Головуючий І інстанції: Воловик С.В.
20 липня 2021 р. Справа № 480/7611/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,
Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С. ,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
05.11.2020 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, яким просить:
- визнати протиправними дії відповідача Міністерства Внутрішніх справ України (далі - МВС України) щодо підготовки та наданні йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року відповідно до вимог ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року № 201-ХП «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 988 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інших осіб» (далі - Постанова № 988 в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин);
- зобов'язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області, пенсійний орган) нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 01.12.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХП «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови № 988 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії: посадовий оклад - 2.950 грн, оклад за спеціальним званням - 2.000 грн, надбавки за вислугу років (30%) - 1.485 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби (60%) - 3.861 грн, премії 202,267% - 20.825,41 грн, індексації грошового забезпечення - 929,08 грн, для здійснення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
В обґрунтування вимог адміністративного позову ОСОБА_2 зазначає, що у 2006 році був звільнений з посади начальника ВДІМ Ямпільського РВ УМВСУ в Сумській області, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та на умовах Закону № 2262-ХІІ. У 2018 році пенсійним органом був здійснений перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року.
Посилаючись на положення ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва: від 12.12.2018 року, що набрало законної сили 05.03.2019 року, по справі № 826/3858/18; від 14.05.2019 року, що набрало законної сили 19.11.2019 року, по справі № 826/12704/18, інформацію про складові та розміри грошового забезпечення, які враховуються та виплачувалися поліцейським ГУ НП в Сумській області за посадою начальника сектору превенції Шосткінського ВП ГУ за вересень 2020 року, вважає відмову відповідача у видачі йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправним.
Відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 відповідач з отриманням процесуальних документів 12.11.2020 року (а.с. 34) не надав.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково.
Так, судовим рішенням визнані протиправними дії відповідача щодо підготовки та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.12.2019 року відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з врахуванням положень постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
МВС України зобов'язаний підготувати та надати до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з врахуванням положень постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
З посиланням на правові висновки, що містяться в постановах Верховного Суду: від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 та від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а, суд назначив, що, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України. Із визнанням нечинним п. 3 постанови КМУ № 103 виникли підстави для проведення перерахунку пенсії позивача. Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача вказати у довідці конкретні доплати, надбавки, премії та їх розміри, суд зазначив, що вказані вимоги є передчасними, оскільки МВС України не виготовляло та не направляло до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.12.2019, а тому не порушувало його законних прав та інтересів в цій частині вимог.
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, на неправильне застосування судом норм матеріального права, просить його скасувати та прийняти нове - про відмову в задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 . Також скаржник зазначає, що суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та обов'язку осіб, які не були залучені до участі у справі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги МВС України зазначило, що відповідно до моніторингу офіційного сайту Кабінету Міністрів України, Верховної Ради, друкованих відомостей за 2019 та 2020 роки та сайту Офіційного вісника України за період з 01.01.2019 року по 30.11.2020 року відсутні будь-які постанови (рішення) стосовно підвищення розмірів грошового забезпечення та наявності підстав для проведення перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції). На адресу МВС України не надходило будь-яких списків стосовно необхідності оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідач вказує, що в постанові Верховного Суду від 15.02.2018 року в зразковій адміністративній справі Пз/9901/8/18 Верховний Суд зазначив, що суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Позивачем судове рішення в апеляційному порядку не оскаржено.
Відзив на апеляційну скаргу від позивача ОСОБА_1 не надходив, що не перешкоджаю апеляційному розгляду справи.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України).
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
За приписами ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі колегія суддів, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
За частинами першою, другою, четвертою ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Судом встановлено, позивач ОСОБА_1 , колишній начальник відділення дільничних інспекторів міліції Ямпільського РВ УМВДУ в Сумській області (звільнений 16.12.2006 року), перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену в порядку та на умовах Закону № 2262-ХІІ.
Станом на 01.12.2015 року пенсійним органом при обчислені розміру пенсії позивача ОСОБА_1 враховувалися наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі 1.000 грн, оклад за військове звання - 125 грн, надбавка за вислугу років (30%) - 337,50 грн, надбавка за виконання особливо-важливих завдань (43%) - 628,88 грн, премія (15%) - 313,71 грн. До пенсійних виплат також включалися: підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355, індексація.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З 07.11.2015 року постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» передбачено підвищення грошового забезпечення поліцейських шляхом збільшення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, а також переглянуто розмір відсоткової надбавки за вислугу років.
За частиною третьою ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, що є чинною з 29.12.2015 року) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Пунктами третім, четвертим та п'ятим постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) визначалося про перерахування з 01.01.2016 року пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Встановлено, що розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року;
з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми (п. 3).
У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (п. 4).
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (п. 5).
З 01.01.2018 року розмір пенсії позивача ОСОБА_1 пенсійним органом обчислюється з видів грошового забезпечення, що передбачені п. 3 Постанови № 103.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, що набрало законної сили 05.03.2019 року, по справі № 826/3858/18 визнані протиправними та нечинними, зокрема, зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, що були внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року, що набрало законної сили 19.11.2019 року, по справі № 826/12704/18 визнаний протиправним та скасований пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі № 826/6453/18 визнаний протиправним та скасований п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Таким чином, відповідно до пунктів п'ятого і шостого Порядку № 45 (в редакції, яка відновлена з 06.03.2019 року) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (п. 5 Порядку № 45).
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку № 45).
Таким чином, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 (тобто з 19.11.2019 року) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 у розмірі, встановленому за відповідною посадою (начальник Ямпільського РВ УМВСУ в Сумській області, майор міліції), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (крім тих, що скасовані або не виплачуються).
Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 року № 129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерства юстиції України 15.02.20117 року за № 135/13402, в МВС України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань цього Департаменту. Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», п. 14 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 878, з метою впорядкування структури апарату Міністерства внутрішніх справ України з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1034 «Деякі питання реформування державного управління» наказом МВС України від 06.12.2019 року № 1023 «Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України» Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано у Департамент персоналу МВС України.
21.09.2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до МВС України із заявою, якою повідомляв, що на протязі 2018-2019 років двічі відбулося підвищення розмірів грошового забезпечення поліцейських Національної поліції: постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 року № 141 внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2003 року № 1078, зокрема, до п. 2; Указом Президента України № 283/2018 від 14.09.2018 року введено в дію рішення РНБОУ від 06.09.2018 року «Про пропозиції про проекту Закону України «Про державний бюджет України за 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», а саме, - розмір грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року збільшено на 30 відсотків. У зв'язку з чим, просив відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням в цю довідку наступної інформації: посадовий оклад - 2.950 грн, оклад за спеціальним званням (капітан поліції) - 2.000 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1.485 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (60%) - 3.861 грн, премія (27%) - 2.872,89 грн, індексація - 887,09 грн.
Листом від 15.10.2020 року відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для задоволення його заяви від 21.09.2020 року, оскільки, зокрема, з моменту визнання судом протиправними та нечинними окремих положень Постанови № 103 і до часу звернення позивача із означеною заявою Кабінетом Міністрів України не приймалося інших постанов, які б визначали умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Підготовка та надсилання територіальними органами ПФУ списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишаються однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органом.
Колегія суддів зауважує, що у період з 29.12.2015 року до 01.03.2018 року відповідач, незважаючи на наявність підстав для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), встановлених постановою № 988, ухилявся від виконання алгоритму дій, передбачених п. 2 Порядку № 45 (в редакції, що була чинною до 01.03.2018 року), після визнання нечинними та скасування змін, внесених до Порядку № 45 постановою № 103 (у тому числі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі № 826/6453/18), відповідач також не виконав свого обов'язку, зокрема, по відношенню до позивача ОСОБА_1 .
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-XII унормовано, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів зазначає, що матеріальний закон встановив право позивача ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, - у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»), і не обмежив реалізацію цього права залежністю від часу прийняття Урядом України механізму реалізації цього права.
Погоджуючись з висновком суду першої інстанції про часткову обґрунтованість вимог адміністративного позову позивача ОСОБА_1 , колегія суддів зазначає, що оскільки ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлювали право позивача на проведення перерахунку пенсії, покладання законом на Кабінет Міністрів обов'язку видати нормативно-правовий акт, який має регулювати умови, порядок перерахунку такої пенсії, переслідувало законну мету лише забезпечити/уможливити здійснення права пенсіонера на певний вид соціального захисту, який не може залежати від неоперативності, тривалості чи інших форм несвоєчасного запровадження механізму реалізації права на певний вид пенсійного забезпечення, що за певних обставин може бути розцінене як втручання у майнові права особи, які захищаються статтею 1 протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки в силу положень ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії проводиться пенсійними органами як за документами, що є у пенсійній справі, так і за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність, фактично, відмови МВС України підготувати та надати позивачу оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії та про зобов'язання відповідача надати таку довідку.
Колегія суддів відхиляє доводи відповідача стосовно того, що після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» більше не приймалось рішень про збільшення грошового забезпечення поліцейських, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії позивача слугує саме факт прийняття Урядом означеної постанови та визнання нечиними і скасування, зокрема п. 3 постанови № 103.
Також, колегія суддів відхиляє доводи МВС України щодо прийняття судом рішення про права, свободи, інтереси та обов'язки осіб, які не були залучені до участі у справі, - Національної поліції України та Пенсійного фонду України, оскільки означені особи не є суб'єктами спірних матеріальних правовідносин.
Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги МВС України.
При цьому, колегія суддів враховує п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, згідно якого обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
. Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч. 1 ст. 316 КАС України).
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 292, 293, 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст. 327, ч. 1 ст. 329 КАС України.
Головуючий суддя Л.В. Мельнікова
Судді А.О. Бегунц С.С. Рєзнікова