунку плати від 08.01.2020, на підставі яких заявлений позов.
Посилання відповідача на те, що він не є перевізником товару згідно з товарно-транспортною накладною №1004242 від 08.01.2020, суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Згідно з п.11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 №363, основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Товарно-транспортну накладну суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умова наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Таким чином, у товарно-транспортній накладній може бути зазначена інформацію про перевізника та експедитора, чи альтернативно: про перевізника або експедитора.
Разом з цим, відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, зокрема договору оренди транспортного засобу від 02.01.2019 № 2, саме відповідач є орендарем транспортного засобу Renault з державним номерним знаком НОМЕР_1 (строк оренди до 31.12.2020). Автомобіль використовується орендарем для здійснення вантажних перевезень. Також, саме відповідачем на зазначений автомобіль було оформлено поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АО/5220518 від 22.04.2019.
Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17 та від 12.02.2020 у справі № 926/16/19, за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а є сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.
За викладених обставин, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню шляхом стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 8917,71 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Антарес Агроінвест” (вул. Монастирська, 4-“З”, м. Ромни, Сумська область, 42000, код ЄДРПОУ 42506276) на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, буд.14, код ЄДРПОУ 39816845) 8917,71 грн плати за проїзд за наступними реквізитами: р/р UA71899998031314126000018540 в ГУ ДКСУ Сумська міська отг, код бюджетної класифікації 22160100, код ОКРО 37970593).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Антарес Агроінвест” (вул. Монастирська, 4-“З”, м. Ромни, Сумська область, 42000, код ЄДРПОУ 42506276) на користь Сумської обласної прокуратури (вул. Г.Кондратьєва, буд. 33, м. Суми, код ЄДРПОУ 03527891) 2270 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення (до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням пп. 17.5. п. 17 Розділу XI (Перехідні положення) Кодексу).
Повне рішення складене 26.07.2021.
Суддя Є.А. Жерьобкіна