Рішення від 19.07.2021 по справі 755/17160/20

Справа № 755/17160/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Гаврилової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дніпровської районної м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Управління соціального захисту населення Дніпровської районної

м. Києві державної адміністрації звернулась до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми боргу.

Згідно заявлених вимог, представник позивача просить суд стягнути з відповідача

ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суму боргу в розмірі 3 104,31 грн - субсидію в грошовій формі за період з жовтня 2019 року по січень 2020 року.

Вимоги позову обґрунтовані тим, що розпорядженням голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації № 460 від 28.07.2020 р. затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації. 22 грудня 2015 року до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернувся ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про призначення житлової субсидії. В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначив себе, ІНФОРМАЦІЯ_1 та дружину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням від 02 квітня 2016 року уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію. На підставі рішень Управління ОСОБА_1 і надалі призначалась субсидія. З січня

2020 року набрав чинності Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». В результаті моніторингу соціальних виплат та при опрацюванні особової справи відповідача, управлінням виявлено, що відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 31 січня 2020 р., дружина відповідача

22 вересня 2019 року на підставі рішення органу місцевого самоврядування набула у власність житловий будинок АДРЕСА_2 та земельні ділянки площею 0,25 га, 0,0825 га, 0,75 га, розташовані в Чернігівській обл. Бортнянському районі. Відповідач або члени його домогосподарства набувши право власності на житловий будинок та земельні ділянки, не надав про це відповідну інформацію Управлінню та не надав підтверджуючих документів того, що вартість набутого ними майна менше ніж 50000,00 грн. Переплата житлової субсидії за період з 01 жовтня 2019 року по 31 січня 2020 року складає 3104,31 грн. Цим же рішенням з лютого 2020 року було припинена виплата житлової субсидії. З метою повернення коштів надміру виплаченої субсидії внаслідок свідомого ненадання заявником інформації про свій майновий стан. ОСОБА_1 12 лютого 2020 року, 21 травня 2020 року та

30 вересня 2020 року Управлінням направлено лист №37/11-2342, №37/11-5855 та №37/11-11915 відповідно, з роз'ясненням вимог діючих нормативних документів та необхідності повернення надміру виплаченої житлової субсидії з жовтня 2019 року по січень 2020 року включно на загальну суму - 3104,31 грн. Станом на жовтень 2020 року кошти не повернуті, а тому Управління просить стягнути їх в примусовому порядку, так як відповідно до п. 49 саме громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. В результаті несплати відповідачем вказаних коштів, до державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування не надходять кошти, спрямовані на виплату соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, соціальних послуг, субсидій та пільг, що зачіпає інтереси держави.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 27 листопада 2020 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с23-25).

16 грудня 2020 року позивачу надіслано на електронну пошту, вказану в позовній заяві, копію ухвали суду про відкриття провадження у справі, що підтверджується відповідною довідкою (а.с.29).

Копію вказаної ухвали суду з копією позовної заяви та доданими до неї документами відповідачем та третьою особою отримано 14 січня 2021 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення(а.с.27, 28).

Згідно вимог ч.13 ст.7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

У відповідності до ч.8 ст.279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Положеннями ст.174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

28 січня 2021 року від представника третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - ОСОБА_3 надійшли письмові пояснення по суті справи, в яких представник просить задовольнити позовні вимогив повному обсязі (а.с. 30-31).

23 лютого 2021 року від представника Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації - Соя Я. надійшла заява про стягнення понесених у справі витрат з відповідача, в якій зазначено, що 27 січня 2021 року до Управління надійшов лист №04/247-11 від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо направлення за належністю квитанції ОСОБА_1 про сплату надмірно нарахованої субсидії, а саме 3 104,30 грн. Враховуючи те, що позовні вимоги в частині стягнення боргу відповідачем виконані після пред'явлення позову, представник позивача просить стягнути з відповідача судовий збір в сумі

2 102,00 грн (а.с. 35-36).

25 червня 2021 року від представника Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації - С.Рогач надійшло повідомлення про добровільну сплату ОСОБА_1 заборгованості в сумі

3 104,30 грн (а.с.40).

Розглянувши подані стороною позивача документи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження, як це передбачено ст. 279 ЦПК України.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що 27 березня 2017 року розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) затверджено положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (а.с.6).

Розпорядженням голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації № 460 від 28 липня 2020 року затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (а.с. 7-8).

22 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.9).

В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначив себе, ІНФОРМАЦІЯ_1 та дружину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9зворот).

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення субсидії від 02 квітня 2016 року, уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з грудня 2015 року по листопад 2016 року включно, розраховано субсидію на 4 місяці з грудня 2015 року по березень 2016 року включно щомісячно в сумі 244,98 грн (а.с.10).

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення субсидії від 22 жовтня 2019 року уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію за один місяць з жовтня 2019 року по жовтень 2019 року включно щомісячно в сумі 387,88 грн (а.с.11).

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення субсидії від 12 грудня 2019 року уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 4 місяці з грудня 2019 року по грудень 2019 року включно щомісячно в сумі 899,57 грн (а.с.11).

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення субсидії від 20 листопада 2019 року уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 5 місяців з листопада 2019 року по листопада 2019 року включно щомісячно в сумі 904,62 грн (а.с.12).

21 грудня 2019 року набрав чинності Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_2 , останній з 22 лютого 2019 року на праві приватної власності належить житловий будинок АДРЕСА_2 та земельні ділянки площею 0,25 га, 0,0825 га, 0,75 га, розташовані в Чернігівській обл. Борзнянському районі (а.с. 18-19).

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення субсидії від 07 лютого 2020 року уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначену житлову субсидію

з 01 січня 2020 року по 30 квітня 2020 року відмінено з лютого 2020 року за результатами верифікації (а.с.12).

Представник позивача в позовній заяві зазначає, що відповідач або члени його домогосподарства набувши право власності на житловий будинок та земельні ділянки, проте відповідач не надав про це відповідну інформацію Управлінню та не надав підтверджуючих документів того, що вартість набутого ними майна менше ніж

50000,00 грн.

Переплата житлової субсидії, яка підлягає поверненню до державного бюджету за період з жовтня 2019 року по січень 2020 року складає 3104,31 грн (а.с.17)

Згідно ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 ЦК України)

Як убачається з квитанції №14 від 22 січня 2021 року, ОСОБА_4 на рахунок позивача сплачено кошти в розмірі 3104,31 грн, призначення платежу - субсидія за період з жовтня 2019 року по січень 2020 року. (а.с.37).

Сплативши 22 січня 2021 року до державного бюджету переплату житлової субсидії, за період з жовтня 2019 року по січень 2020 року в розмірі 3104,31 грн, ОСОБА_4 фактично виконав вимоги Управління соціального захисту населення Дніпровської районної м. Києві державної адміністрації, що не заперечується позивачем.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Дніпровської районної

м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суму боргу в розмірі 3 104,31 грн - субсидію в грошовій формі за період з жовтня 2019 року по січень

2020 року.

Разом з тим, згідно роз'яснень, викладених у п.12 Постанови Пленуму Верховного Суду України, «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суду першої інстанції» №2 від 12 червня 2009 року, визнання позову чи добровільне задоволення вимог відповідачем після пред'явлення позову не звільняє його від відшкодування понесених позивачем судових витрат при ухваленні рішення або при закритті провадження у справі у зв'язку з відмовою позивача від позову з мотивів задоволення його вимог відповідачем.

Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. (ч. 1 ст. 133 ЦПК України)

Згідно положень ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на викладене, в порядку ст. 141 ЦПК України, з відповідача

ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної м. Києві державної адміністрації підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2 102,00 грн, який був сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 15, 16, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 274, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Управління соціального захисту населення Дніпровської районної м. Києві державної адміністрації (місцезнаходження: 02125, м.Київ, вул. Курнатовського, буд. 7-А, корп. 1; ЄДРПОУ 37397200) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місцезнаходження: 03165, м.Київ, просп. Л.Гузара, 7; ЄДРПОУ 22886300 ) про стягнення суми боргу - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної м. Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Дніпровський районний суд м. Києва.

Суддя: