про виправлення помилки у виконавчому листі
19 липня 2021 року Р і в н еСправа №460/1837/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державної судової адміністрації України в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доУправління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням від 30.11.2020, яке набрало законної сили 05.01.2021, позов задоволено повністю.
Крім того, стягнуто із суб'єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 840,80 грн.
23.03.2021 за вказаним судовим рішенням видано, зокрема, виконавчий лист №2, який направлено 26.05.2021 до Державної судової адміністрації України супровідним листом за №460/1837/20/460/1837/20/13355/21 для виконання.
08.07.2021 від Державної судової адміністрації України надійшла заява про виправлення помилки у виконавчому листі та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, яка обґрунтована тим, що у виконавчому документі здійснено помилку в даті в графі "Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання". Крім того, вказаний виконавчий документ надіслано Державній судовій адміністрації України після закінчення строку його пред'явлення.
Ухвалою від 12.07.2021 заяву призначено до судового розгляду.
Учасники справи у судове засідання не прибули. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Заява містить клопотання про її розгляд без участі представника заявника.
У поданому суду клопотанні орган соціального захисту населення просив здійснити розгляд заяви за відсутності представника.
Позивач про причини неприбуття у судове засідання не повідомив, клопотань про відкладення розгляду заяви не подав.
З урахуванням вимог ч.3 ст.374 та ч.3 ст.376 КАС України суд розглянув заяву в порядку письмового провадження.
При вирішенні даної заяви, суд встановив та врахував таке.
Згідно з ст.129-1 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частин першої та другої статті 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з ч.1 ст.370 КАС України, судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частиною першою статті 373 КАС України встановлено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Виконавчі листи викладаються в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, передбачених Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, і підписуються електронним цифровим підписом судді (в разі колегіального розгляду - електронними цифровими підписами всіх суддів, які входять до складу колегії).
Згідно з ч.3 ст.373 КАС України, виконавчий лист, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
Відповідно до п.18.1 розділу VIІ "Перехідні положення" КАС України, до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються у паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.18.2 розділу VIІ "Перехідні положення" КАС України).
Згідно зі ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною першою статті 12 Закону №1404-VIII визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Згідно з ч.4 ст.15 Закону №1404-VIII, за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.01.2019 №141/0/15-19, Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.
Так, дослідивши виконавчий документ №2, виданий 23.03.2021 Рівненським окружним адміністративним судом у справі №460/1837/20, судом встановлено, що стягувачем за даним виконавчим листом є державний орган, а тому у ньому допущено помилку в даті пред'явлення його до виконання, а саме: зазначено "06 січня 2024 р." замість "05 квітня 2021 р.".
Внаслідок допущеної помилки такий виконавчий лист не відповідає вимогам до виконавчого документа, встановленим законом, що унеможливлює виконання судового рішення в означеній частині.
Згідно з ч.1 ст.374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Відтак, з метою усунення перешкод у примусовому виконанні судового рішення допущена у виконавчому листі помилка підлягає виправленню.
Крім того, дослідивши означений виконавчий лист судом встановлено, що такий виконавчий документ видано судом 23.03.2021 із строком пред'явлення 05.04.2021 та направлено до Державної судової адміністрації України (стягувач) для виконання супровідним листом за №460/1837/20/460/1837/20/13355/21 від 26.05.2021.
Відповідно до ч.6 ст.12 Закону №1404-VIII, стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
Згідно з ч.1 ст.376 КАС України, стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Оскільки строк пред'явлення виконавчого листа до виконання завершився до його отримання стягувачем, то такий стягувач позбавлений можливості пред'явити виконавчий документ до виконання, а тому причини пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання є поважними.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення належного виконання рішення суду у справі №460/1837/20, суд дійшов висновку, що пропущений стягувачем строк пред'явлення виконавчого документа до виконання підлягає поновленню.
Керуючись статтями 241, 256, 295, 374, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Державної судової адміністрації України задовольнити.
Виправити помилку, допущену при оформленні виконавчого листа, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 23 березня 2021 року у справі №460/1837/20, шляхом заміни дати в графі "Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання" з "06 січня 2024 р." на "05 квітня 2021 р.".
Поновити строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа №2, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 23 березня 2021 року у адміністративній справі №460/1837/20.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повну ухвалу складено 19 липня 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко