Постанова від 02.03.2010 по справі 2-а-891/09/2120

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2010 р. Справа № 2-а-891/09/2120

Категорія:3.3.7 Головуючий в 1 інстанції: Борко А.Л.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого -Бітова А.І.

суддів -Джабурії О.В.

-Ступакової І.Г.

при секретарі -Новицькій Н.В.

з участю: представника виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови -Журавецької Олени Анатоліївни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови на постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 09 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови про поновлення на роботі, скасування розпорядження про звільнення, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2009 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, визнання незаконним і скасування розпорядження міського голови від 26 лютого 2009 року №175-к "Про звільнення ОСОБА_3.".

Обґрунтовуючи свої вимоги, ОСОБА_3 вказував, що підставою його звільнення з посади було зазначено неналежне виконання посадових обов'язків та незабезпечення виконання завдань, покладених на управління транспорту і зв'язку Херсонської міської ради, однак документальних підтверджень цим підставам відповідачами не представлено.

В ході розгляду позивач заявив клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Херсона від 02 березня 2009 року клопотання ОСОБА_3 про забезпечення адміністративного позову задоволено.

Призупинено дію розпорядження міського голови від 26 лютого 2009 року №175-к "Про звільнення ОСОБА_3." на час розгляду справи в суді.

Заборонено Херсонській міській раді, виконавчому комітету Херсонської міської ради, Херсонському міському голові вчиняти будь-які дії щодо кадрових призначень на посаду начальника управління транспорту і зв'язку Херсонської міської ради на час розгляду справи в суді.

Представник відповідачів позов не визнав, вказуючи, що позивача було звільнено на підставі рекомендацій профільної постійної комісії міської ради у зв'язку із низькою кваліфікацію для займаної посади.

Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 09 червня 2009 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Херсонської міської ради про визнання незаконним і скасування розпорядження Херсонського міського голови від 26 лютого 2009 року №175-к "Про звільнення ОСОБА_3.", поновлення на роботі - задоволений повністю.

Визнано незаконним та скасовано розпорядження Херсонського міського голови від 26 лютого 2009 №175-к "Про звільнення ОСОБА_3.".

Поновлено ОСОБА_3 на посаді начальника управління транспорту і зв'язку Херсонської міської ради з 26 лютого 2009 року.

В апеляційній скарзі Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивач працював на посаді начальника управління транспорту і зв'язку Херсонської міської ради з 12 вересня 2001 року.

Розпорядженням Херсонського міського голови від 26 лютого 2009 року № 175-к "Про звільнення ОСОБА_3." його звільнено із зазначеної посади за неналежне виконання посадових обов'язків та незабезпечення по управлінню транспорту і зв'язку Херсонської міської ради завдань, враховуючи рекомендації постійних комісій міської ради протягом 2008-2009 років, згідно з п.2 ст. 40 КЗпП України.

Стаж державної служби ОСОБА_3 становить 16 років, він має вищу освіту, 5 категорію та 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування, систематично проходив атестації та підвищення кваліфікації. Стан його здоров'я не перешкоджає продовженню даної роботи.

З 18 лютого 2009 року по 27 лютого 2009 року включно позивач був тимчасово непрацездатний та знаходився на лікарняному.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що підстави звільнення позивача є необгрунтованими, а також з того, що процедура його звільнення не відповідала вимогам Закону, у зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу в органі місцевого самоврядування -Херсонській міській раді на посаді начальника управління транспорту і зв'язку Херсонської міської ради.

Правовідносини з приводу реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулюються Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до вимог ст.ст. 1, 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" -служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих Законом; посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету; дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.

Статтею 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено додаткові підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, а також встановлено, що такими підставами можуть бути загальні підстави, передбачені КЗпП України.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 40 КЗпП України -трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації.

Статтею 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначені повноваження сільського селищного, міського голови. Згідно п.10 ч.3 ст. 42 вказаного Закону сільський, селищний, міський голова: … 10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.

З матеріалів справи вбачається, що п.п.1, 2 рішення Херсонської міської ради від 30 травня 2007 №431 (а.с.43) визнано роботу управління транспорту і зв'язку щодо контролю за належною експлуатацією і організацією безпечного обслуговування населення підприємствами транспорту незадовільною.

Міському голові доручено розглянути питання щодо відповідності начальника управління транспорту і зв'язку ОСОБА_3 займаній посаді.

21 листопада 2007 року розпорядженням міського голови №1349-к (а.с.44) ОСОБА_3 оголошено догану за несумлінне виконання службових обов'язків, незабезпечення належного рівня роботи громадського транспорту.

23 квітня 2008 року розпорядженням міського голови №380-к (а.с.45) ОСОБА_3 попереджено за ненадання допрацьованих матеріалів щодо розробки Програми економічного і соціального розвитку м. Херсона на 2008 рік.

Згідно витягів із протоколів засідання постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, транспорту, зв'язку, енергозбереження, енергопостачання, екології та охорони навколишнього середовища №№47, 56, 72, 100, 105, які відбулися протягом травня 2007 -січня 2009 років (а.с.46-48), у кожному з них міститься рекомендація міському голові розглянути питання щодо відповідності ОСОБА_3 займаній посаді.

Також, згідно "Звіту про роботу робочої групи щодо вивчення стану визначення рівня тарифів на послуги пасажирського автотранспорту загального користування КП "Херсонський міський автобусний парк", в роботі підприємства встановлені грубі порушення, які стали можливими лише внаслідок повної безвідповідальності з боку керівництва підприємства та безконтрольності за діяльністю підприємства з боку управління транспорту і зв'язку Херсонської міської ради, у зв'язку з чим, рекомендовано міському голові терміново відсторонити ОСОБА_3 від керівництва цього управління.

Жодна з наведених обставин (які у своїй сукупності безумовно підтверджують обґрунтованість оскарженого розпорядження) не була досліджена судом першої інстанції. Більш того, висновки суду про відсутність доказів неналежного виконання ОСОБА_3 посадових обов'язків є такими, що цілком суперечать матеріалам справи.

Крім того, судова колегія не погоджується з тим, що позивача належить поновити на посаді в зв'язку з тим, що на час видання розпорядження про звільнення 26 лютого 2009 року №175-к він перебував на лікарняному, оскільки з матеріалів справи вбачається, що у відповідачів не було відомостей про знаходження позивача на лікарняному. У подальшому, коли ця обставина стала відома відповідачам, були прийняті інші розпорядження, які враховували перебування позивача на лікарняному.

Таким чином, висновки суду першої інстанції про протиправність звільнення позивача є помилковими.

За таких обставин, судова колегія доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3 і, відповідно, необхідність відмови в їх задоволенні.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог до Херсонської міської ради, виконавчий комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови про поновлення на роботі та скасування розпорядження про звільнення,

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови задовольнити, постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 09 червня 2009 року скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позову до Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради, Херсонського міського голови про визнання незаконним та скасування розпорядження міського голови від 26 лютого 2009 року №175-к "Про звільнення ОСОБА_3.", поновлення на посаді начальника управління транспорту і зв'язку Херсонської міської ради, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: