709/625/21
14 липня 2021 року смт Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Кваша І.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 2 (смт Чорнобай) Золотоніського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по
АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,-
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
13 березня 2021 року близько 21-45 год, перебуваючи в с. Скородистик по вулиці Доманицького, ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ-2104, н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах з порожнини рота, нестійка хода, почервоніння обличчя). Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився у присутності двох свідків. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 та його захисник Солод В.М. в судове засідання 14 липня 2021 року не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Причини неявки суду невідомі.
04 червня 2021 року водієм подано до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю отримання правової допомоги, у зв'язку з чим судове засідання, призначене на 07 червня 2021 року було відкладено.
10 червня 2021 року захисником Солодом В.М. подано заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку з його хворобою та пізніше додано відповідні докази, та судове засідання, призначене на 11 червня 2021 року, було відкладено.
З 22 червня до 09 липня 2021 року суддя Кваша І.М. перебувала у щорічній відпустці.
В поданій до суду 13 липня 2021 року заяві ОСОБА_1 просив закрити провадження у справі у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Суд, повно та всебічно вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч .1 ст. 130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1
ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, підтверджується зібраними по справі доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №398737 від 13 березня 2021 року;
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_2 ;
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 ;
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_4 ;
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейського.
Відповідно до пояснень ОСОБА_3 13 березня 2021 року його запросили до Відділу поліцейської діяльності №2 (смт Чорнобай) бути присутнім у якості свідка під час складання адміністартивних матеріалів відносно ОСОБА_1 . В його присутності даному громадянину працівники поліції запропонували пройти медичне освідування на приладі "Драгер" або в лікаря Чорнобаївської ЦРЛ, на що ОСОБА_1 в категоричній формі відмовився. Також свідок додав, що від ОСОБА_1 був чутний різкий запах алкоголю з порожнини рота, мав почервоніння обличчя та ледь тримався на ногах.
Пояснення свідка ОСОБА_4 за своїм змістом аналогічні поясненням ОСОБА_3 .
В поясненнях свідка ОСОБА_2 вказано, що ОСОБА_1 систематично керує транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
З відеозапису нагрудної камери поліцейського вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння у пристуності двох свідків.
Вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 в порушенні правил дорожнього руху та вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП підтверджується достатніми даними, що містяться в матеріалах справи, доведена повністю, кваліфікація скоєного правильна.
Щодо клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності слід зазначити наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП (в редакції, що була чинною до 17 березня 2021 року) якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Тобто строк притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП станом на 13 березня 2021 року (дата вчинення правопорушення) складав три місяці.
17 березня 2021 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху", відповідно до якого стаття 38 КУпАП доповнена частиною 6, за якою адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
Частиною 3 ст. 8 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Норма кодексу про строк притягнення до адміністративної відповідальності є процесуальною нормою та стосується ведення провадження у справі.
Таким чином, на час розгляду справи (а саме з 17 березня 2021 року) строк притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП становить 1 рік. Відповідно строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 на час розгляду справи, тобто станом на 14 липня 2021 року, не закінчився. Підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 суд не вбачає.
Разом з тим, станом на дату вчинення порушення - 13 березня 2021 року була чинною норма, яка визначала таку санкцію ч. 1 ст. 130 КУпАП: накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху", який набрав чинності 17 березня 2021 року, викладено в новій редакції ч. 1 ст. 130 КУпАП. Зокрема, санкцією
ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлено відповідальність у вигляді накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Тобто внесеними змінами в ст. 130 КУпАП посилено відповідальність за вчинення вказаного адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що закон, який посилює відповідальність зворотної дії у часі не має, слід застосовувати санкцію за законом про адміністративну відповідальність, який діяв на час вчинення правопорушення.
Вирішуючи питання про накладення стягнення, відповідно до ст.ст 33-35 КУпАП, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено. Суд застосовує до правопорушника стягнення в межах санкції статті 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
У зв'язку з накладенням адміністративного стягнення, на підставі статті 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 гривень.
Керуючись ст. ст.ст. 36,124, ч.1 ст. 130, 283, 284 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі шістсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200,00 (десять тисяч двісті гривень 00 копійок) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 454,00 грн. судового збору в прибуток держави (стягувач Державна судова адміністрація України, реквізити: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника для стягнення штрафу у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя І.М. Кваша