Справа № 709/678/21
3/709/469/21
21 липня 2021 року смт Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Чубай В.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від ВПД № 2 Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою:
АДРЕСА_2 , українки, громадянки України, пенсіонерки, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 26 травня
2021 року серії ВАБ № 271756 ОСОБА_1 26 травня 2021 року близько 9:00, по
вул. Центральній с. Васютинці Золотоніського району Черкаської області, вчинила хуліганські дії відносно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме ображала їх нецензурною лайкою, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду з'явилася, вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення не визнала і пояснила, що в неї з ОСОБА_2 склалися неприязні відносини, зокрема остання не вириває бур'ян на своєму городі,а це забруднює її город. Чоловік ОСОБА_2 постійно висловлюється на її адресу нецензурними словами, чим провокує конфлікти.
Потерпіла ОСОБА_2 пояснила, що 26 травня 2021 року 09:00 пішла полоти свій город, який межує з городом ОСОБА_1 . Остання без причини почала лаятися і ображати її нецензурною лайкою, а її чоловіка обзивала "зеком". Такі конфлікти між нею і ОСОБА_1 виникають постійно.
Свідок ОСОБА_4 підтвердила, що кофлікт між ОСОБА_1 та
ОСОБА_2 дійсно мав місце. При цьому нецензурною лайкою висловлювалася ОСОБА_1 на адресу ОСОБА_2 . Повідомила, що ОСОБА_1 також конфліктує і з нею і ці конфлікти виникають постійно.
Староста Васютинського старостату Іркліївської сільської ради Черкаської області ОСОБА_5 повідомила, що ОСОБА_1 є досить грубою особистістю, яка постійно сперечається, часто провокує конфлікти із односельчанами, а також має тривалий конфлікт із сусідами на ґрунті неприязних відносин.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 ,
ОСОБА_5 , проаналізувавши адміністративні матеріали, суд встановив таке.
Відповідно до ст. 173 КУпАП дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У ч. 2 ст. 251 КУпАП вказано, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП і не може бути перекладений на суд.
У свою чергу, протокол про адміністративне правопорушення, визначає межі судового розгляду і є доказом у справі.
Із аналізу змісту ст. 173 КУпАП вбачається, що об'єктивною стороною складу адміністративного правопорушення передбаченого вказаною статтею є нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Проявом хуліганських дій є будь-які протиправні дії, спрямовані на порушення громадського порядку.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне до цього. Елементом суб'єктивної сторони дрібного хуліганства є також мотив задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей.
Натомість адміністративні матеріали не містять доказів на підтвердження ознак дрібного хуліганства, вчиненого саме з метою порушення громадського порядку та спокою громадян. Пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , надані в суді, містять протиріччя, однак збігаються у тому, що конфлікт між ними виник на ґрунті неприязних відносин.
Суд констатує, що протокол про адміністративне правопорушення є важливим доказом, який за своєю суттю подібний обвинувальному акту, оскільки саме на підставі нього здійснюється розгляд справи по суті. Проте, при складанні даного протоколу про адміністративне правопорушення, працівником поліції у фабулі адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, не в повному обсязі зазначена його об'єктивна сторона, а саме чи порушено діями особи, стосовно якої складений протокол про адміністративне правопорушення, громадський порядок і спокій громадян.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
При оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерії доведення "поза розумним сумнівом". Проте, така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту (рішення ЄСПЛ від 21 липня 2011 року у справі "Коробов проти України"). Приймаючи до уваги дане рішення, суд керується саме цим принципом "поза розумним сумнівом", зміст якого також сформульований у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі "Кобець проти України". Зокрема, доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати в першу чергу чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
У справах "Малофєєва проти Росії" (рішення від 30 травня 2013 року) та "Карелін проти Росії"(рішення від 20 вересня 2016 року) Європейський суд з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Однією з обставин, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП є відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши адміністративні матеріал, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 173, 221, 245, 247, 256, 280,
283-284 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Чубай