Ухвала від 08.06.2010 по справі К-57161/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" червня 2010 р. м. Київ К-57161/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.

Суддів Брайка А.І.

Карася О.В.

Рибченка А.О.

Федорова М.О.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2009 року та постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10.04.2008 року по справі № 2-а-4516 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок доплати до пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок доплати до пенсії.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що виплати, передбачені статті 39 Закону України № 796-XII від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - Закон України №796-XII від 28 лютого 1991 року), здійснювались йому не у повному розмірі.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10 квітня 2008 року позов задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області здійснити перерахунок доплати до пенсійного забезпечення позивачу відповідно до вимог статті 39 Закону України №796-XII від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, який встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» на відповідний рік з 01 липня 2007 року на весь період, коли така доплата передбачена чинним законодавством.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2009 року змінено рішення суду першої інстанції. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючій пенсіонерці, яка проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого статтею 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просив їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області як непрацюючий пенсіонер.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 село Дрозди Білоцерківського району віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Статтею 39 Закону України № 796-XII від 28 лютого 1991 року передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищується на 1 мінімальну заробітну плату.

Дію вказаної норми зупинено на 2007 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V.

Зупинення дії абзацу другого частини першої статті 39, передбачене пунктом 30 статті 71 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007.

Відповідно до приписів частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі 1 мінімальної заробітної плати.

Судами встановлено, що на виконання статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області щомісяця виплачувалися передбачена цією статтею виплата у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вирішуючи спір, суди попередніх інстанції з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами обґрунтовано визнали, що при визначенні розміру згаданої виплати застосуванню підлягає саме ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг установлених законом прав позивача.

За таких підстав правильним є висновок судів попередніх інстанції щодо неправомірності дій відповідача по виплаті доплати до пенсії у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836.

При цьому ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»не встановлює будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми ст. 39 Закону України №796-XII від 28 лютого 1991 року.

Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обґрунтовано не взяті судами до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів Пенсійному фонду України для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог.

За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає оскаржувані судові рішення такими, що прийняті з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до їх зміни чи скасування.

Керуючись ст.ст. 210-231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області залишити без задоволення.

Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10 квітня 2008 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий підписГолубєва Г.К.

Судді підписБрайко А.І.

підписКарась О.В.

підписРибченко А.О.

підписФедоров М.О.