Рішення від 23.07.2021 по справі 540/2230/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2230/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в отриманні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та відмови в перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії військового пенсіонера з 05.03.2019 року, згідно довідки Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) №47/05-818 від 30.07.2020 року, для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019 року;

- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду в Херсонській області, в установленому законом порядку, прийняти від Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі довідку про розмір грошового забезпечення за №47/05-818 від 30.07.2020 року;

- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії військовослужбовця з 05.03.2019 року, з урахуванням даних вказаних в довідці за №47/05-818 від 30.07.2020 року про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду в Херсонській області, провести перерахунок та сплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманих грошових коштів пенсії військовослужбовця за період з 05 березня 2019 року по теперішній час.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що як пенсіонерка перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 06.04.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - Управління Держспецзв"язку) №47/05-818 від 30.07.2020. Листом від 20.04.2021 №2555-2308/З-03/8-2100/21 ГУ ПФУ відмовлено позивачу в здійсненні відповідного перерахунку пенсії, посилаючись на те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось. Не погодившись з відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою від 24.05.2021 провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

01.06.2021 від ГУ ПФУ до суду надійшов відзив, в якому зазначає, що територіальні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надано уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Крім того, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось. З огляду на викладене, просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є військовою пенсіонеркою, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

06.04.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Держспецзв"язку №47/05-818 від 30.07.2020.

Листом від 20.04.2021 №2555-2308/З-03/8-2100/21 ГУ ПФУ відмовлено позивачу в здійсненні відповідного перерахунку пенсії, посилаючись на те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось.

Вважаючи дії ГУ ПФУ протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.

Крім того, листом від 11.08.2020 №2100-0318-8/32019 ГУ ПФУ повернула без виконання довідки, видані Управлінням Держспецзв"язку, в тому числі, довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 №47/05-818 від 30.07.2020.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В свою чергу, пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби , що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до Постанови № 704.

З наведеного вбачається, що набрання чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону №2262 є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103, позивач набув право на підвищення пенсії.

Зміни, внесені постановою КМУ №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, саме з 05.03.2019 (дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави порядку перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262, який існував до прийнятті постанови КМУ № 103, а саме, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, крім Порядку № 45, регулює також Порядок №3-1. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Як вбачається з матеріалів справи, оновлена довідка №47/05-818 від 30.07.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 була подана відповідачу Управлінням Держспецзв"язку, а також позивачка звернулась з заявою від до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії згідно зазначеної вище довідки.

Однак, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачки з урахуванням нової довідки про розмір її грошового забезпечення, посилаючись на те, що після визнання судом протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, Уряд не прийняв ніякого іншого нормативно-правового акту щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії. При цьому відповідачем проігноровано факт видачі Управлінням Держспецзв"язку довідки про розмір грошового забезпечення позивачки, з якої вбачається зміни розміру грошового забезпечення внаслідок включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення, премії, надбавок.

При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Окрім того, зазначені аргументи відповідача вже набули оцінки в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 по справі № 160/8324/19. Так, суд зазначив, про помилковість аргументів скаржників про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.

За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачки на підставі довідки Управління Держспецзв"язку від 30.07.2020 №47/05-818, є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Що ж до іншої позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, то суд зазначає наступне.

Згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

В даному ж випадку, враховуючи те, що відповідачем протиправно відмовлено позивачці в здійсненні перерахунку її пенсії, а тому належним для відновлення порушених прав та інтересів позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача з урахуванням довідки від 30.07.2020 №47/05-818, виданої Управлінням Держспецзв"язку .

При цьому, визначаючись щодо строку, з якого позивачці слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені ст. 51 Закону №2262-ХІІ. Зокрема частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачці повинен бути проведений з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18).

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Судові витрати розподілити згідно ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо відмови в отриманні від Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 47/05-818 від 30.07.2020 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії військового пенсіонера з 05.03.2019 року, згідно довідки Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі № 47/05-818 від 30.07.2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) відповідно до довідки виданої Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі № 47/05-818 від 30.07.2020 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010201