21 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4460/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправним та нечинним рішення,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 26 травня 2020 року № 33 «Про деякі питання поводження з побутовими відходами».
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає про протиправність рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 26 травня 2020 року № 33, оскільки воно порушує його права як споживача послуг з вивезення побутових відходів у межах смт Варва Чернігівської області.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем до суду надано відзив, в якому зазначив, що діяв на підставі та у відповідності до норм законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
26 травня 2020 року на своєму засіданні виконавчий комітет Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, прийняв рішення № 33 «Про деякі питання поводження з побутовими відходами».
Вважаючи, що вказане рішення прийнято в порушення вимог чинного законодавства України, не погоджуючись з ним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Здійснення державної регуляторної політики органами та посадовими особами місцевого самоврядування зазначені в четвертому розділі статтями 31-38 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
У відповідності до ст. 32 цього Закону планування діяльності сільських, селищних, міських, районних у містах, районних та обласних рад з підготовки проектів регуляторних актів здійснюється в рамках підготовки та затвердження планів роботи відповідних рад у порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та регламентами відповідних рад, з урахуванням вимог частин третьої та четвертої статті 7 цього Закону.
Згідно з ст. 33 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» у разі внесення на розгляд сесії ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу відповідальна постійна комісія приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання органу чи особі, яка внесла цей проект.
Відповідач при винесення оскаржуваного рішення не здійснив планування з підготовки проекту регуляторного акту та підготовки аналізу регуляторного впливу проектів регуляторного акта, як це зазначено в статтях 32 та 33 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Крім того, у відповідності до ч. 1 статті 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:
- відсутній аналіз регуляторного впливу;
- проект регуляторного акта не був оприлюднений.
І як зазначено в частині 5 статті 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради від 26 травня 2020 року № 33 «Про деякі питання поводження з побутовими відходами» не оприлюднювалося, хоча з метою реалізації державної регуляторної політики утворений спеціальний центральний орган державної виконавчої влади - Державна регуляторна служба України, яка, зокрема, здійснює аналіз та методичне забезпечення діяльності регуляторних органів, проводить аналіз і погодження проектів регуляторних актів, забезпечує підготовку та подання Кабінетові Міністрів України щорічної інформації, проводить аналіз звітів про відстеження результативності регуляторних актів (Положення про Державну регуляторну службу України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 371). Задокументовані результати такої діяльності доступні для ознайомлення на сайті служби за посиланням: http://www.drs.gov.ua/. Отже, численні повідомлення, роз'яснення, узагальнення та звіти адресовані органам місцевого самоврядування та стосуються безпосередньо рішень про встановлення місцевих податків і зборів.
Крім того, норми надання послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення, розроблені і затверджені оскаржуваним рішенням, а для підприємств, організацій та установ смт Варва не розроблялися і прийнято мінімальні добові норми, що не передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами», так як це впливає на вартість послуги, що підтверджується наявним у матеріалах справи письмовим повідомленням Варвинської селещної ради від 12.08.2020.
Також, судом встановлено той факт, що північним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України (далі - Відділення) розглянуло заяву мешканця смт Варва щодо можливого порушення виконавчим комітетом Варвинської селищної ради Прилуцького (Варвинського) району Чернігівської області законодавства про захист економічної конкуренції в частині затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів в смт Варва.
Під час розгляду заяви Відділенням встановлено, що Виконком затвердив норми надання послуг з вивезення побутових відходів, які не відповідають вимогам чинного законодавства. Вказані норми були розраховані лише для однієї категорії споживачів (населення), а для іншої категорії споживачів (підприємств, організацій, установ) прийняті на рівні вже не діючих Мінімальних норм.
Відділення дійшло висновку, що бездіяльність КП «Господар» (виконавця послуг) щодо розробки та подання для затвердження до Виконкому розрахунків норм надання послуг з вивезення побутових відходів, а також застосування підприємством норм надання зазначених послуг, які не відповідають вимогам чинного законодавства, можуть містити ознаки порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з вивезення побутових відходів у межах смт Варва Чернігівської області, і така бездіяльність могла призвести до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Також Відділенням встановлено, що дії Виконкому щодо затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів, які не відповідають вимогам чинного законодавства, можуть містити ознаки порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді створення умов для вчинення КП «Господар» порушення законодавства про захист економічної конкуренції на вказаному ринку.
У зв'язку з наведеним адміністративна колегія Північного міжобласного територіального відділення 30 березня 2021 року надала обов'язкові для розгляду рекомендації Виконкому та КП «Господар» вжити вичерпні заходи щодо приведення норм надання послуг з вивезення побутових відходів у межах смт Варва Чернігівської області у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме підприємству утриматись від застосування норм надання зазначених послуг, які не відповідають діючому законодавству, які наявні у матеріалах справи.
Таким чином, виходячи з аналізу вищевказаних законодавчих положень у системному їх зв'язку, суд зазначає, що рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 26 травня 2020 року № 33 «Про деякі питання поводження з побутовими відходами» прийняте з порушенням норм чинного законодавства.
Однак, відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк ведення цих актів у дію.
Таким чином, законодавство безпосередньо пов'язує набрання чинності актом нормативно-правового характеру органу місцевого самоврядування з моментом його офіційного оприлюднення.
Крім цього, відповідно до ст. 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних друкованих виданнях.
Тобто, на законодавчому рівні закріплена чітка процедура розроблення та затвердження органом місцевого самоврядування власних регуляторних актів, зокрема й обов'язок оприлюднювати їх для можливості набрання ними чинності та подальшого застосування виключно в порядку та у спосіб, визначений законодавством.
При цьому нечинний акт не може порушувати права і свободи та інтереси фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, які підлягають захисту в порядку адміністративного судочинства згідно із положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України, оскільки нечинний нормативно-правовий акт не створює юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення, відтак не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору. Отже, з урахуванням тієї обставини, що оспорюване рішення не було опубліковане в засобах масової інформації, в порядку, визначеному законодавством, є нечинним, а відтак не породжує прав та обов'язків для сторін, а тому заявлений позов є необґрунтованим.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 04.05.2020 у справі № 809/276/18 (адміністративне провадження № К/9901/803/19).
Додатки до відзиву на позовну заяву не спростовують висновків суду.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до виконавчого комітету Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. Пилипенка, 3, смт. Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600) про визнання протиправним та неченним рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 21 липня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан