Постанова від 01.06.2010 по справі 2а-3258/10/1870

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

< (ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >

01 червня 2010 р. Справа № 2а-3258/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання - Мороз Т.М.

представника відповідача - Біловол О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Охтирка про зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі звернулося до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Охтирка про зобов'язання прийняти до відшкодування суми витрат на виплату державної адресної допомоги, витрат з виплати та доставки пенсій та невраховані суми на виплату підвищень пенсії, передбачених Постановою КМУ від 11.03.2009 р. №198 за липень-грудень 2009 р. в сумі 87328 грн. 38 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 ( далі Порядок), визначений механізм відшкодування Фондом на централізованому рівні витрат Пенсійного фонду, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій. Пунктом 5 Порядку передбачено що органи Пенсійного фонду щомісяця до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділенням виконавчої дирекції Фонду складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат. Однак, відповідачем підписаний акт щомісячної звірки за період з 01.07.2009 р. по 31.12.2009 р. з розбіжністю в сумі 87328 грн. 38 коп., зокрема ним не визнаються суми витрат щомісячної державної адресної допомоги в сумі 84761 грн. 48 коп., суми витрат з виплати та доставки пенсій - 252 грн. 30 коп. та невраховані суми на виплату підвищень пенсії, передбачених Постановою КМУ від 11.03.2009 р. №198 в розмірі 2314 грн. 60 коп.

Позивач зазначає, що вказані ним виплати мають бути відшкодовані відповідачем на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999 року, Постанови КМУ від 26.03.2008 року №265 «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян», Постанови КМУ від 11.03.2009 року № 198 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тому просить зобов'язати відповідача прийняти до відшкодування вказані суми витрат.

В судове засідання представник позивача не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.22/, але в письмовому клопотанні, що надійшла до суду, просить справу розглядати без участі їх представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі /а.с.24/.

Представник відповідача Біловол О.О. позовних вимог не визнала в повному обсязі, пояснивши, що ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачений вичерпний перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Державна адресна допомога та підвищення до пенсії у відповідності до Постанов Кабінету Міністрів не відноситься до переліку виплат для відшкодування завданої каліцтвом шкоди.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача та вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що згідно актів щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за липень 2009 року по грудень 2009 року включно, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Охтирка не прийняло до заліку та підписало вищевказані акти з розбіжністю в сумі 87328 грн. 38 коп. /а.с.6-17/.

Сума витрат, що зазначена в акті, складається з суми витрат щомісячної державної адресної допомоги, суми витрат на виплату та доставку пенсій та суми витрат на виплату підвищення до пенсії у відповідності до Постанови КМУ від 11.03.2009 року № 198.

Адресна допомога зазначеним особам передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 р. «Деякі питання забезпечення громадян». Згідно п. 4 вказаної Постанови виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Але, на думку суду, вказана вимога Постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008р. «Деякі питання забезпечення громадян» не вимагає відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату і доставку вказаної адресної допомоги з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Діючим законодавством також не передбачено відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату підвищення до пенсії та витрат на виплату і доставку пенсій з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Так, ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" дає повний перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Державна адресна допомога, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 р. «Деякі питання забезпечення громадян» та підвищення до пенсії, яке передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 року № 198 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», не відносяться до переліку виплат для відшкодування завданої каліцтвом шкоди, окрім того, вони не пов'язані із страховими випадками, а тому не повинні відшкодовуватись відповідачем.

Відшкодування відповідачем Пенсійному фонду України, витрат пов'язаних з виплатою пенсій регулюється спільною постановою правлінь Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України «Про затвердження Порядку відшкодування Фондом Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» від 04.03.2003 року №5-4/4. Однак, цим Порядком також не передбачений обов'язок відповідача відшкодовувати щомісячну державну адресну допомогу, суми витрат на виплату та доставку пенсій та суми витрат на виплату підвищення до пенсії.

Відповідно до п. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом встановлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2009 рік» дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Тому, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Охтирка не зобов'язане приймати до відшкодування суми витрат на виплату державної адресної допомоги, витрат з виплати та доставки пенсій та суми на виплату підвищень пенсії, передбачених Постановою КМУ від 11.03.2009 р. №198 за липень-грудень 2009 р. в сумі 87328 грн. 38 коп.

Таким чином в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, < додаткові норми > суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Охтирка про зобов'язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.< Текст > < Сумма стягнення (цифрами) > < Текст > .

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 07.06.2010 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

< Список > < Дата >

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець