Рішення від 16.07.2021 по справі 620/4595/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4595/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лобана Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в особі Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у внесенні змін до актового запису про шлюб № 5249, складеним палацом урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, III- НОМЕР_1 прізвище, ім'я, по батькові чоловіка - ОСОБА_2 ;

- встановити неправильність в актовому записі про шлюб № 5249, складеним палацом урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, НОМЕР_2 прізвище, ім'я, по батькові чоловіка - ОСОБА_2 , встановивши правильно по батькові чоловіка - ОСОБА_3 .

Свої позовні вимоги мотивує тим, що наявними у нього документами підтверджується невірне зазначення по батькові чоловіка в актовому записі про шлюб, складеному складеним палацом урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, III-АК № 88192, у зв'язку із чим воно має бути виправлена.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами прощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено відповідачу 15-денний строк для надання відзиву на позов.

У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки у оскаржуваних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Зазначено, що відмова у внесенні змін до актового запису про шлюб № 5249, правомірна, оскільки відсутній актовий запис про народження чоловіка позивача.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені з таких підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 , з яким перебували у шлюбі з 17.07.1981, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію шлюбу.

У лютого 2021 року позивач звернулась із відповідною заявою та копіями документів підтверджуючих відповідні факти до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення їй пенсії у зв'язку із втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 .

Листом - відповіддю № 2500-0307-8/11582 Головне управління ПФУ в Чернігівській області відмовлено в призначенні пенсії в разі втрати годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 з підстави розбіжність по батькові чоловіка в свідоцтві про смерть та свідоцтві про укладення шлюбу.

У графі «чоловік» свідоцтва про шлюб виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану про шлюб - палац урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану Уряду Санкт-Петербурга НОМЕР_2 зазначено ОСОБА_2 .

В свою чергу відповідно свідоцтва про смерть, виданого Чернігівським міським відділом реєстрації актів громадянського стану Чернігівського обласного управління юстиції НОМЕР_3 зазначено ОСОБА_2 .

Позивач звернулась до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану з заявою про внесення змін до актового запису по батькові нареченого « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_3 ».

16.01.2021 Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) позивачу надано висновок, у якому повідомлено про відмову у задоволенні заяви, мотивовану відсутністю актового запису про народження чоловіка позивача, оскільки в повідомленні Управління запису актів громадянського стану Тамбовської області було зазначено, що запис акту про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 по виконавчому комітету Татарщинської сільської Ради депутатів трудящих Платонівського району Тамбовської області, відсутній.

Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої 2 Закону України від 01.07.2010 № 2398-VІ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VI) державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частиною першою статті 6 Закону № 2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до частин 1-3 статті 9 Закону № 2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно частини першої статті 18 Закону № 2398-VI про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами 3 та 4 статті 22 Закону № 2398-VI передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила).

Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Процедура внесення змін до актових записів цивільного стану закріплена розділом другим Правил.

Так, відповідно до пункту 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Пунктом 2.5 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема особою, щодо якої складено актовий запис.

Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.

Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (пункт 2.11 Правил).

Відповідно до пункту 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Таким чином, з наведених положень чинного законодавства вбачається, що внесення змін до актових записів цивільного стану здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції, за місцем проживання заявника.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому, який може бути оскаржений в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема постанова адміністративного суду.

Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил установлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до пункту 2.18 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (частина шоста статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

За відсутності актового запису про народження, свідоцтво про народження є первинним документом, який підтверджує дату народження особи.

Відповідно до свідоцтва про шлюб виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану про шлюб - палац урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану Уряду Санкт-Петербурга III-АК № 881927 зазначено ОСОБА_2 .

Разом з тим, у наданих суду копіях документів, а саме: паспорті громадянина України, військовому квитку, посвідченні та свідоцтвах про народження дітей, по батькові чоловіка позивача зазначено вірно - « ОСОБА_3 ».

Таким чином, відповідно до вказаних документів, палацом урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, III- НОМЕР_1 в актовому записі про шлюб було допущено помилку у графі «по батькові» чоловіка позивача. Відповідачем у своєму висновку вказані обставини не спростовані.

Враховуючи надані докази, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису про шлюб № 5249, складеного палацом урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, III- НОМЕР_1 шляхом заміни по батькові чоловіка на вірне - ОСОБА_3 .

Разом з тим, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Завдання судочинства досягаються шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Ці вимоги закріплюють у національному законодавстві положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, відповідно до якої кожному гарантується право на справедливий судовий розгляд. Кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Одночасно, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Аналогічна правова позиція у спорі, що розглядається, викладена в постановах Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 та від 20.02.2016 у справі №804/14800/14.

Пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати висновок відповідача від 16.01.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 5249, складеним палацом урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, III- НОМЕР_1 та зобов'язати відповідача внести відповідні зміни.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам, встановленим у справі, підтверджуються належними, достовірними та допустимими доказами, а тому мають бути задоволені у повному обсязі.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 227, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повністю.

Визнати протиправним висновок Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 16.01.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 5249, складеним палацом урочистих подій №1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, III- НОМЕР_1 прізвище, ім'я, по батькові чоловіка - ОСОБА_2 .

Зобов'язати Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести зміни до актовому записі про шлюб № 5249, складеним палацом урочистих подій № 1 Комітету по справам запису актів громадянського стану уряду Санкт-Петербурга, НОМЕР_2 змінивши по-батькові чоловіка - « ОСОБА_4 », на вірне « ОСОБА_3 ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в особі Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ).

Відповідач: Північне-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) в особі Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану (вул. Пушкіна, 15, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 04014235).

Повний текст рішення виготовлено 16 липня 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан