ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/94
про закриття провадження у справі
22 липня 2021 року м. Київ№ 640/436/21
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Про визнання протиправними та скасування рішення
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить визнати протиправними та скасувати окремі положення рішень Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві:
1) "ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЇ - Пенсійна справа №СББ8809-СБУ - Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 - Перерахована з: 01 січня 2018 року"
- у частині урахування максимального розміру пенсії.
2) "ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЇ - Пенсійна справа №СББ8809-СБУ - Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 - Перерахована з: 05 березня 2019 року"
- у частині неврахування до основного розміру пенсії розмірів виду підвищення або надбавки до пенсії;
- у частині урахування максимального розміру пенсії;
- у частині виплати щомісячно 50%, 75% від підвищення.
3) "Розрахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2020 по пенсійній справі № СББ 8809 для ОСОБА_1 "
- у частині неврахування до основного розміру пенсії розмірів виду підвищення або надбавки до пенсії;
- у частині урахування максимального розміру пенсії.
4) "Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №СББ 8809 за Дорученням № Д СББ8809/37 Пенсіонер: ОСОБА_1 "
- у частині урахування максимального розміру пенсії.
Ухвалою суду від 25.08.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
19.03.2021 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ОСОБА_1 з 01.01.2004 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.
Станом на грудень 2017 року розмір пенсії позивача було обчислено з розрахунку 90% сум грошового забезпечення за 42 роки вислуги.
З 01.01.2018 року Головним управління Пенсійного фонду України у м. Києві було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з 70% сум грошового забезпечення та виплати з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019р. по 31.12.2019 р. -75%, а з 01.01.2020 р. - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.04.2020 р. у справі №640/2318/19 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення до 70% при обчисленні основного розміру пенсії, а також щодо не виплати ОСОБА_1 підвищень до пенсії у 100% розмірі, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 90% розміру відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2018;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набуло законної сили 20.09.2020 р., про що видано виконавчі листи.
На виконання вказаного судового рішення у листопаді 2020 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено відповідний перерахунок пенсії з врахуванням ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (максимального розміру пенсії).
За період з 01.12.2018 р. по 30.11.2020 р. нараховано кошти в сумі 38 022, 39 грн., які виплачуються в межах відповідних бюджетних асигнувань, про що позивача повідомлено листом від 02.12.2020 р. №27370-27818/О-03/8-2600/20.
Листом від 08.12.2020 р. за №2600-0202-8/174089 позивачу додатково повідомлено про те, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.04.2020 р. у справі №640/2318/19 взято на облік у реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, за №66902, як таке, що надійшло до боржника 05.05.2020 р.
З 01.12.2020 р. позивачу встановлено для щомісячної виплати визначений судовим рішенням розмір пенсії в сумі 17 690 грн., який виплачується з врахуванням максимального обмеження, передбаченого законодавством, зокрема, за період з 01.01.2018 р. по 30.11.2018 р. та після виконання рішення суму відсутня, оскільки розмір пенсії визначено ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною бездіяльність щодо неналежного невиконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.04.2020 р. у справі №640/2318/19, і просить скасувати рішення, якими оформлено відповідне виконання.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що пенсія позивачу нараховується та виплачується з дотриманням вимог законодавства, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.04.2020 р. у справі №640/2318/19, в межах бюджетних асигнувань.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду справи по суті та наявність підстав для закриття провадження у справі з таких підстав.
Згідно з матеріалами справи рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.04.2020 р. у справі №640/2318/19 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення до 70% при обчисленні основного розміру пенсії, а також щодо не виплати ОСОБА_1 підвищень до пенсії у 100% розмірі, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 90% розміру відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2018.
Крім того, у вказаному судовому рішенні зазначено, що щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплачувати щомісяця перераховану пенсію у повному розмірі до часу здійснення наступного розрахунку, суд вказує, що положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено захисту прав на майбутнє, відтак, вказана позовна заява задоволенню не підлягає.
Таким чином, всі питання нарахування та виплати позивачу пенсії, про які позивачем зазначено у позовній заяві по справі №640/436/21, вирішено за результатами розгляду справи №640/2318/19, тоді як заявлені у справі №640/436/21 позовні вимоги стосуються виключно нарахування та виплати позивачу пенсії на виконання вказаного судового рішення.
З вказаного приводу суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 1 ст. 382, ч. 2 ст. 383 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Крім того, ст. 287 КАС України надає можливість учасникам виконавчого провадження звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
У постанові від 22.08.2019 р. по справі № 522/10140/17 Верховний Суд підкреслив, що зазначені правові норми Кодексу адміністративного судочинства України (зміст яких фактично не змінився після 15 грудня 2017 року), мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у Кодексу адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі вищевикладеного, п. 1 ч. 1 ст. 238, 239, 295 КАС України, суд, -
1. Провадження у справі закрити.
2. На виконання вимог ч. 1 ст. 239 КАС України роз'яснити позивачу, що спір у заявленій редакції не підлягає розгляду за правилами позовного провадження КАС України, тоді як може бути предметом розгляду в порядку ст. 382, 383, 287 КАС України.
3. Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її виготовлення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст ухвали
виготовлено і підписано 22.07.2021 р.