Справа № 686/14461/21
Провадження № 1-кс/686/6486/21
20 липня 2021 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , розглянувши матеріали за скаргою ОСОБА_2 на бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,
На адресу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області надійшла скарга ОСОБА_2 на бездіяльність відповідних уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР згідно поданої ним заяви.
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 11.06.2021 року було відкрито провадження за поданою ОСОБА_2 скаргою.
Перевіривши матеріали скарги, прихожу до висновку, що вказану скаргу слід повернути заявнику, а провадження за скаргою слід закрити з таких підстав.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.304 КПК України скарга повертається, якщо вона не підлягає розгляду в цьому суді.
Пунктом 18 ч.1 ст.3 КПК України визначено, що слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, та у випадку, передбаченому статтею 247 цього Кодексу, - голова чи за його визначенням інший суддя відповідного апеляційного суду. Слідчий суддя (слідчі судді) у суді першої інстанції обирається зборами суддів зі складу суддів цього суду.
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом (ст. 24 Конституції України та ст. 10 КПК України). Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.
Як встановлено, у своїй скарзі ОСОБА_2 оскаржує бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому стосовно не внесення до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення згідно поданої ним заяви про злочин від 02.06.2021 року.
З матеріалів, які надійшли на адресу суду з ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому встановлено, що дійсно 04.06.2021 року на адресу ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому надійшла заява ОСОБА_2 , в якій остання просила внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення, за фактом приховування суддею Вінницького апеляційного суду ОСОБА_3 вчинення кримінального правопорушення, шляхом ухвалення незаконного рішення.
Вказана заява була розглянута четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Вінниці) та 11.06.2021 року заявнику, за підписом начальника четвертого СВ (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м.Хмельницькому ОСОБА_4 була надана відповідь про відсутність підстав, для внесення відповідних відомостей до ЄРДР згідно поданої ним заяви.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 9 Закону України «Про державне бюро розслідувань» систему Державного бюро розслідувань складають центральний апарат, територіальні управління, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи. У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, оперативні підрозділи, підрозділи внутрішнього контролю та інші підрозділи. Для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань утворюється територіальне управління, розташоване у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Вінницьку, Житомирську, Рівненську, Хмельницьку, Чернівецьку області.
Тобто, чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб - слідчих цих органів досудового розслідування, - а відповідні державні установи - слідчі підрозділи та підрозділи детективів.
Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно ч. 6 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
Тому, слідчий суддя, слідчий та прокурор мають керуватися виключно положеннями КПК України та нормативно-правовими актами, які йому не суперечать.
Станом на даний час у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, почали діяти слідчі підрозділи (відділи), які розташовані у всіх областях України. Зокрема, четвертий слідчий відділ (з дислокацією у м. Вінниця) Територіального управління ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, знаходиться за адресою: вул. М. Оводова, 15 м. Вінниця, тобто фактично розташований в межах територіальної юрисдикції Вінницького міського суду Вінницької області.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 фактично оскаржує бездіяльність відповідної уповноваженої особи четвертого СВ (з дислокацією у м. Вінниці) за правилами кримінального процесуального законодавства останній слід звертатися із даною скаргою до Вінницького міського суду Вінницької області, за місцезнаходженням слідчого підрозділу (відділу) територіального управління ДБР.
Такий висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалах від 17 травня 2021 року у справі № 308/8670/16, № 51-2378 впс 21.
З огляду на викладене, подана ОСОБА_2 скарга на бездіяльність уповноваженої службової ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому стосовно не внесення до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення, не підлягає розгляду слідчим суддею Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області, у зв'язку із чим подану скаргу слід повернути скаржнику, а відкрите за нею провадження - закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 303, 304 КПК України, слідчий суддя, -
Провадження за скаргою ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи ТУ ДБР, розташованого у м.Хмельницькому яка полягає у невнесенні до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення - закрити.
Скаргу ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому яка полягає у невнесенні до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення повернути скаржнику.
Копію ухвали разом зі скаргою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати особі, яка подала скаргу.
Роз'яснити ОСОБА_2 , що з такою скаргою остання вправі звернутися до Вінницького міського суду Вінницької області - суду, за місцезнаходженням слідчого підрозділу(відділу) територіального управління ДБР, бездіяльність уповноважених осіб яких ним оскаржується.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_1