22 липня 2021 року
м. Київ
Справа № 905/1562/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
О. О. Мамалуй- головуючий, О. М. Баранець, О. А. Кролевець
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця»
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2021
у складі колегії суддів: В. В. Россолов- головуючий, О. В. Ільїн, В. С. Хачатрян
та на ухвалу Господарського суду Донецької області від 25.01.2021
суддя: Г. Є. Курило
за позовом акціонерного товариства «Сбербанк»
до державного підприємства «Донецька залізниця»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - публічне акціонерне товариство «Українська залізниця»
про стягнення заборгованості в розмірі 5 415 000, 00 доларів США
1. Встановлені судами попередніх інстанцій обставини, що передували прийняттю оскаржуваних ухвали місцевого та постанови апеляційного господарських судів
Акціонерне товариство «Сбербанк» звернулося до господарського суду з позовом до Державного підприємства «Донецька залізниця» про стягнення 3 750 000,00 доларів США заборгованості за основною сумою кредитної лінії та 1 635 000,00 доларів США заборгованості за процентами за користування кредитною лінією.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 06.12.2018 у справі №905/1562/18, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 26.02.2019, позов задоволено частково, стягнуто з ДП «Донецька залізниця» на користь АТ «Сбербанк» заборгованість за основною сумою кредитної лінії у розмірі 3 750 000,00 доларів США, заборгованість за простроченими процентами за користування кредитною лінією у розмірі 1 370 000,00 доларів США, судовий збір в розмірі 616 700,00грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 05.06.2019 у справі №905/1562/18 касаційну скаргу АТ «Сбербанк» залишено без задоволення, рішення Господарського суду Донецької області від 06.12.2018 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 26.02.2019 у справі №905/1562/18 залишено без змін.
13 березня 2019 року на виконання рішення судом видано відповідний наказ.
Постановою від 04.09.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сидоренко Р.Г. відкрито виконавче провадження №59947153.
11 січня 2021 року АТ «Сбербанк» звернулося до суду із заявою №16167/4/06-2 від 28.12.2020, в якій просило суд замінити сторону виконавчого провадження, боржника ДП Донецька залізниця (код ЄДРПОУ 01074957, місцезнаходження: 83000, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Артема, 68) на правонаступника АТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815, місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5) у виконавчому провадженні №59947153, стосовно примусового виконання наказу Господарського суду Донецької області від 13.03.2019 №905/1562/18.
Заяву обґрунтовано нормами Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» № 200 від 25.06.2014.
АТ «Сбербанк» вказує на те, що всі права та обов'язки ДП «Донецька залізниця» перейшли до правонаступника - АТ «Українська залізниця».
2. Короткий зміст ухвали місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 25.01.2021 у справі №905/1562/18, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2021, задоволено заяву вих.№16167/4/06-2 від 28.12.2020 АТ «Сбербанк». Замінено сторону виконавчого провадження боржника - ДП «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 01074957, місцезнаходження: 83000, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Артема, 68) на правонаступника - АТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815, місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, 5) у виконавчому провадженні №59947153, стосовно примусового виконання наказу Господарського суду Донецької області від 13.03.2019 №905/1562/18 про стягнення з ДП «Донецька залізниця» на користь АТ «Сбербанк» заборгованість за основною сумою кредитної лінії у розмірі 3 750 000,00 доларів США, заборгованість за простроченими процентами за користування кредитною лінією у розмірі 1 370 000,00 доларів США, судовий збір в розмірі 616 700,00 грн.
Судові рішення мотивовані тим, що з дати державної реєстрації Акціонерного товариства «Укрзалізниця Українська» - 21.10.2015 та відповідно до Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», ст. ст. 104, 107 Цивільного кодексу України, АТ «Українська залізниця» є правонаступником Державного підприємства «Донецька залізниця».
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, АТ «Українська залізниця» звернулося з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Донецької області від 25.01.2021, постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2021 у справі №905/1562/18 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні заяви про заміну боржника.
АТ «Українська залізниця» вказує на те, що до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи, її цивільна правоздатність не припиняється, при цьому, до правонаступника (у разі припинення шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) переходять усі права та обов'язки припиненої юридичної особи лише з моменту внесення такого запису. АТ «Українська залізниця» зазначає про відсутність запису в Реєстрі про припинення ДП «Донецька залізниця».
Крім того, АТ «Українська залізниця» зазнає, що існує заборона на стягнення коштів з АТ «Українська залізниця» за зобов'язаннями ДП «Донецька залізниця» до проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству як правонаступнику прав і обов'язків ДП «Донецька залізниця», і тому АТ «Українська залізниця» не може бути стороною даного виконавчого провадження до закінчення вищезазначених обставин.
АТ «Українська залізниця» посилається на правову позицію, що міститься в постанові Верховного Суду від 20.05.2021 у справі № 905/1987/19.
4. Позиції інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу АТ «Сбербанк» просить відмовити у задоволенні касаційної скарги АТ «Українська залізниця».
5. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови
Частиною 1 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Відповідно до ч.ч. 1 та 5 ст. 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Частиною 15 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції, яка діяла на дату реєстрації АТ «Укрзалізниця») передбачено, що злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, управління і розпорядження його майном визначено Законом України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», який спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.
Відповідно до ч.ч. 3, 6, 7, 9 ст. 2 цього Закону товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття; товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту; оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб'єктів господарювання; одночасно з прийняттям рішення про утворення товариства Кабінет Міністрів України формує комісію з утворення товариства, до складу якої входять представники Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі; комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту товариства для подання Кабінету Міністрів України; зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту; розмір статутного капіталу товариства визначається під час його утворення згідно зі зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.
Пунктом 2 розд. ІІІ «Перехідні та прикінцеві положення» цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
21 жовтня 2015 року здійснено державну реєстрацію АТ «Укрзалізниця».
Згідно зі статутом, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України № 735, АТ «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких ДП «Донецька залізниця». Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.
При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов'язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника - АТ «Укрзалізниця». Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності. Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику.
При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов'язків.
Передавальний акт складено 05 серпня 2015 року, державну реєстрацію АТ «Укрзалізниця» здійснено 21 жовтня 2015 року, припинення ДП «Донецька залізниця» не зареєстровано.
Відповідно до ч. 6 ст. 2 Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Правонаступництво не пов'язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, тобто всі вимоги кредиторів перейшли в повному обсязі до АТ «Укрзалізниця», датою виникнення універсального правонаступництва АТ «Укрзалізниця» щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації - 21 жовтня 2015 року, з якої воно є правонаступником ДП «Донецька залізниця».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі №910/5953/17.
Така правова позиція підтверджується і змістом ст. 3 Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», яким установлено обмеження в діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту, що реорганізовуються. Закон передбачає, що з дня прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про утворення АТ «Укрзалізниця» і до його державної реєстрації Державна адміністрація залізничного транспорту України, підприємства залізничного транспорту, господарські товариства, 100 відсотків акцій (часток, паїв) яких належать державі та вносяться до статутного капіталу Товариства, не мають права без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту: вчиняти правочини, які можуть призвести до відчуження майна, вартість якого становить більше 5 відсотків балансової вартості активів Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту на день затвердження останнього балансового звіту; скорочувати чисельність працівників; здійснювати випуск цінних паперів, надавати позики; передавати нерухоме майно в оренду; передавати майно в заставу або безоплатне користування; придбавати акції (частки, паї) у статутному (складеному) капіталі господарських товариств.
Ураховуючи, що такі обмеження встановлені саме до дати державної реєстрації АТ «Укрзалізниця», можна дійти висновку, що з дати державної реєстрації саме АТ «Укрзалізниця» має право на здійснення господарської діяльності та укладення відповідних правочинів, а не державні підприємства, які припиняються.
З огляду на зазначене, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про те, що АТ «Укрзалізниця» є правонаступником ДП «Донецька залізниця» з дати державної реєстрації АТ «Укрзалізниця», та про наявність підстав для задоволення заяви про заміну сторони правонаступником.
Верховним Судом відхиляються доводи АТ «Укрзалізниця» щодо відсутності в Реєстрі запису про припинення ДП «Донецька залізниця», з яким пов'язаний момент переходу прав до правонаступника, з огляду на вище вказане.
АТ «Укрзалізниця», посилаючись на п.п. 5-1, 5-2 Перехідних та прикінцевих положень Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», вказує на існування заборони на стягнення коштів з АТ «Укрзалізниця» за зобов'язаннями ДП «Донецька залізниця».
Верховним Судом відхиляються зазначені доводи, оскільки мораторій є лише відстроченням виконання зобов'язання, а не звільненням від його виконання і не є підставою для відмови у заміні сторони її правонаступником.
Верховним Судом не приймаються до уваги посилання АТ «Українська залізниця» на постанову Верховного Суду від 20.05.2021 у справі № 905/1987/19, оскільки предметом касаційного перегляду у зазначеній справі є судові рішення, прийняті за результатами розгляду скарги АТ «Українська залізниця» на дії виконавчої служби щодо виконання виконавчого документа. Натомість у цій справі судами розглядалась заява позивача про заміну сторони правонаступником. Крім того, зазначеною постановою Верховним Судом скасовано судові рішення та направлено справу на новий розгляд, у зв'язку з необхідністю встановлення всіх фактичних обставин справи, тобто така постанова не є остаточним рішенням.
6. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги
Частиною 3 ст. 304 ГПК України передбачено, що касаційні скарги на ухвали судів першої чи апеляційної інстанції розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення суду першої інстанції, постанови суду апеляційної інстанції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч. 1 ст. 309 ГПК України).
Ураховуючи те, що доводи касаційної скарги про порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального та матеріального права при прийнятті судових рішень не знайшли свого підтвердження, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судові рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
7. Судові витрати
Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку ст. 129 ГПК України покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст. 300, 301, 304, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Верховний Суд
Касаційну скаргу акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» залишити без задоволення.
Ухвалу Господарського суду Донецької області від 25.01.2021 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2021 у справі №905/1562/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. О. Мамалуй
Суддя О. М. Баранець
Суддя О. А. Кролевець