Справа № 461/5027/21
Провадження № 1-кс/461/3431/21
16.06.2021 м.Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду міста Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 про арешт майна,
встановив:
Слідчим управлінням ГУ НП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020140000000133 від 08.10.2020, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Наказу №247-к від 07.08.2017 Державного підприємства «Львіввугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (надалі - ДП «Львіввугілля»), з 07.08.2017 виконання обов'язків технічного директора - першого заступника генерального директора покладено на заступника технічного директора з технології та механізації ОСОБА_4 . Встановлено, що ДП «Львіввугілля» в квітні 2020 року проведено закупівлю без використання електронної системи «Фільтра до респіраторів (клас захисту P2), Півмаска фільтрувальна клас FFP 2 для потреб працівників ДП «Львіввугілля» (оголошення UA-2020-04-01-001904-а) з очікуваною вартістю закупівлі 15 672 000,00 гривень.
Відповідно до оприлюдненої на веб - порталі Уповноваженого органу інформації (протокол №1 від 30.03.2020), для участі у процедурі закупівлі запрошено Учасника переговорів - ТОВ «Технічні фільтруючі матеріали».
За результатами проведення публічної закупівлі ДП «Львіввугілля» (Покупець), в особі уповноваженої особи ОСОБА_4 , що діє на підставі наказу ДП «Львіввугілля» №54 від 24.03.2020, укладено договір від 01.04.2020 №73 3 ТзОВ «Технічні фільтруючі матеріали» (Постачальник) в особі директора ОСОБА_5 , що діє на підставі Статуту. Згідно з цим договором, закупівля товару здійснюється у відповідності до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 №530-XI. Постанови КМУ «Про деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України» від 20.03.2020 № 225, Порядку проведення закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій корона вірусної хвороби (COVID- 19) на території України для організації та проведення закупівель товарів і послуг необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемії та пандемії корона вірусної хвороби (COVID- 19) на території України відповідно до затвердженого Переліку постанови КМУ від 20.03.2020 №224.
Відповідно до п.2.1 Постачальник зобов'язаний поставити товар в порядку та на умовах визначених у Договорі: ДК 021:2015, 35110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання (елемент фільтруючий ТFМ EF92-24-P2 клас P2 R, півмаска фільтрувальна TFM 220). Найменування, одиниці виміру і загальна кількість товару, його номенклатура, ціна і строк поставки зазначено в Специфікації до Договору.
Відповідно до Специфікації №1 на поставку товару постачальник зобов'язується поставити: елемент фільтруючий TFM EF 92-24-P2 клас P2 R кількістю 400 000 шт. за ціною 13,2 грн. з ПДВ загальною вартістю 5 280 000,00 грн. з ПДВ та півмаску фільтрувальну TFM 220 кількістю 400 000 шт. за ціною 25,98 грн. з ПДВ загальною вартістю 10 392 000,00 грн. з ПДВ.
Сума договору складає 15 672 000,00 грн. у тому числі ПДВ 2 612 000,0 гривень. Термін виконання робіт згідно умов договору 20.11.2020. Оплата Товару проводиться шляхом перерахування Покупцем 100% попередньої оплати на поточний рахунок Постачальника протягом 5 банківських днів з моменту отримання рахунку на узгоджену між Покупцем та Постачальником партію товару. Оплату за товар може здійснювати як Покупець так і Вантажоодержувач.
Доставка Товару здійснюється протягом 10 днів на умовах DPP (станція або склад Покупця згідно Правил ІНКОТЕРМС - 2020) з моменту отримання 100% попередньої оплати за узгоджену між Покупцем та Постачальником партію Товару.
Договір набирає чинності з моменту його підписання та скріплення печатками обома сторонами і діє до 31.12.2020, а в частині зобов'язань - до повного і належного їх виконання. У випадку встановлення неналежної якості.
Додатковою угодою №1 від 24.04.2020 до Договору від 01.04.2020 №73 Сторони скоригували ціну за одиницю товару, а саме: елемент фільтруючий TFM EF92-24-P2 клас Р2 - 11,00 грн. без ПДВ; півмаска фільтрувальна TFM 220 - 21,65 грн. без ПДВ. Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17.03.2020 у зв'язку із звільненням від сплати ввізного мита операцій з ввезенням яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, що передбачено вимогами положень Постанови КМУ № 224 від 20.03.2020.
В подальшому, на підставі листа ТОВ «Технічні фільтруючі матеріали» вих. №290420-1 від 29.04.2020, цінової довідки № 1144/08.1-7.3 від 28.04.2020 виданої Торгово-Промисловою палатою України та з метою недопущення зриву поставок товарів спрямованих на запобігання виникненню та поширенню епідемій та пандемії коронавірусної хвороби (COVID-190) працівників Державного підприємства та членів їх сімей, сторони дійшли згоди скоригувати ціну за одиницю товару шляхом внесення змін до Договору №73 від 01.04.2020.
