Провадження №3/748/765/21
Єдиний унікальний № 748/1471/21
21 липня 2021 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Майбороди С.М.,
з участю секретаря судового засідання Оніщенко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , старшого помічника начальника оперативного відділення штабу в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою : АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_2
за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП,
Як слідує зі складеного протоколу підполковник ОСОБА_1 03.06.2021 року вибув на медичне обстеження до Головного військового клінічного госпіталю м. Київ та 03.06.2021 року повинен був прибути до військового госпіталю, проте самовільно залишив військову частину НОМЕР_1 та не прибув на стаціонарне лікування, а 07.06.2021 року самостійно повернувся до військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 , таким чином проводив час на власний розсуд у період з 03.06.2021 по 07.06.2021 року, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, тобто самовільно залишив військову частину в умовах особливого періоду.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, оскільки з 09.06.2021 перебуває на лікуванні в Національному військово-медичному клінічному центрі «Головного військового клінічного госпіталю».
Відповідно до п.3,6 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про вчинення військових адміністративних правопорушень, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 18 липня 2017 року №374, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 10 серпня 2017 року №982/30850 протокол складається з дотриманням вимог щодо форми та змісту, установлених статтею 256 КУпАП. Під час викладення обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, щодо якої складається Протокол, які норми законодавства порушено, та робиться посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за це правопорушення.
Як слідує з п.8-11 зазначеної Інструкції, уповноважена посадова особа, яка складає Протокол, зобов'язана роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її права і обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в Протоколі та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про ознайомлення. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поставити підпис про це робиться відповідний запис у Протоколі, який засвідчується підписом особи, яка складає Протокол, та підписами свідків, присутніх під час ознайомлення правопорушника з його правами й обов'язками. Протокол підписується уповноваженою посадовою особою військової частини (органу управління Служби правопорядку), яка його склала, та військовослужбовцем, який притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови військовослужбовця, який притягається до адміністративної відповідальності, від підписання Протоколу уповноважена посадова особа військової частини (органу управління Служби правопорядку) робить про це відповідний запис у Протоколі, який засвідчує своїм підписом та підписами двох свідків. Протокол складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особі, щодо якої складається Протокол, пропонується надати письмові пояснення по суті вчиненого правопорушення та зауваження щодо змісту Протоколу, які засвідчуються підписом цієї особи та додаються до Протоколу. Письмові пояснення та зауваження можуть додаватися до Протоколу окремо, про що робиться запис у Протоколі. У разі відмови особи, щодо якої складається Протокол, від надання пояснень та зауважень щодо змісту Протоколу уповноважена посадова особа, яка складає Протокол, вносить до нього відповідний запис, який засвідчується її підписом та підписами свідків, присутніх при наданні можливості особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, написати пояснення або зауваження до Протоколу.
Як слідує з протоколу не виконані вимоги Інструкції щодо оформлення відмови особи поставити свій підпис про ознайомлення з правами та обов'язками, та відмови особи надати пояснення по суті вчиненого правопорушення та зауваження, а саме відповідні записи не засвідчені підписом особи, яка складає протокол.
За змістом статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне порушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до статей 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Виходячи з вищенаведених положень суть адміністративного правопорушення має бути викладено чітко, у відповідності до положень диспозиції відповідної статті, з метою уникнення подвійного тлумачення.
У протоколі не зазачено місце вчинення адміністративного правопорушення, а саме населений пункт розташування військової частини.
Відповідно до диспозиції ч.4 ст.172-11 КУпАП відповідальність настає за діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду.
З об"єктивної сторони відповідальність за адміністративне правопорушення, що передбачено ч. 1 ст. 172-11 КУпАП, полягає в самовільному залишенні військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби,у нез"явленні вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначенні або переведенні, нез"явленні з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб, а за частиною 3 ст. 172-11 КУпАП - самовільному залишенні військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов"язаним та резервістом під час проходження зборів, нез"явленні вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез"явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, що має бути чітко вказано в протоколі відносно особи, оскільки це є обов"язковою умовою складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.172-11 КУпАП.
Однак в протоколі не вказано чи є ОСОБА_1 військовослужбовцем строкової служби чи військовслужбовцем (крім строкової служби). Також не викладено обставин щодо вчинення протиправних дій в умовах особливого періоду.
Наявність вказаних протирічь унеможливлює об"єктивний розгляд справи, а тому суд прийшов до висновку, що адміністративний протокол необхідно повернути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП повернути до Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Майборода