16 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4810/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 12.11.2020 за № 2500-1505-8/44272 щодо відмови перерахувати пенсію, призначену ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 - XII (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111) на підставі довідки прокуратури Чернігівської області про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, з розрахунку 80 % із середнього заробітку;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 - XII (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111) на підставі довідки прокуратури Чернігівської області № 18-110 від 10.03.2020 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, з розрахунку 80 % із середнього заробітку.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено їй у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, у зв'язку з відсутністю у позивача на день звернення необхідного стажу.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Представником відповідача в межах встановленого судом строку подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що у відповідача на день звернення позивача із заявою про призначення пенсії були відсутні законні підстави для вирішення цього питання.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 14 травня 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримую пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції № 1789- XII від 05.11.1991) в розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пенсія позивач була перерахована у 2016 році в розмірі 80 % від заробітку, без обмеження її максимального розміру, на підставі рішення Деснянського районного суду м. Чернігова Чернігівської області від 04 серпня 2016 року у справі № 750/6147/16а, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013.
20 жовтня 2020 року позивач звернулася до відділу перерахунків пенсії №1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з письмовою заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 657 та рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7п(11)2019, до якої було додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 10.03.2020 №18- 110, яка видана прокуратурою Чернігівської області.
Згідно відповіді відділу перерахунків пенсії № 1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 12.11.2020 № 2500-1505-8/44272 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії з посиланнями на те, що на даний час пенсія працівникам прокуратури призначається відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, який набув чинності 15.07.2015. З 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, які працюють на відповідній посаді, не приймались. Великою палатою Конституційного Суду України 26.03.2020 прийнято Рішення №6-р/2020 щодо невідповідності Конституції України (неконституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення «Бюджетного кодексу України, а саме, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. У листі Офісу Генерального прокурора від 29.09.2020 №21-3269вмх-20 зазначено, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-ІХ, який набрав чинності 25.09.2019 створено підґрунтя для реформування системи органів прокуратури. Відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» згідно з Рішенням №6-р/2020 оплати праці прокурорів обласних прокуратур і видача довідок про заробітну плату (грошове забезпечення) для перерахунку пенсій здійснюється з 11.09.2020.
Позивач, вважаючи зменшення відсоткового значення її пенсії відповідних сум грошового забезпечення та обмеження її розміру протиправними, звернулась із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Так, рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 (адміністративне провадження № Пз/9901/9/209) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких: позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII; відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України; предмет спору - вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.
Суд зауважує, що дана справа є типовою справою до вищевказаної зразкової адміністративної справи №560/2120/20, яку розглянув Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду та рішенням від 14.09.2020 частково задовольнив позов ОСОБА_2 , яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
У судових рішеннях по зразковій справі №560/2120/20, як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки, виданої обласною прокуратурою, оскільки після ухвалення рішення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, чинна з 13 грудня 2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років колишнім прокурорам підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Також судами касаційної інстанції зазначено, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду вважає, що твердження територіального органу Пенсійного фонду України про те, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року. Крім того, Велика Палата Верховного Суду зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».
При цьому, у рішеннях по зразковій справі №560/2120/20 як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду зазначили, що особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії з 13.12.2019, оскільки частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 20.10.2020.
При ухваленні такого рішення судами враховано, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
При цьому, судом встановлено, що рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова Чернігівської області від 04 серпня 2016 року у справі № 750/6147/16а, яке набрало законної сили та установлено право позивача на отримання пенсії із врахуванням відсоткового розміру грошового забезпечення, що діяло на момент призначення позивачу пенсії (80%). Звуження вказаної соціальної гарантії не допускається. Таким чином, вказаним рішенням фактично установлено обов'язок ГУПФУ в Чернігівській області виплачувати позивачу пенсію з 01.01.2018 у розмірі 83 % грошового забезпечення.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У рішенні від 05 квітня 2001 року № 3-рп/2001 у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа про податки) Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 наведено тлумачення поняття "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, згідно з яким конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
Таким чином, при перерахунку раніше призначеної пенсії її розмір має обчислюватися, виходячи із відсоткового розміру пенсії, право на яку особа набула на момент виходу на пенсію, і його розмір не може зменшуватися внаслідок подальших змін в законодавстві.
Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі № 560/2120/20 (адміністративне провадження № Пз/9901/9/20), суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову позивачу у перерахунку пенсії та зобов'язання його вчинити дії, визначені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 134, 139, 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 12.11.2020 за № 2500-1505-8/44272 щодо відмови перерахувати пенсію, призначену ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 - XII (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111) на підставі довідки прокуратури Чернігівської області про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, з розрахунку 80 % із середнього заробітку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 - XII (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111) на підставі довідки прокуратури Чернігівської області № 18-110 від 10.03.2020 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, з розрахунку 80 % із середнього заробітку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (пр-т Миру, 116-А, м. Чернігів, 14033, код ЄДРПОУ - 21390940).
Повний текст рішення виготовлено 16 липня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан