Рішення від 21.07.2021 по справі 910/7663/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.07.2021Справа № 910/7663/21

За позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго»

До Товариство з обмеженою відповідальністю «Академбудсервіс»

про стягнення 157096,54 грн.

Суддя Усатенко І.В.

Представники сторін: не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю Академбудсервіс» про стягнення 157096,54 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором на виконання робіт № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020

Ухвалою суду від 24.05.2021 відкрито провадження у справі № 910/7663/21, постановлено, розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи, надано відповідачу строк у 15 днів з дати отримання ухвали на подання відзиву.

11.06.2021 через канцелярію, від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує, оскільки, позивачем безпідставно в односторонньому порядку розірвано договір.

24.06.2021 через канцелярію суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення розгляду справи до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 910/9774/21 Господарського суду міста Києва.

Ухвалою суду від 08.07.2021 відповідачу було відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення розгляду справи № 910/7663/21, в зв'язку з необгрунтованістю.

20.07.2021 через канцелярію суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі № 910/9774/21. До клопотання долучено ухвалу про відкриття провадження у справі № 910/9774/21.

Відповідно до ст. 195 ГПК України провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 частини першої статті 227 та пунктом 1 частини першої статті 228 цього Кодексу.

Відповідач же фактично просить зупинити провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України , зокрема, зв'язку з об'єктивною неможливостю розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.

Отже питання про зупинення провадження у справі може бути подано та вирішено лише до початку розгляду справи по суті, за наявності передбачених ст. 227 ГПК України підстав.

Оскільки, провадження у справі було відкрито 24.05.2021, то станом на 20.07.2021 справа знаходиться на розгляді по суті.

Відповідачем не обґрунтовано підстав, в зв'язку з якими він просить про зупинення провадження у справі на стадії розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

З огляду на вищезазначене суд вбачає підстави для залишення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі без розгляду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2020 між Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Академбудсервіс» (підрядник» було укладено договір на виконання робіт № 1526/КТЕЦ - 20.

Відповідно до п. 1.1. - 1.2. договору, підрядник зобов'язується за завданням замовника виконати ремонт виробничих приміщень будівель ТЕЦ - 6 СП «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго» м. Київ, вул. Пухівська, 1 А (об'єднано - допоміжний корпус) згідно з ДК 021:2015:45450000 - 6 Інші завершальні будівельні роботи (надалі - роботи), а замовник прийняти і оплатити такі роботи відповідно до умов цього договору. Характеристики, обсяг, склад, ціна робіт, які виконуються за цим договором, визначаються договірною ціною, кошторисною документацією до договірної ціни (додаток 1 до договору).

Згідно з п. 1.4. договору, підрядник виконує роботи відповідно до договірної ціни, кошторисної документації до договірної ціни (додаток 1 до договору), та відомості обсягу робіт (додаток 2 до договору).

Пунктом 3.1. договору передбачено, що ціна цього договору визначена договірної ціною, кошторисною документацією до договірної ціни (додаток 1 до договору), є твердою і становить 608901,33 грн. крім того ПДВ 20% 121780,27 грн. Загальна ціна договору становить 730681,60 грн. з ПДВ.

Відповідно до п. 4.1. договору, розрахунки проводяться шляхом здійснення замовником оплати після підписання сторонами акта приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ - 2в ( далі - акт КБ - 2 в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ - 3 ( далі - довідка КБ - 3 ) протягом 45 календарних днів.

Згідно з п. п. 5.1., 5.3. договору, строк виконання робіт: відповідно до графіка виконання робіт (додаток 3 до договору). Початок виконання робіт: не пізніше 10 календарних днів від дати укладання договору або відповідно до графіка виконання робіт (додаток 3 до договору). Результатом виконання робіт є якісно виконаний підрядником ремонт на об'єкті замовника в повному обсязі відповідно до умов цього договору.

Пунктом 5.4. договору передбачено, що виконання робіт може бути призупинено або подовжено в залежності від наявності у замовника фінансування, а також зі зміною строків виконання робіт у наступних випадках: форс - мажорні обставини, поява нових чи додаткових робіт за ініціативою замовника. Зміни строків виконання робіт можуть бути обумовлені внесенням змін до складу та обсягів робіт, зазначених у кошторисній документації. Рішення про зміну строків оформлюється сторонами шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п. 5.15. договору, здавання - приймання робіт здійснюється відповідно до чинних норм і правил та оформляється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ - 2в).

Згідно з п. 5.18 договору, підрядник надає замовнику у термін до 20 числа звітного місяця підписаний акт КБ - 2 в, акти на приховані роботи, фотоматеріали до початку робіт та після закінчення робіт з фотофіксацією всіх технологічних процесів протягом виконання робіт, сертифікати якості будівельних матеріалів, товарні накладні з цінами на будівельні матеріали та довідку КБ - 3. У триденний строк після підписання сторонами акта КБ - 2в та довідки КБ - 3 підрядник зобов'язаний надати замовнику податкову накладну.

Пунктом 6.3.1. договору передбачено, що підрядник зобов'язаний забезпечити виконання робіт у строки, встановлені цим договором.

Відповідно до п. 7.1. договору, у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим договором.

Згідно п. 7.2.1. договору, у разі невиконання та/або неналежного виконання будь якої умови договору чи зобов'язань за цим договором підрядник сплачує замовник штраф у розмірі 10% від загальної ціни договору, передбаченої п. 3.1. цього договору, за кожний випадок порушення умов договору, а у разі здійснення попередньої оплати підрядник, крім сплати зазначених штрафних санкцій, повертає замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції.

Пунктом 7.2.4. договору передбачено, що у разі порушення терміну виконання робіт за цим договором підрядник зобов'язаний сплатити на користь замовника неустойку у розмірі 0,1% вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% від загальної ціни цього договору.

Відповідно до п.п. 8.1., 8.3. договору, сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання договору та виникли поза волею сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна тощо). Доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються відповідним уповноваженим органом.

Згідно з п. 11.1. цей договір набирає чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 31.12.2021 включно, а в частині проведення розрахунків - до їх повного завершення.

Пунктом 12.1.2. договору передбачено, що дострокове розірвання договору може бути здійснене в односторонньому порядку з ініціативи замовника, оформленої письмово у вигляді повідомлення про розірвання договору, що має бути відправлено підряднику не пізніше 7 - ми робочих днів до моменту розірвання договору. У разі дострокового розірвання договору сторони протягом 15 календарних з дня розірвання договору мають погодити усі документи та розрахунки для здійснення остаточного розрахунку за договором.

Додатком № 1 (договірна ціна, кошторисна документація до договірної ціни» до договору на виконання робіт від 28.12.2020 № 1526/КТЕЦ - 20 встановлено, що договірна ціна на ремонт виробничих приміщень будівель ТЕЦ - 6 СП «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго», м. Київ, вул. Пухівська, 1 А (об'єднано - допоміжний корпус), код ДК021:45450000 - 6 що здійснюється в 2021 році складає 730681,60 грн. станом на 24.11.2020.

Відповідно до додатку № 3 до договору на виконання робіт № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020, а саме, «Графіку виконання робіт з ремонту виробничих приміщень будівель ТЕЦ - 6 СП «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго», м. Київ вул. Пухівська, 1 А» будівельні роботи за договором мали бути проведені у п'ять етапів: з 15.02.2021 по 22.02.2021 (розбирання підлоги із плиток керамічних кислостійких на арзаміті); з 22.02.2021 по 03.03.2021 (розбирання підлоги із плиток керамічних кислостійких на арзаміті та розбирання цементної стяжки товщ. 20мм.); з 10.03.2021 по 17.03.2021 (улаштування цементної стяжки товщ. 40мм. по бетонній основі площеною понад 20 м. кв.; готування важких кладкових цементних розчинів, марка м100; армування стяжки дротяною сіткою; грунтування бетонних оштукатурених поверхонь лаком ХС -76; футерування плиткою кислототривкою товщиною 35мм. На замазці «Арзамит - 5»); з 18.03.2021 по 25.03.2021 (грунтування бетонних оштукатурених поверхонь лаком ХС -76; футерування плиткою кислототривкою товщиною 35мм. На замазці «Арзамит - 5»; улаштування підливки під устаткування з бетону товщиною 30мм.; навантаження та перевезення сміття); з 26.03.2021 по 04.04.2021 (улаштування підливки під устаткування з бетону товщиною 30мм.; навантаження та перевезення сміття). Вартість окремих видів робіт у додатку № 1 або додатку № 3 до договору на виконання робіт № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 не встановлено.

17.02.2021 Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» звернулось до ТОВ «Академбудсервіс» з листом № 42/31/85, у якому повідомив останнього про те, що станом на 16.02.2021 підрядник за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 не приступив до виконання робіт чим було порушено умови п. 6.3.1. укладеного між сторонами договору, також, замовник зазначив, що жодних листів від підрядника щодо неможливості виконання взятих на себе зобов'язань згідно з договором на СП «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго» не надходило.

11.03.2021 Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» звернулось до ТОВ «Академбудсервіс» з листом № 42/31/141, відповідно до якого станом на 10.03.2021 року підрядник за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 не приступив до виконання робіт та не надав відповіді на лист № 42/31/85 від 17.02.2021. Також, КП «Київтеплоенерго» повідомило ТОВ «Академбудсервіс», що у зв'язку з грубим порушенням підрядником умов договору № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 та у випадку якщо він не приступить до виконання робіт в строк до 12.03.2021, замовником буде розірвано згаданий вище договір з нарахуванням штрафних санкцій згідно чинного законодавства.

18.03.2021 ТОВ «Академбудсервіс» звернулось до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» з «Відповіддю на лист № 42/31/141 від 11.03.2021» № 18 - 03 - 21/1, у якій повідомило останнього, що підрядник за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 не приступив до виконання робіт через коронавірусну хворобу ( СOVID - 19) та запевнив що приступить до виконання робіт до 25.03.2021 (включно). До матеріалів справи долучена не засвідчена копія листа.

18.03.2021 Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» звернулось до ТОВ «Академбудсервіс» з претензією № 1, щодо невиконання останнім умов договору № 1526/КТЕЦ - 20, у якій повідомило про нарахування штрафних санкцій за невиконання підрядником умов договору та про розірвання договору від 30.03.2021.

Відповідно до претензії № 1 від 18.03.2021 вартість робіт, виконання яких прострочено відповідачем, визначено у розмірі: розбирання підлоги із плиток керамічних кислостійких на арзаміті - 127123,85 грн. з ПДВ; розбирання цементної стяжки - 15494,13 грн. з ПДВ; улаштування цементної стяжки товщ.. 40 мм. по бетонній основі площеною понад 20 м.кв. - 19120,00 грн. з ПДВ; готування важких кладкових цементних розчинів, марка м100 - 27923, 45 грн. з ПДВ; армування стяжки дротяною сіткою - 9471,88 грн. з ПДВ.

31.03.2021 ТОВ «Академбудсервіс» звернулось до СП «Київські ТЕЦ « КП «Київтеплоенерго» з листом № 31 - 03 -21/2, у якій повідомило про неможливість виконання робіт за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 через коронавірусну хворобу ( СOVID - 19) та просив відстрочення терміну виконання робіт за договором. Вартість робіт зазначених у претензії № 1 від 18.03.2021 відповідачем спростовані не були. До матеріалів справи долучена не засвідчена копія листа.

07.04.2021 Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» звернулось до ТОВ «Академбудсервіс» з листом № 42/31/199 про відмову у відстроченні строку виконання робіт згідно з договором № 1526/КТЕЦ - 20, у якій повідомило що станом на 31.03.2021 року договір вважається розірваним та про те, що КП «Київтеплоенерго» 01.04.2021 розмістило на сайті Прозорро звіт про виконання договору про закупівлю із зазначенням причини розірвання договору. До матеріалів справи долучена не засвідчена копія листа.

27.04.2021 ТОВ «Академбудсервіс» звернулось до СК «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго» з «Відповіддю на претензію № 1 ( № 42/31/153 від 18.03.2021)» № 27 - 04 - 21/1, у якій повідомило про неможливість виконання робіт за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 через коронавірусну хворобу (COVID - 19) та просило відстрочити термін виконання робіт за договором. До матеріалів справи долучена не засвідчена копія листа.

Згідно зі ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Відповідно до ч.1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з ч.1 статті 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 180 ГК України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Відповідно до ч. 1, ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Відповідно до ст. 875 ЦК України, за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, ст. 877 ЦК України, підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну документацію.

Відповідно до ч. 1, ст. 879 ЦК України, матеріально-технічне забезпечення будівництва покладається на підрядника, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Договором на замовника може бути покладений обов'язок сприяти підрядникові у забезпеченні будівництва водопостачанням, електроенергією тощо, а також у наданні інших послуг.

Відповідно до ст. 882 ЦК України, замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов'язаний негайно розпочати їх прийняття. Замовник організовує та здійснює прийняття робіт за свій рахунок, якщо інше не встановлено договором. У прийнятті робіт мають брати участь представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених законом або іншими нормативно-правовими актами. Замовник, який попередньо прийняв окремі етапи робіт, несе ризик їх знищення або пошкодження не з вини підрядника, у тому числі й у випадках, коли договором будівельного підряду передбачено виконання робіт на ризик підрядника. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими. Прийняття робіт може здійснюватися після попереднього випробування, якщо це передбачено договором будівельного підряду або випливає з характеру робіт. У цьому випадку прийняття робіт може здійснюватися лише у разі позитивного результату попереднього випробування. Замовник має право відмовитися від прийняття робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання об'єкта для вказаної в договорі мети та не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою.

Відповідно до ст. 883 ЦК України, підрядник відповідає за недоліки збудованого об'єкта, за прострочення передання його замовникові та за інші порушення договору (за недосягнення проектної потужності, інших запроектованих показників тощо), якщо не доведе, що ці порушення сталися не з його вини. За невиконання або неналежне виконання обов'язків за договором будівельного підряду підрядник сплачує неустойку, встановлену договором або законом, та відшкодовує збитки в повному обсязі. Суми неустойки (пені), сплачені підрядником за порушення строків виконання окремих робіт, повертаються підрядникові у разі закінчення всіх робіт до встановленого договором граничного терміну.

Позовними вимогами позивача є вимоги про стягнення з відповідача на свою користь штрафу у розмірі 10% від загальної ціни договору у розмірі 73068,16 грн. (п. 7.2.1 договору № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020), неустойки у розмірі 0,1% вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення, за період з 15.02.2021 року по 30.03.2021 року, та штраф у розмірі 7% від загальної ціни договору за прострочення понад 30 днів (п. 7.2.4. договору) у розмірі 51447,71 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідач не виконав своє зобов'язання по виконаню робіт передбачених договором 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020, доказів протилежного до матеріалів справи не додано.

Відповідно до додатку № 3 до договору на виконання робіт № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020, а саме, «Графіку виконання робіт з ремонту виробничих приміщень будівель ТЕЦ - 6 СП «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго», м. Київ вул. Пухівська, 1 А» будівельні роботи за договором мали бути проведені у п'ять етапів: з 15.02.2021 по 22.02.2021; з 22.02.2021 по 03.03.2021; з 10.03.2021 по 17.03.2021; з 18.03.2021 по 25.03.2021; з 26.03.2021 по 04.04.2021.

Станом на 27.04.2021 відповідач до виконання робіт за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 не приступив, що підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, а саме, листом відповідача № 27 - 04 - 21/1 «Відповідь на претензію № 1 (42/31/153 від 18.03.2021)».

Відповідач у відзиві на позовну заяву обставину щодо порушенням ним свого обов'язку з виконання робіт за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020, як і обставину стосовно нарахування штрафних санкцій та їх обсягів не спростовував та не заперечував.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За приписами статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Доказів того, що відповідачем виконано зобов'язання по виконанню робіт за договором до матеріалів справи не додано.

Згідно п. 7.2.1. договору, у разі невиконання та/або неналежного виконання будь якої умови договору чи зобов'язань за цим договором підрядник сплачує замовник штраф у розмірі 10% від загальної ціни договору, передбаченої п. 3.1. цього договору, за кожний випадок порушення умов договору, а у разі здійснення попередньої оплати підрядник, крім сплати зазначених штрафних санкцій, повертає замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції.

Суд здійснив перевірку розрахунку штрафу у розмірі 10% від загальної ціни договору, нарахованого позивачем у відповідності з п. 7.2.1. договору № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020. Згідно перерахунку Суду, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню штраф у розмірі 73068,16 грн.

Пунктом 7.2.4. договору передбачено, що у разі порушення терміну виконання робіт за цим договором підрядник зобов'язаний сплатити на користь замовника неустойку у розмірі 0,1% вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% від загальної ціни цього договору.

Суд здійснив перевірку розрахунку штрафу у розмірі 7% від загальної ціни договору за прострочення понад 30 днів, нарахованого позивачем у відповідності з п. 7.2.4. договору № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020. Згідно перерахунку Суду, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню штраф у розмірі 51147,71 грн.

Відповідно до частин статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно частини 2 статті 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до додатку № 3 до договору на виконання робіт № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 відповідач мав приступити до виконання робіт з 15.02.2021 та завершити виконання робіт 04.04.2021.

Відповідно до частини 2 статті 251 ЦК України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (частина 2 статті 252 ЦК України).

Статтею 253 ЦК України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Згідно з частиною 1 статті 255 ЦК України, якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку.

Суд зазначає, що при нарахуванні пені позивачем до періоду нарахування було помилково включено останній день строку протягом якого відповідач мав змогу приступити до виконання робіт за договором № 1526/КТЕЦ - 20 ( 15.02.2021), що призвело до збільшення періоду нарахування пені на 1 день.

Суд здійснив перевірку розрахунку пені, нарахованої позивачем у розмірі 0,1% вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення (п. 7.2.4. договору) за період з 16.02.2021 по 30.03.2021 на суму 730681,60 грн. Згідно перерахунку Суду з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня у розмірі 31419,31 грн.

З доданої до матеріалів справи договірної ціни та графіку виконання робіт не вбачається вартість кожного етапу робіт, з якого позивачем розраховувалась пеня. Проте у розрахунку долученому до позовної заяви та претензії № 42/21/153 від 18.03.2021 позивачем зазначено вартість кожного етапу робіт, з якого розраховується пеня. Суд відзначає, що відповідачем не висловлено у відзиві будь-яких заперечень щодо нарахованої пені в розумінні сум та періодів її нарахування. За таких умов, суд приймає визначені позивачем у позові та претензії суми вартості кожного етапу робіт згідно графіку, на які нараховано пеню, як вірні та не заперечені і не спростовані відповідачем та визнані позивачем.

Відповідно до ст. 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Щодо заперечень зазначених відповідачем у відзиві на позовну заяву, Суд зазначає що дослідження обгрунтованості, підстав та законності розірвання в односторонньому порядку (позивачем) договору № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020 не входить до предмету доказування у даній справі, оскільки, штрафні санкції стягуються позивачем в період дії договору, на підставі погоджених сторонами умов. Крім того, позовні вимоги у даній справі стосуються порушень під час дії договору, а саме, порушення відповідачем свого обов'язку щодо виконання робіт.

Відповідно до ч. 2 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.

Щодо посилання відповідачем форс - мажорні обставини пов'язані з коронавірусною інфекцією (COVID - 19) та на протоколи Постійної комісії з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 20 від 18.03.2021, № 21 від 22.03.2021, № 25 від 24.03.2021, № 29 від 01.04.2021, № 34 від 14.04.20212. Суд зазначає, що протоколи Постійної комісії з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не містять жодних обмежень, які б стосувалися виконання відповідачем своїх обов'язків за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020.

Також, Суд з даного питання зазначає, що відповідно до п.п. 8.1., 8.3. договору № 1526/КТЕЦ - 20, сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання договору та виникли поза волею сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна тощо). Доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються відповідним уповноваженим органом.