Так, Додатковою угодою №2 від 29.04.2020 до Договору від 01.04.2020 №73 Сторони скоригували ціну за одиницю товару, а саме: елемент фільтруючий TFM EF92-24-P2 клас Р2 - 13,20 грн. без ПДВ; півмаска фільтрувальна TFM 220 - 27,80 грн без ПДВ.
Згідно видаткових накладних до Договору від 01.04.2020 №73 ДП «Львіввугілля» протягом квітня-листопада 2020 року (остання поставка згідно видаткової накладної від 05.11.2020 № 481) отримано від ТОВ «Технічні фільтруючі матеріали» півмасок фільтрувальна TFM 220 в кількості 408 789 шт на загальну вартість 10 754 254,2 грн без ПДВ та елементів фільтруючий TFM EF92-24-P2 клас Р2 R кількістю 196 972 шт на загальну вартість 2 418 235,6 грн без ПДВ, за які проведено оплату.
Водночас встановлено, що ринкова вартість півмаски фільтрувальної типу TFM 220 (ДК 021:2015, 34110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання) на умовах передбачених договором на закупівлю товару від 01.04.2020 №73, станом на 01.04.2020 становила 17,36 грн/шт. без ПДВ, що на 4,29 грн/шт менше ніж фактично закуплено в ТзОВ «Технічні фільтруючі матеріали», та станом на 29.04.2020 -17,36 грн/шт без ПДВ, що на 10,44 грн/шт. менше ніж фактично закуплено в ТзОВ «Технічні фільтруючі матеріали».
Разом з тим установлено, що з проведеного дослідження маркетингу ринку захисного обладнання (маска фільтруюча типу TFM 220), в період квітня - листопада 2020 року, ринкова вартість щомісячно спадала до цінового діапазону в розмірі 8,00 грн./шт. з ПДВ станом на листопад 2020 року.
В той же час, встановлено, що ОСОБА_4 , маючи можливість виконувати своїх обов'язки належним чином, перебуваючи на посаді виконувача обов'язків технічного директора - першого заступника генерального директора ДП «Львіввугілля» та водночас уповноваженою особою ДП «Львіввугілля» на проведення закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України», будучи службовою особою, яка відповідно до п. 4 Порядку проведення закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2020 №225, та повинна здійснювати Закупівлі з дотриманням принципів, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість під час організації та проведення закупівлі; запобігання корупційним правопорушенням, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не пересвідчившись в тому, що динаміка рівня цін півмаски фільтрувальної типу TFM 220 (ДК 021:2015, 34110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання) на умовах передбачених договором на закупівлю товару від 01.04.2020 №73, станом на кінець квітня місяця 2021 року змінювалась в сторону зниження, 29.04.2020 у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи в приміщенні ДП «Львіввугілля», що за адресою: Львівська область м.Сокаль вул. Богдана Хмельницького, 26, в порушення вимоги ст. 224, 225 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV, п. 3.1 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом ГоловКРУ, МВС, СБУ та Генпрокуратури від 19.10.2006 № 346/1025/685/532, а також п.3.28 Положення про технічну дирекцію - з метою виконання зобов'язань для задоволення потреб підприємства, не здійснив та не забезпечив проведення належної роботи щодо попередньої перевірки умов проектів договорів (проведення цінових досліджень ринкової вартості півмаски фільтрувальної типу TFM 220 станом на 29.04.2020 і отримання їх результатів для проведення закупівель - укладення Додаткової угоди №2 від 29.04.2020), їх доцільності та економічної ефективності, не забезпечив роботу щодо підготовки проектів договорів разом з техніко - економічним обґрунтуванням щодо необхідності їх укладання, хоча маючи можливість виконати своїх обов'язки належним чином, підписав та завірив відтиском печатки ДП «Львіввугілля» Додаткову угоду №2 від 29.04.2020 до Договору від 01.04.2020 №73, шляхом внесення змін до такої, згідно з яким Сторони скоригували ціну за одиницю товару півмаски фільтрувальної TFM 220 в сторону збільшення її вартості за одиницю до 27,80 грн без ПДВ (при реальній середньоринковій ціні 17, 36 грн. без ПДВ).
В результаті неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, при закупівлі елементів індивідуального захисту для потреб Підприємства на виконання умов Додаткової угоди №2 від 29.04.2020 до Договору від 01.04.2020 №73, внаслідок придбання ДП «Львіввугілля» в квітні-листопаді 2020 року у ТзОВ «Технічні фільтруючі матеріали» півмасок фільтрувальних типу TFM 220 в кількості 309 589 штук за завищеною вартістю (без ПДВ), заподіяно матеріальну шкоду (збитків) ДП «Львівугілля» на суму 3 232 109,16 гривень, яка у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.
02.06.2021 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки, тобто неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого заподіяно шкоду охоронюваним законом державним інтересам, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
Відтак, з метою захисту суспільства та держави від кримінального правопорушення, забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування у кримінальному провадженні, досягнення дієвості кримінального провадження, забезпечення відшкодування шкоди за результатами вчинення кримінального правопорушення, з метою запобігання можливості пошкодження, псування, перетворення чи відчуження земельних ділянок, слідчий просить клопотання задоволити.
Слідчий, згідно клопотання, просить розгляд справи проводити за його відсутності та відсутності прокурора.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Згідно клопотання, досудовим розслідування встановлено, що відповідно до Наказу №247-к від 07.08.2017 Державного підприємства «Львіввугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (надалі - ДП «Львіввугілля»), з 07.08.2017 виконання обов'язків технічного директора - першого заступника генерального директора покладено на заступника технічного директора з технології та механізації ОСОБА_4 .
02.06.2021 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки, тобто неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого заподіяно шкоду охоронюваним законом державним інтересам, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
Згідно даних з Реєстру речових прав на нерухоме майно підозрюваному ОСОБА_4 належать:
у власності підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває наступне майно, а саме:
земельна ділянка, загальною площею 0,1612 га (кадастровий номер 4624886600:19:012:0027);
квартира загальною площею 66,5 кв.м.., розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна №20574897); 1/3 частка спільної приватної власності;
гараж загальна площа 47,00 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_2 гаражний кооператив № НОМЕР_1 гараж НОМЕР_2 (реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна №35017635);
земельна ділянка, загальною площею 0,0053 га (кадастровий номер 46211800000:02:010:0092) для будівництва та обслуговування індивідуального гаража.
Слідчий стверджує, що оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яким завдано шкоду потерпілій, з метою забезпечення відшкодування шкоди завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, є необхідність у накладенні арешту на вищевказане нерухоме майно, яке належить підозрюваному.
У відповідності з ч. 2 ст. 131 КПК України, одним із заходів кримінального провадження є арешт майна.
Згідно ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно з частиною 2 статті 170 КПК України арешт майна допускається, в тому числі, з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
У відповідності з ч.6 наведеної статті, в такому випадку арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному.
Згідно ч.8 ст. 170 КПК України, вартість майна, яке належить арештувати з метою забезпечення цивільного позову або стягнення отриманої неправомірної вигоди, повинна бути співмірною розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або зазначеної у цивільному позові, розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою.
Згідно ч.10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) достатність доказів, що вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) розмір можливої конфіскації майна, можливий розмір шкоди, завданий кримінальним правопорушенням, та цивільного позову; 4) наслідки арешту майна для інших осіб; 5) розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Однак, клопотання слідчого про арешт майна не відповідає вимогам встановленим ст.170, 171 КПК України, оскільки матеріалами справи не підтверджується наявність у кримінальному провадженні цивільного позову, та відсутні дані про розмір заподіяних кримінальним правопорушення збитків та співвідношення розміру збитків по відношенню до вартості майна на яке слідчий просить накласти арешт.
Відтак, враховуючи відсутність у матеріалах клопотання даних про подання потерпілим цивільного позову, а також розміру позовних вимог, розміру спричиненої шкоди та вартості майна з приводу якого подане клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого про накладення арешту на майно підозрюваного є необґрунтованим.
Статтями 7 та 16 КПК України встановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідност. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях вказує, що кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Приймаючи до уваги наведене, враховуючи не доведення слідчим обставин, визначених ст.ст. 170, 171 КПК України, відсутність даних про заявлення у кримінальному провадженні цивільного позову та доказів, які підтверджують розмір заподіяних злочином збитків, відсутність відомостей з приводу вартості майна з приводу якого подане клопотання, враховуючи правові підстави для арешту майна, наслідки арешту майна, розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, приходжу до висновку, що відсутні належні правові підстави для арешту майна. Таким чином, органом досудового розслідування, відповідно до ч. 2 ст. 173 КПК України, не доведено наявності правових підстав для накладення арешту на майно, а тому клопотання до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст.131, 132, 170,172, 173, 222 КПК України, -
постановив:
У задоволенні клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 про арешт майна відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1