про відкриття касаційного провадження
21 липня 2021 року
Київ
справа №200/9594/20-а
адміністративне провадження №К/9901/18034/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Н.В. Коваленко,
суддів: Я.О. Берназюка, І.В. Желєзного,
перевіривши касаційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
15 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи про визнання протиправним та скасування рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Донецькій обласній державній адміністрації від 02 вересня 2020 року, яке оформлено протоколом № 9, в частині відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення "Учасник ліквідації ядерних аварій" (категорія 3), зобов'язання Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийняти рішення про видачу (заміну) посвідчення нового зразка "Учасник ліквідації ядерних аварій" (категорія 3) серії Я зеленого кольору й звернутись до уповноваженої особи Донецької обласної державної адміністрації із клопотанням щодо прийняття рішення про видачу (заміну) посвідчення, зобов'язання Донецьку обласну державну адміністрацію видати (замінити) ОСОБА_1 посвідчення нового зразка Учасник ліквідації ядерних аварій" (категорія 3) серії Я зеленого кольору.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2020 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року, позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Донецькій обласній державній адміністрації від 02 вересня 2020 року, яке оформлено протоколом № 9, в частині відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення "Учасник ліквідації ядерних аварій" (категорія 3).
Зобов'язано Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийняти рішення про видачу ОСОБА_1 посвідчення нового зразка "Учасник ліквідації ядерних аварій" (категорія 3) серії Я зеленого кольору.
Зобов'язано Донецьку обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення нового зразка Учасник ліквідації ядерних аварій" (категорія 3) серії Я зеленого кольору.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Донецька обласна державна адміністрація звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою.
Ухвалою Верховного Суду від 26 травня 2021 року касаційну скаргу залишено без руху. В задоволенні клопотання Донецької обласної держаної адміністрації про відстрочення сплати судового збору відмовлено. Скаржнику надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом подання доказів сплати судового збору та зазначення підстав касаційного оскарження відповідно до підпунктів «а»-«г» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання вимог ухвали Верховного Суду від 26 травня 2021 року скаржником подано заяву про усунення недоліків касаційної скарги із уточненими підставами касаційного оскарження та документом про сплату судового збору.
Згідно із відтиском поштового штемпеля на конверті касаційна скарга подана до Верховного Суду 12 травня 2021 року, тобто в межах строку на касаційне оскарження.
Перевіривши відповідність вказаної касаційної скарги та доданих до неї документів вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відкриття касаційного провадження на підставі частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розгляд справи у суді першої інстанції відбувався за правилами спрощеного позовного провадження.
Спірні правовідносини у цій справі виникли у зв'язку із відмовою Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у видачі ОСОБА_1 посвідчення “Учасника ліквідації ядерних аварій” (категорії 3) з тих підстав, що Військова частина НОМЕР_1 , в якій перебував позивач у період з 19 травня 1985 року по 11 червня 1987 року, не приймала участь у ядерних випробуваннях.
Відповідно до положень пункту 8 статті 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
За правилами пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження) не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
У зв'язку з цим, відповідно до частини першої та четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, зокрема, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України).
Підставами касаційного оскарження скаржник зазначає пункт 1 частини четвертої та підпункти «в», «г» статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Вказані підстави обґрунтовує тим, що судом апеляційної інстанції під час розгляду справи не враховано висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 09 грудня 2019 року у справі № 826/12410/16, в якій висловлено правову позицію, відповідно до якої довідки на підтвердження служби не можуть бути підставою для видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки зазначеними документами може бути підтверджено місце і період проходження позивачем військової служби, однак не участь позивача у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях чи у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Також вказує на те, що справа розглянута судом першої інстанції помилкового в спрощеному позовному провадженні. Справа становить для скаржника виняткове значення, оскільки за період діяльності Регіональної комісії з 2018 по 2021 роки розглянуто 168 справ осіб із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, з них: посвідчення видані 127 особам, 22 особам відмовлено у видачі відповідного посвідчення, 19 справ перебуває на доопрацюванні. Розгляд цієї справи надасть можливість Донецькій обласній державній адміністрації та утвореній при ній Регіональній комісії чітко тлумачити та застосовувати норми Порядку віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 199 року № 674..
З вищевикладеного Верховний Суд приходить до висновку, що зазначені скаржником аргументи потребують ретельної перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підстави на яких подано касаційну скаргу у цій справі, колегія суддів погоджується з необхідністю здійснити касаційний перегляд рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2020 року та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року.
Наведені доводи вказують на існування обставин, визначених підпунктами «в», «г» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, які у системному взаємозв'язку із пунктом 1 частини четвертої цієї ж статті, і є підставою для відкриття касаційного провадження.
Касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням установленого процесуальним законом строку на касаційне оскарження, підстави для повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження, відсутні.
Керуючись статтями 328, 329, 330, 334 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Донецької обласної державної адміністрації на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Витребувати з Донецького окружного адміністративного суду справу № 200/9594/20-а за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Надіслати учасникам справи копії цієї ухвали разом із копіями касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Встановити строк для подачі відзиву на касаційну скаргу - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя І.В. Желєзний