Справа №705/3072/21
2-а/705/91/21
19 липня 2021 року
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Білик О.В. розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на дії управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради на постанову у справі про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з скаргою на дії управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради на постанову у справі про адміністративне правопорушення в порядку КАС України в якій просить:
« 1. Прийняти скаргу до розгляду, поновити строк для подачі скарги та визнати причину пропущення строку поважною.
2. Скасувати Постанову № 12 від 23 винесену Управлінням містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради відносно ОСОБА_1 про стягнення штрафу у сумі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень».
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Проте, скарга ОСОБА_1 не може бути прийнята до розгляду Уманським міськрайонним судом Черкаської області та підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 160 КАС України визначені основні вимоги до позовної заяви, які мають бути враховані позивачем при складанні та поданні позовної заяви до суду.
Так, відповідно до ч.2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з ч.1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
Відповідно до ч.1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Статтею 160 КАС України передбачені вимоги до позовної заяви, зокрема, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Надана скарга ОСОБА_1 не є позовною заявою, оскільки має назву - скарга та останній в ній зазначений скаржником, в зв'язку з чим дана скарга не є адміністративним позовом, а тому подана з порушенням вищезазначених норм.
Крім цього, в наданій скарзі, в порушення вимог ст. 160 КАС України, відсутнє зазначення щодо наявності у нього або іншої особи оригіналу оскаржуваної постанови, а також відсутнє підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також, у прохальній частині скарги ОСОБА_1 не вказав дати постанови № 12 , винесеної Управлінням містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради, яка підлягає скасуванню.
За правилами, визначеними частиною першою та другою статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вищевикладене, на підставі ст. 169 КАС України скаргу ОСОБА_1 слід залишити без руху для приведення її у відповідності до вимог ст. 160 КАС України, з наданням десятиденного строку з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 42, 46, 160, 169, 243, 248, 256 КАС України, суддя, -
Скаргу ОСОБА_1 на дії управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради на постанову у справі про адміністративне правопорушення- залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог ухвали суду в зазначений строк скарга буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню.
У відповідності до положень ч.2 ст.256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Білик