ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 липня 2021 року м. Київ № 640/169/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Прийняв до уваги наступне
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просить :
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Києві в призначені пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Києві призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськім катастрофи» починаючи з 14.05.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено йому у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки разом із заявою відповідачу було надано усі необхідні документи на підтвердження наявності пільгового стажу.
Ухвалою суду від 09.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, яка буде розглядатись суддею Арсірієм Р.О. без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, оформлений у відповідності до вимог 162 КАС України з доказами направлення відзиву з додатками до нього позивачу.
Представником відповідача через канцелярію суду 12.08.2020 подано відзив, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує, вважаючи позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив.
Як слідує з матеріалів справи, 08.05.2019 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою, в якій вказав, що в 201році позивач подав документи для призначення пенсії як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. Однак була дана відмова, оскільки довідка форми 122 не підтверджена первинними документами. На сьогоднішній день організація, яка видає довідку про роботу в зоні ЧАЕС ліквідована, що підтверджується довідками архівних установ, у зв'язку з чим, просив повторно розглянути питання про призначення пенсії як учаснику ліквідації ЧАЕС.
12.06.2019 відповідач листом № 128052/02/С-7607, повідомив, що підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в управлінні немає. Після надання експертного висновку щодо причинного зв'язку інвалідності з впливом наслідків ЧК, довідки форми 122 про періоди перебування в зоні ЧАЕС, відряджувальної посвідки, копій наказів про відрядження в зону ЧАЕС та табеля робочого часу, завірених підприємством, яке направляло в зону ЧАЕС, Головним управлінням буде перевірено правомірність призначення даного виду пенсії.
Позивач, вважаючи протиправною таку відмову, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.
Правові і організаційні засади оформлення документів для призначення пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року(далі по тексту - Порядок).
Відповідно до розділу 1 Порядку звернення за призначенням (перерахунком) пенсії оформляється заявою.
Як зазначено у абзаці першому пункту 1.5 Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунку пенсії на інший, поновленням ви у зв'язку зі смертю вважається день заяви з усіма необхідними документами (абзац пятий пункту 1.7 Порядку).
Приймання, оформлення і розгляд документів врегульований розділом IV вищевказаного Порядку, згідно з п.4.1 якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Тобто, вказаним Порядком чітко встановлено форму заяви про перерахунок пенсії.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, шо призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, шо призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняті я заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Таким чином, для перерахунку пенсії необхідно волевиявлення особи, яке оформлене заявою встановленої пунктом 4.1 Порядку (додаток 2) форми.
14.05.2019 відділом обробки звернень громадян Головного управління зареєстровано звернення позивача якому він просив повторно розглянути питання призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист Чорнобильської катастрофи».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві № 128052/02/С-7607 від 12.06.2019 позивачу повідомлено про результати розгляду його звернення та зазначено про відсутність правових підстав для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, з наведеного вбачається, що позивач із заявою про перерахунок пенсії, складеною у встановленому порядку до відповідача не звертався, отже рішення з цього приводу не приймалася.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивачем не надано доказів, які б свідчили про звернення до відповідача про перерахунок пенсії з заявою встановленого зразку, визначеного Порядком.
Крім того, суд зазначає, що згідно з копією заяви від 14.05.2019 позивача про призначення пенсії як учаснику ліквідації ЧАЕС, листом від 12.06.2019 № 128052/02/С-7607 відповідач повідомив позивачу порядок призначення пенсій відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Окрім цього, у вищевказаному листі, зазначено, що після надання позивачем експертного висновку щодо причинно-наслідкового зв'язку інвалідності з впливом наслідків ЧК, довідки Ф-122 про періоди перебування в зоні ЧАЕС, відряджувальної посвідки, копії наказів про відрядження в зону ЧАЕС та табеля обліку робочого часу, завірених підприємством, яке направляло позивача в зону ЧАЕС, Головним управлінням буде переглянуто правомірність призначення даного виду пенсії.
При цьому у листі відсутнє рішення відповідача про призначення чи відмову у призначенні позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Для призначення пенсії, віднесеним до 1 категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та згідно п2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 №22-1, по інвалідності, шо настала внаслідок каліцтва чи захворювання в розмірі відшкодування збитків, до органу Пенсійного фонду повинні бути надані первинні документи, які б підтверджували періоди перебування в зоні відчуження, а саме:
Накази на відрядження в зону відчуження;
Особові рахунки по заробітній платі із зазначенням нарахувань за роботу в ЧАЕС та тарифної ставки;
Довідку про роботу в зоні ЧАЕС, в якій буде вказано населений пункт та зазначено, до якої зони радіоактивного забруднення він відноситься;
Інші документи, які б підтверджували роботу у зоні відчуження.
Як зазначено відповідачем, а іншого матеріали справи не містять, додатково до заяви від 14.05.2019 позивачем було надано: копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, копії листа державного архіву м. Києва від 09.01.2020 №068-068/С-1864-62 та копію листа від 05.03.2019 № 107-107/С-220-716 виданого Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією.
Інших документів, Позивачем надано не було.
З огляду на зміст вказаного листа, вбачається, що такий не містить висновку по суті розгляду заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах, а є лише повідомленням про необхідність подати додаткові документи.
Відтак, твердження позивача, що відповідачем відмовлено у задоволенні його заяви про призначення пенсії не відповідає дійсним обставинам справи, а згадана відповідь на заяву позивача не є рішенням суб'єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні пункту 19 частини першої статті 4, частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, тому не може бути предметом судового розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
За відсутності встановленого факту порушення прав та охоронюваних інтересів позивача, а також ознак протиправності в діях відповідача в контексті спірних правовідносин, суд доходить висновку, що у в задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 241-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )
Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Р.О. Арсірій