Відповідно до ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Відповідно до ч. 1, ст. 11 Закону України «Про торгово - промислові палати в Україні», Торгово-промислові палати мають право: проводити за дорученням державних органів незалежну експертизу проектів нормативно-правових актів з питань економіки, зовнішньоекономічних зв'язків, а також з інших питань, що стосуються прав та інтересів підприємців; представляти і захищати законні інтереси торгово-промислової палати або за дорученням її членів їх інтереси; надавати за дорученням українських та іноземни юридичних і фізичних осіб послуги, пов'язані із захистом їх прав та інтересів, відповідно до законодавства України та міжнародних договорів України; звертатися за дорученням осіб, права яких порушені, до Антимонопольного комітету України із заявами про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції; проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість; засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов'язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності. Торгово-промислова палата України та торгово-промислові палати України залучаються до надання експертних висновків про походження товарів в тих випадках, коли відповідно до міжнародних договорів України повноваження видачі сертифікатів походження товарів надані митному органу, якщо інше не визначено такими міжнародними договорами. Порядок надання експертних висновків встановлюється Кабінетом Міністрів України; здійснювати декларування зовнішньоторговельних вантажів у випадках, передбачених законом; організовувати міжнародні виставки, національні виставки іноземних держав і окремих іноземних фірм, забезпечувати підготовку і проведення виставок українських товарів в Україні та за її межами; організовувати семінари, конференції, ділові переговори з економічних питань за участю українських підприємців та іноземних фірм як в Україні, так і за її межами; укладати необхідні для виконання функцій палат зовнішньоекономічні та інші угоди з українськими та іноземними суб'єктами підприємницької діяльності, а також з окремими громадянами: видавати інформаційні, довідкові, рекламні та методичні матеріали з питань своєї діяльності, а також газети, журнали та інші друковані матеріали для забезпечення підприємницької діяльності; створювати, реорганізовувати і ліквідовувати підприємства та інші організації з метою виконання статутних завдань у порядку, встановленому законом; самостійно визначати методи здійснення своєї діяльності, встановлювати структуру, штатний розпис, чисельність працівників, форми і розміри оплати та матеріального стимулювання їхньої праці згідно з законодавством України; створювати за ініціативою учасників спору третейські суди відповідно до законодавства України, галузеві або територіальні комітети (ради) підприємців, цільові секції фахівців-консультантів; здійснювати інші повноваження, що не суперечать законодавству України.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 14 - 1 Закону України «Про торгово - промислові палати в Україні», торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Відповідно до ч. 2, ст. 11 Закону України «Про торгово - промислові палати в Україні», методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України.

Відповідачем до матеріалів справи не додано доказів (належних, допустимих та вірогідних в розумінні Господарського процесуального кодексу України, Закону України «Про торгово - промислові палати України», Цивільного кодексу України) якими б підтверджувався факт настання форс - мажорних обставин, які унеможливили виконання відповідачем своїх обов'язків за договором № 1526/КТЕЦ - 20 від 28.12.2020.

Крім того, суд відзначає, що станом на момент укладення договору, як зазначає сам відповідач у відзиві, карантин по всій території України уже був оголошений. Більш жорсткі умови карантинних обмежень були введені у березні 2021 року, натомість, відповідач почав порушувати свої зобов'язання починаючи з 16.02.2021. За таких обставин, суд вбачає, що відповідач не обгрунтував та не довів підстав для звільнення його від відповідальності за невиконання договірних зобов'язань.

Відповідно до ст. 74, 75 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Таким чином, позовні вимоги Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Академбудсервіс» підлягають частковому задоволенню, а саме, в частині стягнення пені у розмірі 31419,31 грн., штрафу 10% у розмірі 73068,16 грн. та штрафу у розмірі 7% від загальної у розмірі 51147,71 грн.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, ст.ст. 74, 76, 77, 123, 129, 237, 238, 239, 240, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовільнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Академбудсервіс» ( 01023, м. Київ, Печерський Узвіз, буд. 3, оф. 403, ідентифікаційний код юридичної особи: 42013298) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (01001, м. Київ, площа Івана Франка, буд. 5, ідентифікаційний код юридичної особи: 40538421) пеню у розмірі 31419 (тридцять одна тисяча чотириста дев'ятнадцять) грн. 31 коп.., штраф 10% від загальної ціни договору у розмірі 73068 (сімдесят три тисячі шістдесят вісім) грн. 16 коп., штраф 7% від загальної ціни договору за прострочення понад 30 днів у розмірі 51147 (п'ятдесят одна тисяча сто сорок сім) грн. 71 коп. та судовий збір у розмірі 2334 (дві тисячі триста тридцять чотири) грн. 52 коп.

3. В частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Академбудсервіс» ( 01023, м. Київ, Печерський Узвіз, буд. 3, оф. 403, ідентифікаційний код юридичної особи: 42013298) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (01001, м. Київ, площа Івана Франка, буд. 5, ідентифікаційний код юридичної особи: 40538421) пені у розмірі 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна) грн. 36 коп. - відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Суддя І.В.Усатенко