номер провадження справи 8/121/14
19.07.2021 Справа № 908/4197/14
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Крохмаль А.С., розглянувши матеріали заяви Приватного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча” №1 від 01.06.2021 (вх. № 317/08-12/21 від 07.07.2021) про заміну боржника у виконавчому провадженні
За позовом: Публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча” (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Левченка, буд. 1; код ЄДРПОУ 00191129)
До відповідача: Державного підприємства “Донецька залізниця” (83062, м. Донецьк, вул. Артема, буд. 68; код ЄДРПОУ 01074957)
про стягнення 1 390,74 грн.
За участю:
заінтересованої особи: Акціонерного товариства “Українська залізниця” (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815)
органу примусового виконання: Слов'янський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Поштова, буд. 44, код ЄДРПОУ 34974684)
За участю представників сторін:
Від Публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча”: не з'явився;
Від Державного підприємства “Донецька залізниця”: не з'явився;
Від Акціонерного товариства “Українська залізниця”: не з'явився;
Від Слов'янський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків): не з'явився;
07.07.2021 до Господарського суду Запорізької області від Приватного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча” надійшла заява №1 від 01.06.2021 (вх. № 317/08-12/21 від 07.07.2021) про заміну боржника у виконавчому провадженні.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.07.2021, враховуючи звільнення з посади судді Попової І.А., вказану заяву передано для розгляду судді Проскурякову К.В.
Ухвалою суду від 07.07.2021 № 908/4197/14 прийнято заяву до розгляду, судове засідання призначено на 19.07.2021 о 10 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) учасників справи, заінтересованої особи та Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Запропоновано боржнику, заінтересованій особі та органу примусового виконання здійснити відповідні процесуальні дії. Явка в судове засідання учасників справи визнана не обов'язковою.
У судове засідання 19.07.2021 представники учасників сторін не з'явились, про причини неявки суд не повідомили. Про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином шляхом направлення на їх адреси відповідної ухвали суду. Клопотань про розгляд справи без участі уповноважених представників на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Частиною 3 ст. 334 ГПК України передбачено, що суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
У судовому засіданні 19.07.2021 судом прийнято вступну та резолютивну частини ухвали.
Розглянувши матеріали справи та відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження суд зазначає наступне.
Як вбачається із заяви про заміну боржника ДП «Донецька залізниця» його правонаступником АТ «Українська залізниця» в обґрунтування вимог зазначеної заяви стягувач зазначає, що підставою для звернення до суду із заявою є те, що юридична особа - Державне підприємство “Донецька залізниця”, яке є боржником по справі № 908/4197/14 у зведеному виконавчому провадженні № 51347254, до складу якого відповідно до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень входить виконавче провадження № 51375018, яке ведеться Слов'янським міськрайонним ВДВС ГТУ юстиції у Донецькій області, перебуває в стані припинення. За приписами Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” Акціонерне товариство “Українська залізниця” є правонаступником Державного підприємства “Донецька залізниця”. На підставі викладеного, просить замінити боржника (відповідача) у виконавчому провадженні №51375018 по справі №908/4197/14 Державне підприємства “Донецька залізниця” (83062, м. Донецьк, вул. Артема, буд. 68; код ЄДРПОУ 01074957) на правонаступника - Акціонерне товариство “Українська залізниця” (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815).
16.07.2021 від Акціонерного товариства “Українська залізниця” до господарського суду Запорізької області надійшов відзив № 2022/609 від 12.07.2021 (вх. № 14588/08-18/21 від 16.07.2021) на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в якому зазначено, що моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення відповідного запису до Реєстру. Отже, до внесення до Реєстру запису про припинення юридичної особи, її цивільна правоздатність не припиняється, при цьому, до правонаступника (у разі припинення шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) переходять усі права та обов'язки припиненої юридичної особи лише з моменту внесення такого запису. В Реєстрі є інформація про те, що ДП “Донецька залізниця” перебуває у стані припинення, однак запису про припинення у Реєстрі немає. Державне підприємство “Донецька залізниця” знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції (м. Донецьк), залишається юридичною особою, свої зобов'язання та документи на їх підтвердження до АТ “Укрзалізниця” не передавало і не могло передати у зв'язку з прийняттям відповідних актів Кабінету Міністрів України; веде претензійну роботу і розрахунки, бере участь в судових процесах (про що є відкрита інформація в Єдиному реєстрі судових рішень), а тому продовжує самостійно нести відповідальність за зобов'язаннями.
