26.07.2021
227/2955/21
26 липня 2021 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Тимофєєва Г.Л., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП України в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП,-
В липні 2021 року до Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Як вбачається з тексту протоколу про адміністративне правопорушення серія ААБ № 153141, складеного 11 липня 2021 року поліцейським СРПП ВП № 1 сержантом Гос В.В., 11 липня 2021 року о 01 год. 35 хв. в м. Білозерське, вул. Гірнича, 5, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ 21144, державний номер НОМЕР_1 , не виконав вимоги працівників поліції про зупинку транспортного засобу, яка була подана світловим маячком синього та червоного кольору та гучномовцем службового автомобіля Renault Duster, державний номер НОМЕР_2 , крім того, водій намагався втекти від поліції, шляхом збільшення швидкості руху. Після зупинки, намагався втекти будучи пішоходом.
Як зазначено в протоколі своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.4, 8.9 (б) ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що матеріали необхідно повернути для належного оформлення до відділу поліції № 1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області.
Даний висновок суду ґрунтується на наступному.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як встановлено п. п. 8, 12 розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06 листопада 2015 року (далі Інструкція № 1376, протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 не ознайомлений з протоколом, відсутні підтвердження того, що при його складанні ОСОБА_1 були роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП; відсутні його пояснення по суті порушення; протокол ним не підписаний.
Так, у вказаному протоколі, складеному поліцейським ОСОБА_2 зазначено, що ОСОБА_1 при складанні протоколу відмовився від дачі пояснень. Між тим, вказане спростовується показами поліцейських ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які зазначили, що ОСОБА_1 з місця скоєння правопорушення зник, здогнати його не вдалось можливим.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 153141 від 11.07.2021р., складений за відсутності особи, яка притягається до відповідальності. Такі дії з боку посадової особи під час складання проколу, є порушенням права на захист особи, та порушенням прав людини в розумінні права на справедливий суд.
Крім того зазначено, що до протоколу додаються адміністративний матеріал, відеозапис, проте відеозапис до матеріалів додано не було.
Інструкцією № 1376 встановлено Порядок оформлення в органах Національної поліції України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах (далі - органи поліції), матеріалів про адміністративні правопорушення. Згідно пункту 9 розділу ІІ, вказаної Інструкції № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол) .
Протокол про адміністративне правопорушення, який надійшов до суду, не відповідає нормам ст.256 КУпАП та складений з порушенням Інструкції № 1376.
Так, згідно вищевказаних норм законодавства, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
За змістом пункту 2.4 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Відповідно до п. п. «б» п. 8.9. ПДР вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу;
Між тим, відповідальність за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП настає за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
У зв'язку з чим, виникає питання щодо доцільності вміняти ОСОБА_1 порушення ним підпункту «б» пункту 8.9. ПДР.
Суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконане неналежним чином, а вказані вище неповнота та недоліки протоколу серії ААБ № 153141 від 11 липня 2021 року відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП не можуть бути усунені в суді, що перешкоджає суду всебічно розглянути справу, суд вважає за необхідне направити дану справу до відділу поліції № 1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області для належного оформлення.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для належного оформлення, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14). Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Також суд звертає увагу уповноваженої особи, на те, відповідно до вимог п.7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (від 06.11.2015 № 1376, в ході дооформлення не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, разом із доданими до нього матеріалами повернути до Відділу поліції № 1 Покровського РУП ГУНП України в Донецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Г.Л. Тимофєєва