Справа № 127/16242/21
Провадження № 3/127/4953/21
20 липня 2021 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 06.08.2018 органом 6514, РНОКПП № НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП,
ОСОБА_1 15.05.2021 о 23:10 год., був відсутній за місцем проживання під час перевірки, чим порушив один із пунктів встановлених відносно нього обмежень адміністративного нагляду, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 16.05.2021 о 23:20 год., був відсутній за місцем проживання під час перевірки, чим порушив один із пунктів встановлених відносно нього обмежень адміністративного нагляду, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 17.05.2021 о 23:25 год., був відсутній за місцем проживання під час перевірки, чим порушив один із встановлених відносно нього пунктів обмежень адміністративного нагляду, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 19.05.2021 о 23:30 год., в АДРЕСА_1 , під час перевірки працівниками поліції був відсутній за місцем проживання, чим порушив один із пунктів встановлених судом обмежень адміністративного нагляду, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 20.05.2021 о 23:30 год., в АДРЕСА_1 , під час перевірки працівниками поліції був відсутній за місцем проживання, чим порушив один із пунктів встановлених судом обмежень адміністративного нагляду, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що на даний час змінив місце проживання, однак не повідомив про це правоохоронні органи.
Суд вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справ, що надійшли до суду приходить до наступного висновку.
Відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП, настає за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд.
Так, з матеріалів справ вбачається, що постановою Літинського районного суду Вінницької області від 22.01.2021, відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік з обмеженням, серед яких ОСОБА_1 заборонено виходити з будинку (квартири) за місцем проживання АДРЕСА_1 з 23:00 год. до 06:00 год. наступного дня.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 565201 від 21.05.2021, слідує, що ОСОБА_1 15.05.2021 о 23:10 год., був відсутній за місцем проживання під час перевірки, чим порушив один із пунктів встановлених відносно нього обмежень адміністративного нагляду.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 565202 від 21.05.2021, вбачається, що ОСОБА_1 16.05.2021 о 23:20 год., був відсутній за місцем проживання під час перевірки, чим порушив один із пунктів встановлених відносно нього обмежень адміністративного нагляду.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 565203 від 21.05.2021, слідує, що ОСОБА_1 17.05.2021 о 23:25 год., був відсутній за місцем проживання під час перевірки, чим порушив один із встановлених відносно нього пунктів обмежень адміністративного нагляду.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 565184 від 21.05.2021, вбачається, що ОСОБА_1 19.05.2021 о 23:30 год., в АДРЕСА_1 , під час перевірки працівником поліції був відсутній за місцем проживання, чим порушив один із пунктів встановлених судом обмежень адміністративного нагляду.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 565185 від 21.05.2021, слідує, що ОСОБА_1 20.05.2021 о 23:30 год., в АДРЕСА_1 , під час перевірки працівником поліції був відсутній за місцем проживання, чим порушив один із пунктів встановлених судом обмежень адміністративного нагляду.
Вказані обставини, крім вищевказаних протоколів, підтверджуються витягом з «Армору», постановою Літинського районного суду Вінницької області від 22.01.2021 та рапортами працівників поліції, а також поясненнями наданими ОСОБА_1 у судовому засіданні.
Суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень правопорушником.
При вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд враховує всі обставини справ, а тому приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень у майбутньому до нього слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 40-1, 187, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: