Номер провадження 1-в/754/177/21
Справа №754/5766/21
Іменем України
21 липня 2021 року Деснянський районний суд м. Києва
в складі :
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря ОСОБА_2 ,
перекладача ОСОБА_3 . Огли
ст. ДОП Деснянського УП ГУНП в м. Києві ОСОБА_4 ,
особи, стосовно якої розглядається питання
про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду подання начальника Деснянського УП ГУНП у м. Києві про встановлення адміністративного нагляду стосовно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кюрдамир Республіки Азербайджан, громадянина Азербайджану, працює неофіційно, перебуває у цивільному шлюбі, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимий:
- 10.08.2017 Баранівським районним судом Житомирської області за ст. 121 ч. 1 КК України, призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. 09.09.2020 на підставі ст. 81 КК України звільнений умовно-достроково на невідбуту частину строку покарання 1 рік 5 днів,
начальник Деснянського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_5 .
Подання мотивує тим, що ОСОБА_5 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, систематично порушував громадський порядок та вчиняв інші правопорушення, за що неодноразово затримувався працівниками поліції.
ОСОБА_5 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме:
- 12.10.2020 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 178 ч. 1 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді попередження. Крім того, був попереджений про припинення антигромадського способу життя як особа, стосовно якої може бути встановлений адміністративний нагляд (а.с. 11);
- 15.01.2021 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 ч. 2 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі 170 грн. (а.с. 14);
- 14.02.2021 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 178 ч. 2 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі 51 грн. Крім того, був попереджений про припинення антигромадського способу життя як особа, стосовно якої може бути встановлений адміністративний нагляд (а.с. 15, 13);
- 24.03.2021 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 175-1 ч. 1 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді попередження. Крім того, був попереджений про припинення антигромадського способу життя як особа, стосовно якої може бути встановлений адміністративний нагляд (а.с. 18, 19).
В судовому засіданні ст. ДОП Деснянського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 подання підтримав за викладених в ньому обставин. Просив подання задовольнити.
ОСОБА_5 заперечив проти встановлення адміністративного нагляду стосовно нього.
Суд, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши матеріали подання, прийшов до наступного висновку.
Так, згідно матеріалів подання, ОСОБА_5 був засуджений 10.08.2017 Баранівським районним судом Житомирської області за ст. 121 ч. 1 КК України, призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09.09.2020 умовно-достроково звільнений від відбування покарання на невідбутий строк 1 рік 5 днів.
Оцінюючи надані докази в підтвердження систематичності вчинення ОСОБА_5 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 178 ч. 1 КУпАП - розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді, ст. 44-3 ч. 2 КУпАП - порушення правил щодо карантину людей, ст. 178 ч. 2 КУпАП - розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді, вчинене повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, ст. 175-1 ч. 1 КУпАП - куріння тютюнових виробіву місцях, де це заборонено законом, суд не вбачає в діях ОСОБА_5 . Огли систематичного порушення громадського порядку та спокою громадян починаючи з дати умовно - дострокового звільнення, з 23.09.2020.
Відповідно до вимог ст. 3 п. «в» ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
В даному випадку судом не встановлено, що ОСОБА_5 систематично порушував громадський порядок і права інших громадян, що вказує на відсутність підстав, передбачених ст. 3 п. «в» ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», на який йде посилання, як на обґрунтування подання щодо необхідності застосування стосовно ОСОБА_5 адміністративного нагляду.
Таким чином, враховуючи викладені обставини в їх сукупності, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення подання та встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_5 .
Керуючись ст.ст. 537, 539 КПК України, ст.ст. 3, 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
в задоволенні подання начальника Деснянського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві стосовно ОСОБА_5 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги за відсутності такої скарги, а при оскарженні ухвали - після постановлення ухвали апеляційним судом.
Суддя : ОСОБА_1