Ухвала від 20.07.2021 по справі 712/13795/16-а

Провадження №2-ар/712/1/212

Справа № 712/13795/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2021 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі - ГАПОНЕНКО О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 27 грудня 2016 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою про роз'яснення постанови у справі за його позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною відмовою Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області від 28.11.2016 (вих. №948/М-10) провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2017 року апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси залишена без задоволення, а постанова Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 грудня 2016 року - без змін.

Відповідно до вказаного вище рішення та вимог чинного законодавства пенсія виплачувалася та виплачується в розмірі 90% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016 без обмежень максимальним (граничним) розміром.

На даний час, посадові особи Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, звертаються із за заявами про роз'яснення в подальшому виконання аналогічних судових рішень у частині здійснення перерахунку пенсій без обмеження граничного розміру пенсії. В період розгляду цих заяв судові рішення не виконуються.

Заявник вказує, що він є пенсіонером органів прокуратури та з 04.08.2011 йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

28.11.2016 він звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», при цьому надавши відповідачу довідку про заробітну плату прокуратури Тернопільської області № 154 від 15.11.2016.

Листом від 28.11.2016 за вих. № 948/М-10 відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області було роз'яснено, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

При відмові в перерахунку пенсії вказана норма була застосована відповідачем. Однак, вона повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач же у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок, вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку Управлінням пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області не повинно було застосовувати цю норму.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Оскільки підстави для перерахунку пенсії настали в 2016 року, Позивач просив перерахувати призначену йому пенсію з 01.01.2016, тобто з першого числа місяця, наступного за тим, в якому відбулось збільшення заробітної плати. Зазначав, що перерахована йому пенсія не підлягає обмеженню граничним розміром.

З відсутністю підстав для обмеження розміру пенсії Позивача погодилися суди першої та апеляційної інстанції.

При цьому доводи позовної заяви та зміст ухвалених рішень не свідчить про наявність певної відмінності в обґрунтуванні розрахованого розміру пенсії Позивача за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку, та після моменту здійснення перерахунку. Сам по собі перерахунок пенсії передбачає її нарахування та виплату щомісячними платежами у розмірі, що визначений, згідно з резолютивною частиною рішення суду.

Роз'яснити, що згідно з рішенням Соснівського районного суду міста Черкаси від 27.12.2016 у справі №712/13795/16-а Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язане з 01.01.2016 нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_2 таким чином, що розмір щомісячної пенсійної виплати ОСОБА_2 має становити 90% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016. Розмір заробітної плати, вказаної у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016 не обмежується максимальною (граничною) базою для нарахування єдиного внеску, а враховується при перерахунку в цілому. Розмір пенсії не обмежується максимальним (граничним) розміром. Пенсійні виплати у щомісячному розмірі 90% від розміру заробітної плати, що визначена довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016, мають сплачуватись ОСОБА_2 починаючи з 01.01.2016 та упродовж усіх подальших періодів. Кінцевої дати для виплати пенсії у такому розмірі на даний час не існує.

Згідно ч. 3 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

В даному випадку суд вважає за можливе розглянути заяву без виклику учасників справи. У зв'язку з тим, що розгляд справи відбувався за відсутності сторін, відповідно до ч. 4 ст. 229 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вирішуючи вказану заяву, суд приходить до наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч.2 ст.254 КАС України).

Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.

Вказана стаття КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку як незрозумілість судового рішення, можливість неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.

Дана норма передбачає підстави для роз'яснення судового рішення в судовому засіданні. Отже, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Суд зазначає, що роз'ясненню підлягають рішення чи ухвали суду у разі, якщо без такого роз'яснення їх тяжко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення чи ухвали суду. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв'язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині.

Також роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання, тобто таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його нерозуміння під час виконання.

Отже, за правовою природою роз'яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз'яснення є його складовою, тому заява про роз'яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз'яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За висновками Верхового Суду, які зроблені під час розгляду заяви про роз'яснення судового рішення у справі № 823/361/18, виходячи із системного тлумачення положень ст.254 КАС України, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність його неналежного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення. При цьому, роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером органів прокуратури та з 04 серпня 2011 року отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру заробітної плати на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною відмовою Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області від 28.11.2016 (вих. №948/М-10) провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2017 року апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси залишена без задоволення, а постанова Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 грудня 2016 року - без змін.

Відповідно до вказаного вище рішення та вимог чинного законодавства пенсія виплачувалася та виплачується в розмірі 90% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016 без обмежень максимальним (граничним) розміром.

Згідно з частинами 12 та 13 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа пішла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Вказана правова позиція знайшла своє підтвердження в постанові Вищого адміністративного суду України від 26.11.2015 (справа №121/12604/12), де зазначено, що перерахунок пенсії, призначеної до 01.10.2011 проводиться у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

Отже, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина 18 ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

З урахуванням викладеного, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

При вирішенні питання про роз'яснення постанови, необхідно зауважити, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, зокрема, щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

За вказаних обставин, суд вважає за необхідне, відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України роз'яснити, що згідно з рішенням Соснівського районного суду міста Черкаси від 27.12.2016 у справі №712/13795/16-а Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язане з 01.01.2016 нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_2 таким чином, що розмір щомісячної пенсійної виплати ОСОБА_2 має становити 90% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016. Розмір заробітної плати, вказаної у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016 не обмежується максимальною (граничною) базою для нарахування єдиного внеску, а враховується при перерахунку в цілому. Розмір пенсії не обмежується максимальним (граничним) розміром. Пенсійні виплати у щомісячному розмірі 90% від розміру заробітної плати, що визначена довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016, мають сплачуватись ОСОБА_2 починаючи з 01.01.2016 та упродовж усіх подальших періодів. Кінцевої дати для виплати пенсії у такому розмірі на даний час не існує.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-74, 122, 242-244, 250, 254 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Роз'яснити постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 27 грудня 2016 року у справі № 712/13795/16-а та вказати, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язане з 01.01.2016 нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_2 таким чином, що розмір щомісячної пенсійної виплати ОСОБА_2 має становити 90% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016. Розмір заробітної плати, вказаної у довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016 не обмежується максимальною (граничною) базою для нарахування єдиного внеску, а враховується при перерахунку в цілому. Розмір пенсії не обмежується максимальним (граничним) розміром. Пенсійні виплати у щомісячному розмірі 90% від розміру заробітної плати, що визначена довідці прокуратури Тернопільської області №154 від 15.11.2016, мають сплачуватись ОСОБА_2 починаючи з 01.01.2016 та упродовж усіх подальших періодів. Кінцевої дати для виплати пенсії у такому розмірі на даний час не існує.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у разі постановлення ухвали без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ: