Ухвала від 20.07.2021 по справі 712/7786/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 712/7786/21

Провадження №1-кс/712/3977/21

20 липня 2021 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42021252010000023 від 08.04.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 197-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся прокурор Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 з указаним клопотанням.

Клопотання мотивує тим, що слідчим відділом Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021252010000023 від 08.04.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. З ст. 197-1 КК України.

Установлено, що 08.04.2021 до Черкаської окружної прокуратури надійшли матеріали перевірки УСБУ в Черкаській області щодо внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 4 ст. 214 КПК України, 08.04.2021 відомості про кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021252010000023 та розпочато досудове розслідування.

Окрім того, 22.04.2021 слідчим відділом Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021250310001034 від 22.04.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 197-1 КК України.

Установлено, що 22.04.2021 до Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області надійшла публікація інформаційного сайту «18000» щодо самовільного будівництва споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці.

В порядку ст. 217 КПК України, 19.05.2021 матеріали досудових розслідувань № 42021252010000023 та № 12021250310001034 об'єднанні в одне провадження з визначенням основного номеру № 42021252010000023.

Під час досудового розслідування установлено, що відповідно до дозволу на виконання будівельних робіт ІУ013200723139, який зареєстрований 23.07.2020 - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надано дозвіл на реконструкцію виробничих споруд та інженерних мереж виробничого комплексу (силосів для зерна), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за класом наслідків ССЗ.

У відповідності до ч. 4 ст. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація підлягає стратегічній екологічній оцінці в порядку, встановленому Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку». Розділ "Охорона навколишнього природного середовища", що розробляється у складі проекту містобудівної документації, одночасно є звітом про стратегічну екологічну оцінку, який має відповідати вимогам Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».

Згідно з п. 10 ч. З ст. З Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», друга категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає інфраструктурні проекти будівництво перевантажувальних терміналів та обладнання для перевантаження різних видів транспорту, а також терміналів для різних видів транспорту.

Відповідно до п. 10 розділу «Експертиза проектів будівництва» Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, який затверджений постановою КМУ від 11.05.2011 № 560, обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, що: за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” в частині врахування результатів оцінки впливу на довкілля. Якщо до складу будови (комплексу) входить хоча б один об'єкт, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів із середніми (СС2) або значними (ССЗ) наслідками, проект будівництва підлягає обов'язковій експертизі за всіма напрямами, визначеними абзацом другим цього пункту.

Згідно з ч. 4 ст. З Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», забороняється розпочинати провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.

Також, відповідно до ч. 6 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» забороняється провадження господарської діяльності, експлуатація об'єктів, інші втручання в природне середовище і ландшафти, у тому числі видобування корисних копалин, використання техногенних родовищ корисних копалин, якщо не забезпечено в повному обсязі додержання екологічних умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об'єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі видобування корисних копалин, використання техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження.

Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.04.2021 № 02/10-04-15/929/02/10-04- 15/9502 установлено, що 27.12.2019 в управлінні зареєстровано повідомлення про планову діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

03.01.2020 вказане повідомлення оприлюднено в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля.

Окрім того, станом на 28.04.2021 звіт з оцінки впливу на довкілля на розгляд до управління не надходив, в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля не оприлюднений. Висновок з оцінки впливу на довкілля управлінням не видавався.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».

Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

У відповідності до ч. 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» для отримання дозволу подається заява, до якої, серед іншого, додаються результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».

Однак, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна інформацію за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зареєстровано право власності на виробничий комплекс з перевантажувальним терміналом, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Разом із цим, за результатами опрацювання інформації розміщеної в програмі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » оглянуто аерофотознімки земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 за період з жовтня 2017 року по травень 2019 року. За результатами огляду установлено, що станом на жовтень 2017 року за вказаною адресою розташоване приміщення складу, станом на липень 2018 частина вказаного складу знесено, а станом на травень 2019 року розпочато будівництво 4 силосів для зерна.

Однак, відповідно до повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » заплановану діяльність щодо реконструкції виробничих споруд та інженерних мереж виробничого комплексу з перевантажувальним терміналом (силосів для зерна) без зміни зовнішніх геометричних параметрів та перепрофілювання.

Згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_4 викладеною у заяві від 20.04.2021 № 37-Д, ІНФОРМАЦІЯ_5 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вказаному об'єкту не видавались.

Таким чином, в діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. З ст. 197-1 КК України.

З метою встановлення обставин кримінального провадження та перевірки отриманої інформації необхідно дослідити проектну документацію по об'єкту реконструкція виробничих споруд та інженерних мереж виробничого комплексу (силосів для зерна), який розташований за адресою: АДРЕСА_1

Підставами вважати, що вказані документи перебувають ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є той факт, що останні є замовниками реконструкції виробничих споруд та інженерних мереж виробничого комплексу (силосів для зерна), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Отримання тимчасового доступу до проектної документації по об'єкту реконструкція виробничих споруд та інженерних мереж виробничого комплексу (силосів для зерна), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , необхідно для встановлення обставин кримінального провадження та перевірки отриманої інформації, що можливо виконати лише шляхом опрацювання документів, що стали підставою для проведення реєстраційних дій, а іншим способом отримати ці дані неможливо.

Крім того, існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, тому вважає, що розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні яких знаходяться вказані документи.

Прокурор в судове засідання не з'явився, скерував до суду заяву про розгляд справи без його участі, клопотання підтримує та просить його задовольнити.

У відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Дослідивши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №42021252010000023 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2021, у рамках якого було подано клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя дійшов наступного.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.

Частиною 1 ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу.

Враховуючи доводи клопотання про те, що отримання вказаних у клопотанні документів необхідне для встановлення істини у даному кримінальному провадженні, вивчивши додані до клопотання матеріали в обґрунтування підозри щодо вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя доходить висновку, що прокурором доведено наявність у досудового слідства підстав вважати, що вказані у клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме підтвердити або спростувати подію злочину, а також встановити осіб, причетних до його вчинення, тому слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання в частині надання тимчасового доступу до вказаних у клопотанні документів з можливістю вилучення їх копій, оскільки прокурором не доведена необхідність у вилучення оригіналів, а саме без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

На підставі вищевикладеного і керуючись ст. 159-165, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 слідчим слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Черкаській області ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , а також прокурорам Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з можливістю вилучення належних чином завірених копій, а саме: проектної документації по об'єкту реконструкція виробничих споруд та інженерних мереж виробничого комплексу (силосів для зерна), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Строк дії цієї ухвали 30 діб з дня її винесення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала суду оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1