Справа № 490/6835/19
нп 2/490/1154/2020
(З А О Ч Н Е)
04 березня 2020 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва
у складі: головуючого судді - Чулуп О.С.
при секретарі - Балдич Х.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернулося до суду до відповідача про повернення надміру виплачених коштів у сумі 14603 грн. 08 коп. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим,що відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2018 року по 31.11.2018 року в розмірі 1076 грн. 25 коп. щомісяця; з 01.12.2018 року по 01.01.2019 року в сумі 1122 грн. 75 коп. щомісяця, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з 17.08.2018 року по 30.11.2018 року в сумі 1452 грн. щомісяця, з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 1497 грн. 00 коп. щомісяця. В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що громадянин ОСОБА_1 не задекларував дохід у розмірі 58868 грн., який він отримав в період за який обчислювались розміри вищезазначених допомог, у зв'язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року в сумі 6550 грн. 50 коп.
Ухвалою суду від 28.10.2019 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до п.2 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 (далі- Порядок), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно п. 14 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям , розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Судом встановлено, що відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та витрати осіб від 17.08.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2018 року по 31.11.2018 року в сумі 1076 грн. 25 коп. щомісяця, з 01.12.2018 року по 01.01.2019 року в сумі 1122 грн. 75 коп. щомісяця, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з 17.08.2018 року по 30.11.2018 року в сумі 1452 грн. щомісяця, з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 1497 грн. 00 коп.
Відповідно до п. 10 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Згідно п.25 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям , виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сімї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 ( 198-2013-п ) - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
Відповідно до п.27 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сімї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сімї, здійснюється центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним.
Судом встановлено, що в травні 2018 року ОСОБА_1 отримав дохід в розмірі 58868 грн.00 коп.
Суд приходить до висновку, що відповідачу були надмірно виплачені грошові кошти по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року в сумі 6550 грн. 50 коп. та по державній соціальній допомозі особам з інвалідністю за період з 17.08.2018 року по 31.01.2019 року в розмірі 8052 грн. 58 коп.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1921 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 18, 259, 263-265, 280, 281, 284 ЦПК України, суд,
Позов - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради кошти допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 6550 грн. 50 коп., соціальної допомоги в сумі 8052 грн. 58 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у сумі 1921 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 273 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути переглянуте за письмовою заявою відповідача протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя