Рішення від 06.07.2021 по справі 480/8853/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2021 року Справа № 480/8853/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Цуканова В.В.,

представника 2-го відповідача - Рудік А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8853/20 за позовом Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області до Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399), Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП 43995469) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Конотопське міжрайонне управління водного господарства звернулося до суду з адміністративним позовом про скасування податкового подвідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Сумській області №0007110704 від 22.10.2020 та №0007100704 від 22.10. 2020.

28.12.2020р. до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог (а.с.15-23, І том), в якій позивач - Конотопське міжрайонне управління водного господарства просив замінити його на "Регіональний офіс водних ресурсів у Сумській області" та просив:

- визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення- рішення Головного управлінням ДПС у Сумській області №0007110704 від 22.10.2020 (а.с.236, ІІІ том). та №0007100704 від 22.10.2020 (а.с.237, ІІІ том) в частині застосування штрафу у сумі 468557 (чотириста шістдесят вісім тисяч п'ятсот п'ятдесят сім) гри. 81 коп., за порушення порушення п. 14.1.202 п.14.1 ст. 14, п.188.1 ст. 188, п. 189.1 ст.189, абзац «г» п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 рудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями.

29.12.2020р. у даній справі було відкрито провадження. Розгляд справи здійснюється в порядку загального провадження з викликом сторін.

01.02.2021р. до суду надійшла заява від Головного управління ДПС у Сумській області про заміну сторони правонаступником - ГУ ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП 43995469).

Судом було залучено ГУ ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП 43995469) в якості співвідповідача у даній справі.

10.03.2021р. до суду позивачем - Регіональним офісом водних ресурсів у Сумській області було подано заяву про уточнення позовних вимог (остаточна) (а.с.70, ІУ том) відповідно до якої позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управлінням ДПС у Сумській області з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) від 22.10.2020 № 0007100704 за на загальну суму 405 780,00 грн., у тому числі за податковими зобов'язаннями - 324 624,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 81 156,00 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Сумській області з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) від 22.10.2020 №0007110704 яким застосовано штраф в розмірі 62777,81 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірні податкові повідомлення-рішення ґрунтуються на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки, а відтак, суперечать ст. 2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладають на платника податків додатковий обов'язок по оплаті грошового зобов'язання на користь Державного бюджету України.

В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив ухвалити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.231-235, ІІІ том).

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що під час проведення перевірки та складання акту перевірки фахівці відповідного податкового органу діяли згідно до вимог чинного податкового законодавства. За результатами перевірки, в акті були зафіксовані порушення вимог Податкового кодексу України, за що позивачу було донараховано податкові зобов'язання.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши наявні докази по справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:

Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Конотопського міжрайонного управління водного господарства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за

період з 01.01.2017 по 01.09.2020, дотримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 01.09.2020, за результатами якої складено акт від 17.09.2020р. №557 /18-28-07-04-18/21100243/58 (а.с. 157-178 УІ том).

За результатами перевірки встановлено порушення:

- пп. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14, п. 188.1 ст. 188, п.189.1 ст.189, абзац «г» п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, у зв'язку з не нарахування податкових зобов'язань по операціях з використанням ПММ (талонів/скретч-карток) не у господарській діяльності на суму ПДВ 324624грн., в т.ч. за квітень 2017 року на 6250 грн., за травень 2017 року на суму 5170 грн., за червень 2017 року на суму 7090грн., за липень 2017 року на суму 11594грн., за серпень 2017 року на суму 6133 грн., за вересень 2017 року на суму 12833 грн., за жовтень 2017 року на суму 26477 грн., за листопад 2017 року на суму 29113 грн., за грудень 2017 року на суму 21456грн., за квітень 2018 року на суму 1409 грн., за травень 2018 року на суму 57 грн., за червень 2018 року на суму 8945 грн., за липень 2018 року на суму 8762грн., за серпень 2018 року на суму 9155 грн., за вересень 2018 року на суму 6778 грн., за жовтень 2018 року на суму 32266 грн., за листопад 2018 року на суму 17052грн., за грудень 2018 року на суму 14892 грн., за травень 2019 року на суму 11412 грн., за червень 2019 року на суму 8205 грн., за липень 2019 року на суму 15619 грн., за серпень 2019 року на суму 12797 грн., за вересень 2019 року на суму 3800 грн., за жовтень 2019 року на суму 18474 грн., за листопад 2019 року на суму 755грн., за грудень 2019 року на суму 15507 грн., за січень 2020 року на суму 1669 грн., за лютий 2020 року на суму 1295 грн., за березень 2020 року на суму 747 грн., за квітень 2020 року на суму 2771 грн., за червень 2020 року на суму 4072 грн., за липень 2020 року на суму 2069 грн.

Так, в ході перевірки податкового органу було встановлено, що позивачем було придбано пальне і дана обставина не заперечується і не спростовується відповідачем. Однак фактично пальне позивачу не поставлялося, ПММ мало отримуватись шляхом пред"явлення скретч-карток на АЗС де зберігалось раніше придбане позивачем пальне.

В ході перевірки відповідач дійшов висновку, що придбане позивачем пальне не використовувалось у господарській діяльності, а тому дані господарські операції мають бути оподатковані податком на додану вартість у відповідності до положень п. 198.5 ст. 198 ПК України.

Так, відповідач зазначає, що єдиною підставою для не нарахування податкових зобов'язань з податку на додану вартість, відповідно до пп. г) п.198.5. ст.198 Податкового кодексу України, є з в ' я з о к між придбанням товарів/послуг, необоротних активів платником податків з його господарською діяльністю, що встановлюється на підставі первинних документів, що свідчать про відповідний зв'язок та оформлені у відповідності до вимог закону.

Враховуючи зазначене, у зв'язку із не наданням позивачем до перевірки підтверджуючих документів (касових чеків) , які б підтверджували факт заправки автомобілів позивача на АЗС по талонах/скретч-карткам та відсутність даних талонів на балансі підприємства на кінець перевіряємого періоду. Таким чином, перевіряючі податкового органу дійшли висновку про те, що перевіркою документально не підтверджено використання талонів/скретч-карток у господарській діяльності, у зв'язку з чим занижено податкові зобов'язання на загальну суму 324624 грн.

Звертаючись до суду з даним позовом позивач зазначає, що згідно Акту документальної позапланової перевірки Конотопського МУВГ від 17.09.2020 № 557/18-28-07-04-18/21100243/58 свідчить, що підставами для збільшення суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та у зв'язку з цим суми штрафних санкцій у період з 01.01.2017 по 01.09.2020 - став висновок Головного управління ДПС у Сумській області стосовно того, що до перевірки не були надані чеки РРО касових апаратів мережі АЗС, на яких за талонами проводилася заправка техніки Конотопського МУВГ і як наслідок зроблено висновок - отримане пальне використано не на здійснення господарської діяльності Конотопського МУВГ.

Позивач просив суд врахувати, що застосування (зберігання, облік) чеків РРО, що видаються при отриманні пального по талонам, як первинного документу, у фінансово-господарській діяльності бюджетних установ чинним законодавством України не визначено. Їх використання лише систематизує інформацію про надходження та рух пального, і їх відсутність ніяким чином не є свідченням про використання пального не у господарській діяльності Конотопського МУВГ. в даному випадку чек РРО лише підтверджує факт видачі палива покупцю (отримання вже купленої раніше продукції) та факт повернення талону постачальнику (мережі АЗС) в обмін на видане зі зберігання паливо.

Отже, як вказує позивач, якщо ревізори вважають, що відсутність чеків РРО призвело до використання пального не у господарській діяльності Конотопського МУВГ, то у акті мають бути зазначені факти, яким чином та на які цілі воно було фактично використано. Однак, в акті лише йдеться про те, що до перевірки надано належним чином оформлені первинні бухгалтерські документи щодо використання Конотопським МУВГ пального на здійснення своєї діяльності.

В судовому засіданні під час розгляду даної справи в якості свідка була допитана ревізор ОСОБА_2 , яка була присутня під час проведення перевірки, яка пояснила, що підприємством було підтверджено факт придбання пального у ТОВ «Сигмус», ТОВ «Лівайн торг» та ТОВ «Альянс Еволюшн», однак за відсутності чеків на отоварювання придбаного пального на відповідних АЗС, неможливо встановити факт використання придбаного позивачем пального саме у даних постачальників у господарській діяльності позивача. При цьому, ревізор зазначила, що підприємство використовує у своїй господарській діяльності техніку, якам потребує МПП (автомобілі, бульдозери. тощо), факт придбання пального у інших постачальників не було встановлено, об"єм витрат пального за перевіряємий період не перевищував об"єм придбаного пального у вищезазначених постачальників. Однак за відсутності чеків , як доказ отримання пального на АЗС (раніше придбаного пального позивачем у ТОВ «Сигмус», ТОВ «Лівайн торг» та ТОВ «Альянс Еволюшн») дає можливість для припущень податкового органу, що придбане пальне позивачем могло бути передано іншій особі (наприклад, з метою гуманітарної допомоги) і в господарській діяльності не використовувалось, що є підставою для нарахування податкових зобюов"язань з ПДВ.

За клопотанням позивача в судовому засіданні в якості свідків було допитано начальника Конотопської експлуатаційної дільниці Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області Омельченка В.М., водія ОСОБА_3 , бухгалтера Конотопського МУВГ - ОСОБА_4 , які підтвердили факт використання скретч-талонів на придбання пального у господарській діяльності підприємства, підтвердили що пальне використовувалось лише те, яке придбавалось у ТОВ «Сигмус», ТОВ «Лівайн торг» та ТОВ «Альянс Еволюшн», з іншими підприємствами Конотопське МУВГ щодо поставки ПММ у перевіряємий період не співпрацювало. Водій ОСОБА_3 зазначив, що у диспетчера отримував шляховий лист з яким йшов до комірника за талоном на бензин, в подальшому на АЗС де зберігалось придбане підприємством пальне здійснювалась заправка автомобіля, після чого водій на АЗС отримував чек при заправці МПП та віддавав його комірнику. Про те, чи вівся облік чеків йому не відомо. Начальник Конотопської експлуатаційної дільниці Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області ОСОБА_5 який зазначив, що пальне, яке придбавалось у ТОВ «Сигмус», ТОВ «Лівайн торг» та ТОВ «Альянс Еволюшн» отоварювалось через відповідні АЗС та використовувалось у господарській діяльності підприємства, що підтверджується, зокрема Актами КБ-2, КБ-3. Дані по отриманому пальному та виконаній роботі відображались у шляхових листах. Облік чеків на підприємстві не вівся оскільки відсутня обов"язковість ведення даного обліку. У інших суб"єктів господарювання пальне не придбавалось. Бехгалтер підприємства ОСОБА_4 зазначила, що від постачальників МПП ТОВ «Сигмус», ТОВ «Лівайн торг» та ТОВ «Альянс Еволюшн» підприємством було отримано талони на пальне на літраж 10, 15, 20 літрів, які отоварювались водіями на АЗС. Облік чеків не вівся, оскільки сам чек фактично не відображає інформацію щодо особи, яка отримала пальне і щодо особи , яка пальне реалізувала. Чек в даному випадку підтверджує факт не купівлі, а лише отримання вже купленого (придбаного раніше) пального на АЗС, яка може навіть не належати продавцю АЗС. А тому, облік вівся з урахуванням даних визначених у шляхових листах, Акти списання формувались з урахуванням даних зазначених в Актах КБ-2, КБ-з та підсумкової відомості ресурсів.

Надавши оцінку спірним правовідносинам суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:

Щодо використання ПММ (скретч-карток) не у господарській діяльності.

За результатами перевірки встановлено, що Конотопське міжрайонне управління водного господарства протягом перевіряємого періоду здійснювало придбання бензину А-92 та дизельного палива у вигляді талонів та скреч/карток від підприємств ТОВ «Сигмус» код 23050874, ТОВ «Лівайн торг» код 41449359 та ТОВ «Альянс Еволюшн», код 40473930 на підставі договорів (детально умови договорів описано в акті перевірки).

На виконання даних договорів ТОВ «Сигмус», ТОВ «Лівайн торг» та ТОВ «Альянс Еволюшн» в адресу Конотопського міжрайонного управління водного господарства виписано податкові та видаткові накладні, які детально описано в акті перевірки.

Оплата за ПММ Конотопським міжрайонним управлінням водного господарства проведено у повному обсязі, що підтверджено банківськими виписками.

Вищевказані дії відображені у бухгалтерському обліку установи наступними записами:

Д-т 1514 «ПММ на складах» К-т 6211 «Розрахунки з кредиторами»

Д-т 81134 «Витрачання виробничих запасів» К-т «ПММ на складах».

Під час перевірки Конотопського міжрайонного управління водного господарства встановлено, що списання Талонів (скретч-карток) відбувалось згідно Відомостей на списання пального (детально інформація описана у додатку 17 акта перевірки).

При цьому, до перевірки не було надано первинні документи щодо використання придбаних талонів (скретч-карток) у господарській діяльності, тобто платником Конотопським міжрайонним управлінням водного господарства не надано документального підтвердження щодо проведення операцій з отримання ПММ на АЗС по придбаних талонах (скретч-карток) шляхом заправки автомобілів.

На переконання відповідача, первинним документом щодо використання придбаних талонів (скретч-карток) у господарській діяльності є ч е к и РРО, які повинні зберігатись на підприємстві як доказ в и к о р и с т а н н я придбаного пального у господарській діяльності.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.08 № 281/171/578/155 (далі - Інструкція № 281).

Згідно даної Інструкції: талони на пальне - це спеціальні талони, що підтверджують право їх власників на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки.

Талони (скретч-картка) є додатковою допоміжною ланкою від моменту купівлі ПММ до моменту їх фактичного отримання - заправки в баки транспортного засобу. Тобто продавець отримує аванс за певну кількість ПММ обумовлених виду та марки й видає покупцеві талони, що підтверджують право о т р и м а т и вже о п л а ч е н е.

Спосіб придбання ПММ по талонам/скретч-карткам передбачений у вищевказаних договорах, також договори містять додаткові умови, а саме момент переходу права власності на ПММ від продавця до покупця:

Договір з ТОВ «Сигмус» - «п.3.1 Після погодження Сторонами асортименту, кількості та ціни Товару (товарної партії) Постачальник надає за видатковою накладною Покупцю талони встановленої форми відповідного номіналу. Передача покупцю талонів здійснюється за місцезнаходженням офісу Постачальника уповноваженій особі Покупця. Право власності на Товар переходить до Покупця з моменту підписання Сторонами видаткової накладної на товар. П.3.4 Датою поставки товару є дата отримання оператором АЗС талону від клієнта».

Договір з ТОВ «Лівайн Торг» - «п.1.5. Відпуск товару з АЗС здійснюється за довірчими документами (скретч-картками) на отримання товару відповідно до «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами», затвердженими Постановою КМУ №1442 від 20.12.1997р.; п.2.1 Товар вважається переданим Постачальником і прийнятим Покупцем по кількості і якості з моменту фактичного отримання Товару згідно умов Договору».

Якщо право власності переходить у момент отримання талонів/скретч-карток, то належне покупцеві пальне фактично перебуває в продавця на відповідальному зберіганні.

При цьому, відповідач у відзиві та в судовому засіданні посилався на положення Інструкції №281 якою визначено єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів та в якій йдеться про те, що р о з р а х у н к о ви м документом є документ установленої форми та змісту (касовий ч е к , товарний ч е к , розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу товарів, надання послуг та отримання коштів, зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Однак, ревізорами не вказано на підставі чого вони вважають заправку техніки на АЗС за талонами розрахунковою операцією. Адже заправка по талонах на АЗС свідчить лише про фактичне отримання підприємство товару який був придбаний раніше і лише зберігався на АЗС до моменту його отримання. Тобто, в даному випадку чек не підтверджує реалізацію товару, придбання товару і не можуть вважатися розрахунковим документом у розумінні положень Інструкції №281.

Відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI під час придбання ПММ право на податковий кредит у покупця виникає у загальновстановленому порядку, а саме за правилом першої події. Оплата талонів на пальне у даному випадку є першою подією, тому, саме на дату оплати талонів на отримання пального у Конотопському МУВГ зареєстровано податкові накладні продавця та відображено податковий кредит. Враховуючи, що дата оплати талонів може не збігатися з датою отримання самих талонів то дата отримання талонів, а тим більше чеки РРО, на податковий облік із ПДВ взагалі не впливають.

Як наведено на стор. 19 акту перевірки: «Згідно абз. 4 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265) розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця».

Лише на підставі цього ревізори приходять до висновку, що у розумінні зазначеної норми відпуск пального через паливо роздавальні колонки та/або оливо роздавальні колонки по талонам, скетч-картам, смарт-картам вважається розрахунковою операцією.

У наведеній ревізорами статті чітко сказано, що розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів. Про талони на відпуск пального з АЗС, які були придбані задовго до здійснення заправки, у цій статті взагалі не йдеться. Крім того, місце реалізації товару це місце де були придбані талони, а заправка на АЗС за талонами це місце отримання вже оплаченого товару.

У преамбулі Закону № 265 наведено, що цей закон визначає лише правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Тобто, Закон № 265 не регулює господарські відносини між суб'єктами господарювання та вчинені правочини.

Крім того, згідно розд. З Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, талони є спеціальним талоном, придбаним за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

А розрахунковий документ, який є результатом проведення розрахункової операції, відповідно до Інструкції № 281/171/578/155 - це документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених законодавством України, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Отже, заправка на АЗС по талонам це не придбання пального, а лише отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певної марки, яке вже попередньо оплачено.

Таким чином, талони не можуть бути засобом розрахунку, адже як оплата за паливо на рахунок продавця заздалегідь перераховуються гроші. У свою чергу, талон - це документ, який підтверджує право покупця на отримання вже оплаченого палива, що зберігається на АЗС.

Після укладення договору Конотопським МУВГ перераховано грошові кошти на розрахунковий рахунок продавця нафтопродуктів у строки, зазначені у договорі та рахунку-фактурі. За умовами договору пальне переходить у власність Конотопського МУВГ ще до фактичної заправки техніки. Час переходу до Конотопського МУВГ права власності на пальне це підписання акту приймання- передачі, на підставі якого ПММ передається на зберігання постачальнику (мережі АЗС). Після виконання вище зазначених умов, Конотопському МУВГ видаються талони на паливо.

З наведеного свідчить, що талон не платіжний документ, а заправка по талонам на АЗС не розрахункова операція.

Тож не зрозуміло, на якій підставі ревізори вважають заправку на АЗС за талонами розрахунковою операцією.

Крім того, ревізорами не враховано, що чек, який видається на АЗС при заправці по талонам, не первинний бухгалтерський документ, і він не єдиний документ, який підтверджує факт заправки техніки Конотопського МУВГ на АЗС по талонам. У даному випадку, відпуск нафтопродуктів за талонами, які попередньо оплачені у безготівковій формі, взагалі не є розрахунковою операцією і, відповідно, не потребує використання реєстратора розрахункових операцій, оскільки талон на бензин це фактично документ, який підтверджує право пред'явника на одержання вже оплаченого палива на АЗС. Операція, яка проводиться при видачі пального на АЗС при наданні талону, є поверненням власнику його майна (у даному випадку - пального), і така операція не може вважатися розрахунковою операцією, оскільки пальне було оплачено у попередньому періоді.

Таким чином, у розумінні наведених норм талони на бензин не є платіжними документами, заправка у мережі АЗС за талонами не є розрахунковою операцією, а отримане Конотопським МУВГ пальне по талонам використано на здійснення своєї господарської діяльності.

Отже, твердження ревізорів щодо необхідності пред'явлення до перевірки чеків РРО, як підтвердження ними проведення не розрахункових операцій та використання отриманого пального не у господарській діяльності Конотопського МУВГ безпідставні.

Придбання пального у талонах підтверджено як договорами, які були досліджені під час перевірки, так і належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, складеними у процесі виконання цих договорів, які у повній мірі відображають зміст господарських операцій та їх вартісні показники.

Саме, надані до перевірки первинні бухгалтерські документи підтверджують використання пального, отриманого за талонами, у господарській діяльності Конотопського МУВГ, а саме:

- Журнал - головна книга, оборотні відомості складського обліку ПММ та окремо по водіях та трактористах - машиністах;

- Меморіальний ордер № 3 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів спеціального фонду на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби України (банках)» з платіжними дорученнями про сплату за ПММ;

- Меморіальний ордер № 6 «Накопичувальна відомість за розрахунками з кредиторами» з додатком первинних документів для оприбуткування ПММ;

- Меморіальний ордер № 13 «Накопичувальна відомість витрачання виробничих запасів» з повним додатком документів, що підтверджують факт списання ПММ, а саме реєстри на списання ПММ по водіям, звіти про використання основних паливно - мастильних матеріалів у відповідності з виробничими нормами по Конотопському МУВГ, акти списання ПММ з розрахунками витрат ПММ по водіям, зведений реєстр шляхових листів водіїв, акти на списання ПММ;

- Меморіальний ордер № 14 «Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду суб'єктів державного сектору» з додатком первинних документів, які підтверджують факт надання платних послуг, а саме: договори про надання послуг Замовникам, рахунки на оплату, акти виконаних робіт ф. КБ-2в, ф. КБ-3, підсумкові відомості ресурсів, звіти по списанню ПММ на платні послуги, виконаними згідно ДБН на програмному комплексі АВК-5;

- Меморіальний ордер № 17, в якому відображаються операції, що не фіксуються у меморіальних ордерах № 1-16, та для операцій, за якими не потрібно складати накопичувальні відомості та зведення. До нього надані всі додатки, в яких додаються накладні на видачу ПММ зі складу у підзвіт водіїв, трактористам - машиністами та матеріально відповідальним особам, заправні відомості по кожному автомобілю, трактору та механізму з підписами водіїв та трактористів - машиністів, зведені реєстри по заправних відомостях водіїв;

- Картки аналітичного обліку фактичних видатків, до яких надаємо додатки, в яких відображено фактичне списання ПММ по марках та виду палива, за кожну одиницю техніки, на які види робіт та послуг використані;

- Картки обліку вантажних автомобілів та шляхові листи;

- Акти звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Сигмус» та ТОВ «Лівайн Торг». ТОВ «Сигмус» та ТОВ «Лівайн Торг» у вигляді додатків надані реєстри талонів, які були використані при заправці техніки Конотопським МУВГ, що також підтверджує фактичне використання пального, отриманого по талонам, у господарській діяльності Конотопського МУВГ.

Взаєморозрахунки по придбанню ПММ у талонах проведені у повному обсязі, заборгованість відсутня.

З пояснень свідків (які були допитані за клопотанням позивача) - ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 свідчить, що в бухгалтерському обліку надходження ПММ згідно первинних документів відображається в М.о №6 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами» ( проведення Дт 151411 Кт 62111). Приймання, зберігання, відпуск та облік ПММ у місцях їх зберігання здійснює матеріально відповідальна особа - комірник. При отриманні, на накладній ставиться підпис про одержання і прийняття ПММ на відповідальне зберігання. А для контролю за використанням пального, комірник веде аналітичний облік придбаних та виданих талонів, які відображає у Відомості обліку талонів ПММ по управлінню за відповідний місяць в розрізі марок пального. Талони на пальне не обліковуються як самостійний об'єкт, тобто бланк талону оприбутковуванню згідно Національних положень (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі не передбачено.

Комірник в кінці місяця, згідно графіку документообігу по управлінню, надає в відділ бух обліку звіт - Відомість Руху паливно - мастильних матеріалів по складу, де відображається залишок на початок місяця, надходження та видаток ПММ зі складу по марках, по водіях та відповідальних особах, а також з залишком на кінець місяця.

Видається паливо зі складу управління згідно розпорядження посадовими особами, якім надано право першого підпису в управлінні. Відповідальним особам ПММ видається згідно видаткової накладної. Водіям і трактористам - машиністам ( колісних транспортних засобів) робиться запис в подорожньому листі та відображається в заправочній відомості на відпуск ПММ на кожного водія і на кожну марку автомобіля, на кожний вид транспортного засобу окремо. Видача подорожніх листів здійснюється згідно Положення про облікову політику Конотопського МУВГ, затвердженого Державним агентством водних ресурсів України від 12.06.2015 №54 (зі змінами).

Пальне, право власності якого переходить у момент передачі талонів, рахується на субрахунку 151411 «Пальне на відповідальному зберіганні», а пальне видане водіям, та відповідальним особам на субрахунку 151412 «Пальне в підзвіті».

Рух пального відображається в оборотній відомості по складу управління та картках складського обліку, а в момент видачі водіям та відповідальним особам в оборотних відомостях та картках складського обліку по марках автомобілів, по водіях , по відповідальних особах та по марках ПММ окремо.

На кожний транспортний засіб, на кожного водія ведеться заправочна відомість ПММ. В заправочній відомості обов'язково вказується номер подорожнього листа, дата, кількість виданого пального, найменування і марка. В кінці місяця всі заправочні відомості з підписом комірника надаються в відділ бухгалтерського обліку. Матеріально відповідальним особам факт видачі ПММ відображається в видатковій накладній. В м.о.№і7( відображення операцій, що не фіксуються в меморіальних ордерах № 1-16, та для операцій, за якими непотрібно складати накопичувальні відомості та зведення) робиться проведення, що відображає факт видачі ПММ зі складу в підзвіт всім відповідальним особам, водіям Дт 151412 Кт 151411.

Списання ПММ здійснюється по водіях, згідно подорожніх листів. Подорожні листи видаються відповідальною особою кожний день, за умови здачі попереднього листа, реєструються в журналі обліку під підпис про отримання, та з завданням водієві. При здачі Подорожнього листа водієм вказується здійснений маршрут, підписаний посадовою особою, яка видавала завдання, відображено факт видачі ПММ, показання спідометра при виїзді та поверненні, а також залишок ПММ в баку автомобіля після повернення. Згідно норм списання ПММ, затвердженого наказом управління №42 від 13.03.2020р., який видається на підставі Наказу Міністерства транспорту України №43 від 10.02.1998р.(зі змінами), проводиться обрахування шляхового листа. На обраховані подорожні листи складається Картка пробігу автомобіля та руху ПММ окремо на кожний автомобіль, де вказується №подорожнього листа, години в наряді, пробіг автомобіля, залишок та видача ПММ. На подорожні листи здані в бухгалтерію для обліку складаємо Реєстр на списання ПММ по водіях управління, по марках ПММ. Списання ПММ відображається в м.о.№13 «Накопичувальна відомість витрачання виробничих запасів» з повним додатком документів, що підтверджують факт списання ПММ, а саме реєстри на списання ПММ по водіям, звіти про використання основних паливно - мастильних матеріалів у відповідності з виробничими нормами по Конотопському МУВГ, акти списання ПММ з розрахунками витрат ПММ по водіям,зведений реєстр по шляхових листах водіїв, акти на списання ПММ. Списання ПММ Дт 81134 «Фактичні видатки» Кт 151412 «Пальне в підзвіті».

Всі проведення, на підставі меморіальних ордерів, протягом звітного місяця, відображаються в книзі Журнал - головна та в звітності.

По механізмах списування ПММ проводиться згідно Звіту про використання основних паливно - мастильних матеріалів, що відповідають виробничим нормами, на основі актів ф. КБ 2-в, КБ 3 та підсумкової відомості ресурсів.

Враховуючи вищевикладені обставини, докази надані позивачем до матеріалів справи, враховуючи пояснення свідків у даній справі, суд дійшов висновку про помилковість тверджень відповідача стосовно того , що відсутність на підприємстві чеків АЗС на отримання позивачем палива свідчить про невикористання позивачем придбаних ПММ у своїй господарській діяльності. З урахуванням обставин встановлених у даній справі, суд дійшов висновку, що талони не можуть бути засобом розрахунку, адже як оплата за паливо на рахунок продавця заздалегідь перераховуються гроші. У свою чергу, талон - це документ, який підтверджує право покупця на отримання вже оплаченого палива, що зберігається на АЗС. Отже, відповідачем не доведено, що чек, який видається на АЗС при заправці по талонам, є первинним бухгалтерським документом і є єдиним документом, який підтверджує факт заправки техніки Конотопського МУВГ на АЗС по талонам.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено та не надано доказів правомірності оскаржуваних податкових повідомлень рішень, тому суд вважає позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкового подвідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Сумській області №0007110704 від 22.10.2020 та №0007100704 від 22.10. 2020. такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області до Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399), Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП 43995469) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) від 22.10.2020 №0007100704 на загальну суму 405780,00 грн., у тому числі за податковими зобов'язаннями +324624,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 81156,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) від 22.10.2020 №0007110704, яким застосовано штраф в розмірі 62777,81 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.07.2021.

Суддя О.М. Кунець