Водночас, 17.02.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розташоване на території проведення антитерористичної операції”, відповідно до змісту якого до проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції та затвердження передавального акту цього майна АТ “Укрзалізниця” як правонаступнику прав і обов'язків зазначених підприємств, встановлено мораторій на звернення стягнення на активи АТ “Укрзалізниця” за зобов'язаннями таких підприємств, в тому числі і за зобов'язаннями ДП “Донецька залізниця”. Так, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 34 Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі встановлення мораторію на звернення стягнення на активи боржника за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Виконавець не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про обставини, зазначені в ч. 1 цієї статті, а з підстави, передбаченої п. 9 ч. 1 цієї статті, - у день надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, зупиняє вчинення виконавчих дій, про що виносить відповідну постанову (ч.2 ст. 34 Закону). Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у випадках, передбачених п. 1, 4, 6, 8, 11 ч. 1 ст. 34 цього Закону, до закінчення строку дії зазначених обставин, а у випадках, передбачених п. 2, 3 і 5 ч. 1 ст. 34 цього Закону, до розгляду питання по суті. Пунктом 51 розділу III “Перехідні та прикінцеві положення” Закону України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” встановлено, що до проведення відповідно до законодавства інвентаризації оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству як правонаступнику прав і обов'язків зазначених підприємств встановити мораторій на звернення стягнення на активи Товариства за зобов'язаннями таких підприємств. На підставі викладеного, просить суд у задоволенні заяви відмовити у повному обсязі.
З урахуванням викладеного, суд вирішив за можливе розглянути заяву за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства та оцінивши докази, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Господарського суду Запорізької області від 04.11.2014 по справі №908/4197/14 позов задоволено у повному обсязі. Стягнуто з Державного підприємства “Донецька залізниця” на користь Публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча” збитки у розмірі 1 390,74 грн. та 1 827,00 грн. судового збору.
На виконання рішення суду видано наказ від 17.11.2014 № 908/4197/14.
10.06.2016 Слов'янським міськрайонним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 51375018 про примусове виконання наказу Господарського суду Запорізької області від 17.11.2014 № 908/4197/14.
Ухвалою суду від 26.01.2021 заяву Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Харків № 17-19-13/90352 від 04.11.2020 про видачу дублікату судового наказу по справі № 908/4197/14 повернуто заявнику без розгляду на підставі ст. 170, п. 19.4 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилась, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно ч. 3 ст. 3 Закону України “Про акціонерні товариства”, акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
У відповідності до ч. 15 ст. 37 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (в редакції, яка діяла на дату реєстрації АТ “Укрзалізниця”) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Відповідно до ч. ч. 3, 6, 7, 9 ст. 2 Закону України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, товариство утворюється як акціонерне товариство, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту) (ч. 3). Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту (ч. 6). Оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється Товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб'єктів господарювання (ч. 7). Під час утворення Товариства, формування його статутного капіталу та припинення Державної адміністрації залізничного транспорту України і підприємств залізничного транспорту, у тому числі під час відступлення права вимоги, переведення боргу, проведення реорганізації, не застосовуються положення законодавства щодо: необхідності одержання згоди кредиторів стосовно заміни боржника у зобов'язанні (переведення боргу), якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; права кредиторів вимагати у зв'язку з проведенням реорганізації забезпечення виконання зобов'язань, їх дострокового припинення або виконання та відшкодування збитків; неможливості завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами; проведення аудиторської перевірки фінансової звітності підприємств залізничного транспорту; проведення екологічного аудиту підприємств залізничного транспорту (ч. 8). Одночасно з прийняттям рішення про утворення Товариства Кабінет Міністрів України формує комісію з утворення Товариства, до складу якої входять представники Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі. Комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту Товариства для подання Кабінетові Міністрів України. Зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту. Розмір статутного капіталу Товариства визначається під час його утворення згідно із зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування (ч. 9).
Пунктом 2 розділу III “Перехідні та прикінцеві положення” цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Державну реєстрацію акціонерного товариства “Укрзалізниця” здійснено 21.10.2015.
Згідно зі Статутом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України “Питання публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” № 735 від 02.09.2015, акціонерне товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких державне підприємство “Донецька залізниця”. Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.
При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників. При цьому, в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності.
У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов'язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника - акціонерного товариства “Укрзалізниця”. Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику.
При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов'язків.
Таким чином, законодавець встановив для кредиторів юридичних осіб, які припиняються шляхом злиття, інші гарантії захисту законних інтересів їх прав, аніж встановлені ст. ст. 105 та 107 ЦК України. Такий підхід зумовлений унікальним статусом АТ “Укрзалізниця” для економіки України як монополіста на ринку перевезень залізничним транспортом, будь-які процеси реорганізації якого не повинні перешкоджати роботі такого підприємства, зокрема перевезенням вантажів та пасажирів. Права кредиторів можуть вважатись належним чином захищеними закріпленням в ч. 6 статті 2 Закону України “Про особливості утворення АТ “Укрзалізниця” положень про правонаступництво АТ “Укрзалізниця” щодо усіх прав та обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Відповідно до ч. 15 ст. 37 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” (в редакції, що діяла станом на 21.10.15 (дата проведення державної реєстрації АТ “Укрзалізниця”), злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті злиття.
Законом про особливості утворення Укрзалізниці, постановою КМУ № 200 передбачено наступні передбачено наступні етапи проведення реорганізації: 1) інвентаризація майна юридичних осіб, які підлягають злиттю, та складання передавального акту; 2) затвердження статуту юридичної особи (АТ “Укрзалізниця”), 3) державна реєстрація АТ “Укрзалізниця”; 4) припинення державних підприємств залізничного транспорту.
Враховуючи, що відповідно до ч. 6. ст. 2 Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, правонаступництво не пов'язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, а кредиторам не надавалось право вимагати дострокового виконання вимог у порядку, передбаченому ст. 107 ЦК України, тобто всі їхні вимоги перейшли в повному обсязі до АТ “Укрзалізниця”, датою виникнення універсального правонаступництва АТ “Укрзалізниця” щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації - 21.10.2015, з якої воно фактично є правонаступником ДП “Донецька залізниця”.
Такий висновок підтверджується і змістом ст. 3 Закону про особливості утворення Укрзалізниці, яким встановлено обмеження в діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту, що реорганізовуються. Закон передбачає, що з дня прийняття рішення КМУ про утворення АТ “Укрзалізниця” і до його державної реєстрації Державна реєстрація залізничного транспорту України, підприємства залізничного транспорту, господарські товариства, 100 % акцій (часток, паїв) яких належать державі та вносяться до статутного капіталу Товариства, не мають права без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту вчиняти правочини, які можуть призвести до відчуження майна, вартість якого становить більше 5 % балансової вартості активів державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту на день затвердження останнього балансового звіту; скорочувати чисельність працівників; здійснювати випуск цінних паперів, надавати позики; передавати нерухоме майно в оренду; передавати майно в заставу або безоплатне користування; придбавати акції (частки, паї) у статутному (складеному) капіталі господарських товариств.
Враховуючи, що такі обмеження встановлені саме до дати державної реєстрації АТ “Укрзалізниця”, то з дати державної реєстрації саме АТ “Укрзалізниця” має право на здійснення господарської діяльності та укладення відповідних правочинів, а не державні підприємства, які припиняються.
Стаття 5 Закону про особливості утворення Укрзалізниці передбачає, що АТ “Укрзалізниця” провадить діяльність, у тому числі пов'язану з державною таємницею, до отримання необхідних ліцензій та інших документів дозвільного характеру на основі відповідних документів, отриманих підприємствами залізничного транспорту, у межах строку їх дії. Отже, уже з дня державної реєстрації АТ “Укрзалізниця” мало право здійснювати будь-які види господарської діяльності, які потребували ліцензій чи дозволів, на підставі ліцензій та інших дозвільних документів, отриманих підприємствами залізничної галузі, які знаходилися в процедурі припинення, включаючи ДП “Донецька залізниця”.
З огляду на вищевикладене, Акціонерне товариство “Українська залізниця” є правонаступником Державного підприємства “Донецька залізниця”.
Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 по справі № 910/5953/17, в п. 64 якої зазначено, що АТ “Укрзалізниця” є правонаступником ДП “Донецька залізниця” з дати державної реєстрації АТ “Укрзалізниця” - 21.10.2015.
Отже, доводи АТ “Укрзалізниця”, викладені у відзиві на заяву № 2022/609 від 12.07.2021 спростовуються висновком зазначеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 по справі № 910/5953/17.
Також суд зазначає, що посилання АТ “Укрзалізниці” на норми Закону України “Про виконавче провадження” щодо обов'язку виконавця зупинити вчинення виконавчих дій у разі встановлення мораторію на звернення стягнення на активи боржника за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких знаходиться на території АТО є безпідставним, оскільки наразі розглядається заява про заміну сторони у виконавчому провадженні, а не оскаржуються дії або бездіяльність державного виконавця.
Частинами 1 і 2 ст. 334 ГПК України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що заява Приватного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча” №1 від 01.06.2021 (вх. № 317/08-12/21 від 07.07.2021) про заміну боржника у виконавчому провадженні підлягає задоволенню, а отже суд вважає за можливе замінити боржника у виконавчому провадженні № 51375018 у справі № 908/4197/14, а саме Державне підприємство “Донецька залізниця” на його правонаступника - Акціонерне товариство “Українська залізниця”.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Заяву Приватного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча” №1 від 01.06.2021 (вх. № 317/08-12/21 від 07.07.2021) про заміну боржника у виконавчому провадженні задовольнити.
2. Замінити боржника (відповідача) у виконавчому провадженні №51375018 по справі №908/4197/14 Державне підприємство “Донецька залізниця” (83062, Донецька область, м. Донецьк, вул. Артема, буд. 68; код ЄДРПОУ 01074957) на правонаступника - Акціонерне товариство “Українська залізниця” (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5; код ЄДРПОУ 40075815).
3. Копію ухвали направити учасникам справи, заінтересованій особі та Слов'янському міськрайонному відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та відповідно до статті 255 ГПК України підлягає оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ст.235 ГПК України, ухвала суду набрала законної сили 19.07.2021 та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Дана ухвала є невід'ємною частиною наказу Господарського суду Запорізької області від 17.11.2014 № 908/4197/14.
Повний текст ухвали складено та підписано 22.07.2021.
Суддя К.В. Проскуряков
Відповідно до п. 26 ч. 1 ст. 255 ГПК України окремо від рішення суду першої інстанції може бути оскаржені в апеляційному порядку ухвала суду першої інстанції про заміну чи відмову у заміні сторони у справі (процесуальне правонаступництво) або сторони виконавчого провадження.
В ч. 1 ст. 256 ГПК України передбачено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.