22 квітня 2010 р. Справа № 2-а-5-252/09/1423
Категорія:2.19.6 Головуючий в 1 інстанції: Алєйніков В.О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Стас Л.В., суддів: Турецької І.О., Косцової І.П.,
при секретарі -Ридванській Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва на постанову Центрального районного суду м.Миколаєва від 27 січня 2009 року, по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва про зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну допомогу «Дітям війни», -
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва, в якому просила поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, зобов'язати останнього виконати ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, провести перерахунок пенсії, з урахуванням її збільшення на 30% від мінімальної пенсії за віком, виплатити позивачу щомісячну державну соціальну допомогу з 01 січня 2006 року до 31 грудня 2008 року.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вказуючи, що на даний час відсутній механізм реалізації права позивачу на нарахування і виплату йому спірного підвищення пенсії, оскільки визнаний Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розмір мінімальної пенсії за віком даних правовідносин не стосується.
Постановою Центрального районного суду м.Миколаєва від 27 січня 2009 року позов задоволено частково. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва здійснити перерахунок на користь ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з травня 2008 року.. В задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовлено.
В апеляційній скарзі представник відповідача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове -про відмову в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Центрального районного суду м.Миколаїва та прийняти нову про задоволення позову у повному обсязі.
Коллегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги УПФ України у Центральному районі м.Миколаїва, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав, а апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що позивачка є пенсіонеркою та на неї розповсюджується дія Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 19.11.2004 року.
Згідно зі ст. 6 вказаного Закону (відповідно до редакції статті чинної на час розгляду і вирішення справи), дітям війни пенсії, або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне страхування” від 09 липня 2003 року і дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Стосовно позовних вимог за 2006 рік, то колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до вимог ст. 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20 грудня 2005 року (із змінами, внесеними 19 січня 2006 року), зазначене підвищення пенсій в 2006 році повинно було запроваджуватись поетапно за результатами виконання бюджету у першому півріччі згідно з порядком, який мав бути визначений Кабінетом Міністрів України та погоджений Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Оскільки Кабінет Міністрів України в 2006 році так і не визначив порядку виплати 30% надбавки до пенсії «дітям війни», то вимоги ОСОБА_1, які стосуються 2006 року, задоволенню не підлягають.
Вирішуючи справу по суті суд першої інстанції вірно прийняв до уваги правову позицію Конституційного Суду України, який своїм рішенням від 09.07.2007 року №6-рп/2007 у справі щодо відповідності положень ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п.п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні права громадян), зокрема, п.12, ст. 71 та ст. 111 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними.
З цих підстав, колегія судів погоджується з висновком суду про те, що вказані положення Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до існуючих законів (ч. 3 ст. 22 Конституції України).
Однак, погодитися з датою початку проведення перерахунку пенсії позивачці -неможливо, оскільки річний строк для звернення до суду слід застосовувати у кожному випадку порушення права позивача, тобто відносно кожного місяця, в якому порушувалось його право на отримання підвищеної пенсії.
ОСОБА_1 вернулась до суду з позовом 22 вересня 2008 року, та враховуючи положення ст. 99 КАС України, позивачкою було порушено строк для звернення до суду за захистом порушених прав. Відповідно до ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Посилання позивачки на юридичну необізнаність, не вказує на поважність причин пропуску строку звернення до суду. За таких підстав, колегія суддів вважає, що права позивачки підлягають захисту з 22 вересня 2007 року, тобто в межах річного строку звернення до суду з адміністративним позовом. Таким чином, вимоги ОСОБА_1 , які стосуються 2006 року, задоволенню не підлягають.
Доводи апеляційної скарги про невизначеність законодавства з питання, яким саме органом (Пенсійним фондом або іншим органом), за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата підвищення до пенсії дітям війни, судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України»і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів .
Беручи до уваги посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що поняття «мінімальна пенсія за віком», про яке йдеться в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення пенсій, що призначаються лише за цим Законом і не стосується «дітей війни»відповідно до ст. 6 Закону, судова колегія зазначає, що вони є безпідставними та необґрунтованими. Положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком , оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 вказаної статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно визначив періоди часу, коли право позивача на отримання підвищеної пенсії було порушено, тому постанова суду підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 4. ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно ч.2 ст. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Із врахуванням наведеного, судова колегія вважає за необхідне скасувати постанову Центрального районного суду м.Миколаєва від 27 січня 2009 року та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позову, а саме, про зобов'язання відповідача з 22 вересня 2007 року по 31 грудня 2007, та з 22.05.2008 року по 22 вересня 2008 року підвищити ОСОБА_1 пенсію на 30% мінімальної пенсії за віком. В задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.
Керуючись ч.1 ст. 195, ч. 1 ст. 197, ч.3 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ч.1 ст.207, ст.254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва -задовольнити частково.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Центрального районного суду м.Миколаїва від 27 січня 2009 року -залишити без задоволення.
Постанову Центрального районного суду м.Миколаєва від 27 січня 2009 року, по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва про зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну допомогу «Дітям війни»-скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва про зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну допомогу «Дітям війни»- задовольнити частково.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва підвищити ОСОБА_1 пенсію на 30 % мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 22.09.2007 року по 31.12.2007 року, та 22.05.2008 року про 22.09.2008 року.
В інший частині позову, щодо зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м.Миколаєва підвищити ОСОБА_1 пенсію на 30% мінімальної пенсії за віком -відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строки встановлені діючим законодавством України.
Головуючий:
Судді: