Справа № 696/898/19
3/703/2/21
20 липня 2021 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Прилуцький В.О., з участю прокурора Міщенко В.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління захисту економіки в Черкаській області ДЗЕ НП України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
встановив:
До Смілянського міськрайонного суду Черкаської області одночасно надійшли дві справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
18 вересня 2019 року постановою судді вказані справи об'єднано в одне провадження.
Згідно протоколу №146/2019 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 13 серпня 2019 року ОСОБА_1 , займаючи посаду завідуючого відділом земельних відносин та будівництва виконавчого комітету Кам'янської міської ради Черкаської області, будучи відповідно до пп. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, оскільки граничний термін подачі був до 01 квітня 2018 року, а декларація фактично подана 09 квітня 2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно протоколу №147/2019 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 13 серпня 2019 року ОСОБА_1 , займаючи посаду начальника відділу земельних відносин та екології виконавчого комітету Кам'янської міської ради Черкаської області, будучи відповідно до пп. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, оскільки граничний термін подачі був до 01 квітня 2019 року, а декларація фактично подана 09 квітня 2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив закрити провадження у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ч.4 ст.38 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував відносно закриття провадження по адміністративній справі у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебував на посаді завідуючого відділом земельних відносин та будівництва виконавчого комітету Кам'янської міської ради Черкаської області з 13 вересня 2013 року та відповідно до пп. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» був суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до витягу з розпорядження виконавчого комітету Кам'янської міської ради Черкаської області №1-к від 02 січня 2018 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу земельних відносин та екології виконавчого комітету Кам'янської міської ради Черкаської області з 03 січня 2018 року та відповідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» був суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
ОСОБА_1 був ознайомлений із дотримання ЗУ «Про запобігання корупції», про що свідчить його підпис про ознайомлення.
Проте ОСОБА_1 , будучи обізнаним щодо обов'язку, термінів, порядку і способу подачі такої декларації, у визначений Законом термін за 2017 рік до 01 квітня 2018 року, а подав таку лише 09 квітня 2019 року та за 2018 рік в термін до 01 квітня 2019 року, а подав таку лише 09 квітня 2019 року.
Будь яких об'єктивних даних, щодо неможливості відправлення декларації у встановлений законом строк, ОСОБА_1 в ході розгляду справи не надав.
Таким чином, в судовому засіданні було повністю доведено вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, тобто несвоєчасно без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік та за 2018 рік.
Разом з тим, згідно з вимогами ч.4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. З даної норми вбачається, що строк накладення стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, має відраховуватися з дня його виявлення.
Під днем виявлення адміністративного правопорушення слід розуміти день, коли органу уповноваженому на складання протоколу про адміністративне правопорушення стало відомо про вчинення адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається вбачається, що днем виявлення правопорушень є 13 серпня 2019 року.
Матеріали адміністративної справи надійшли до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області 17 вересня 2019 року.
Згідно ч.2 ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, при розгляді справи є обов'язковою.
Розгляд справи призначався 36 разів, однак ОСОБА_1 жодного разу в судове засідання не з'явився. Також працівникам поліції 33 рази було доручено привести приводом ОСОБА_1 до суду, однак постанови суду про привід останнього виконані не були.
З наведеного вбачається, що суд з об'єктивних причин не мав можливості розглянути справу в термін, у який особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності.
Викладене свідчить про те, що на момент розгляду справи судом, закінчились строки, передбачені ст. 38 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись статтями ч.1 ст.172-6, п.7 ч.1 ст.247, 283, 284 КУпАП України, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Суддя: В. О. Прилуцький