Справа № 560/5783/21
іменем України
23 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 11.05.2021 №3754-3110/Л-03/8-2200/21 щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру", без обмежень максимальним розміром пенсії з 01.04.2021.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що з 2001 року по теперішній час працює в органах прокуратури Хмельницької області. Із жовтня 2003 року їй призначена та виплачується пенсія по інвалідності внаслідок захворювання з дитинства, розмір якої спочатку обраховувався згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а згодом - згідно Закону України «Про прокуратуру». 27.04.2021 вона звернулась до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок розміру пенсії на підставі ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ та одночасно просила виплачувати нараховану пенсію без обмеження максимальним розміром. У відповідь на заяву, листом від 11.05.2021, Головне управління ПФУ в Хмельницькій області повідомило, що перерахунок пенсії по інвалідності їй проведено з 01.04.2021, однак підстави для її виплати без обмеження максимальним розміром, відсутні.
Ухвалою від 20 травня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 2148-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової винагороди, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Аналогічне обмеження щодо максимального розміру пенсії в сумі 10740 гривень (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) по 31 грудня 2017 року та з 01.01.2018 в сумі, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, встановлено Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 № 1774-VІІІ шляхом внесення змін до абз. шостого частини 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VІІ від 14.10.2014. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року N 1082-ІХ, прожитковий мінімум, установлений для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2021 - 17690,00 грн. Просив в задоволенні позову відмовити.
Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 30.10.2003 отримувала пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003.
Згідно заяви від 29.07.2017 позивачку переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VII).
27 квітня 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії на підставі ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ та виплачувати нараховану пенсію без обмеження максимальним розміром.
У відповіді, оформленій листом від 11.05.2021 №3754-3110/Л-03/8-2200/21, відповідач повідомив позивачу, що з 01.04.2021 згідно заяви від 27.04.2021 їй проведено перерахунок пенсії по інвалідності з урахуванням норм статті 86 Закону № 1697-VІІ. Перерахунок проведено на підставі довідки Хмельницької обласної прокуратури від 23.04.2021 №21-266вих-21, виданої відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 та ст.81 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, про складові заробітної плати за посадою прокурора окружної прокуратури м. Хмельницького за нормами, чинними на 15.03.2021, в розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати. Підстави для виплати пенсії без обмеження максимальним розміром відсутні.
Не погодившись з такими діями пенсійного органу, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону №1697-VІІ (в редакції Законів України від 24 грудня 2015 року №911-VІІІ та від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн визначено Законом України від 24 грудня 2015 року №911-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №911-VІІІ) та Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №1774-VІІІ).
Однак, як слідує з пунктів 1 та 2 Прикінцевих положень Закону №911-VІІІ, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, згідно з пунктом 1 Прикінцевих положень Закону №1774-VІІІ цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Відтак, законодавець чітко визначив коло суб'єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не належить, оскільки у спірних правовідносинах має місце перерахунок пенсії, а не її призначення.
Отже, передбачені вищенаведеними нормами законів обмеження пенсій максимальним розміром застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016, в той же час як встановив суд, пенсія позивачу вперше призначена ще у 2003 році.
Таких висновків дійшов і Верховний Суд у постанові від 04 березня 2021 року у справі №589/3997/16-а.
Отже, відповідачем безпідставно застосовано обмеження пенсії позивача максимальним розміром під час її перерахунку з 01 квітня 2021 року.
Водночас, у позовній заяві позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене в листі від 11.05.2021 №3754-3110/Л-03/8-2200/21, про проведення перерахунку позивачу пенсії із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії.
Приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд заяви про призначення або перерахунок пенсії повинно прийматися у формі рішення (протоколу). Чинне законодавство не наділяє суб'єкта владних повноважень приймати нормативні та інші акти у формі листів, в іншому випадку такі дії кваліфікуються як протиправні дії щодо неприйняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії чи про відмову.
В ході судового розгляду встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача листом від 11.05.2021 №3754-3110/Л-03/8-2200/21 пенсійний орган повідомив позивача про здійснення перерахунку її пенсії на підставі довідки Хмельницької обласної прокуратури від 23.04.2021 №21-266вих-21, в розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, застосувавши при цьому обмеження її максимальним розміром.
Отже, за результатами розгляду заяви позивача від 27 квітня 2021 року відповідач рішення не приймав, а листом від 11 травня 2021 року повідомив про неможливість проведення відповідного перерахунку.
Таким чином, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо обмеження пенсії максимальним розміром при здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Хмельницької обласної прокуратури від 23.04.2021 №21-266вих-21.
А тому, починаючи з 01 квітня 2021 року, тобто з дати застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром, відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження її граничного розміру, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії.
Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки, позивач на підставі ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо обмеження пенсії максимальним розміром при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Хмельницької обласної прокуратури від 23.04.2021 №21-266вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області з 01 квітня 2021 року здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 липня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер