Справа № 420/12333/21
20 липня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації в Одеській області (68702, Одеська область, м. Болград, пров. Соборний, 149)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
15 липня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації в Одеській області, у якому позивач просить суд:
визнати протиправну відмову Управління соціального захисту населення Болградської районної держаної адміністрації в Одеській області з приводу надання відповіді від 11.05.2021 року №397 у не проведенні перерахунку та не нарахуванні і не виплаті недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій за період з 2017-2020 роки;
визнати протиправні дії Управління соціального захисту населення Болградської районної держаної адміністрації в Одеській області з приводу нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій у 2021 році у розмірі 1491 гривень, замість 5 мінімальних пенсій за віком;
зобов'язати відповідача Управління соціального захисту населення Болградської районної держаної адміністрації в Одеській області здійснити перерахунок, нарахування ОСОБА_1 недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за період з 2017-2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Болградської районної держаної адміністрації в Одеській області на користь ОСОБА_1 31 699 грн. недоотриманої виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за період з 2017-2021 рік.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності з ч.ч. 2, 3 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З даним адміністративним позовом позивач звернувся до суду шляхом надіслання позову поштовим відправленням 06 липня 2021 року, згідно штампу поштового відділення на конверті. До суду адміністративний позов надійшов 15 липня 2021 року.
Позивач звернувся до суду з вимогами щодо оскарження дій Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації в Одеській області, зокрема щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2017-2020 роки разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
При цьому, 30 вересня відповідного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.
Таким чином, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині оскарження дій Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації в Одеській області щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2017-2020 роки разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, слід обраховувати: з 30 вересня 2017 року, з 30 вересня 2018 року, з 30 вересня 2019 року та з 30 вересня 2020 року, відповідно.
При цьому, позивач із зазначеним позовом звернувся до суду 06 липня 2021 року, тобто з пропуском встановленого шестимісячного строку звернення до суду.
Аналогічна правова позиція щодо обрахунку строку звернення до суду з подібним позовом висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 року у справі №607/7919/17.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Проте, разом із позовною заявою позивачем не надано заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом в частині оскарження дій Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації в Одеській області щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2017-2020 роки разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та/або доказів поважності причин його пропуску.
У позовній заяві позивач стосовно строків звернення до суду зазначив, що порушення його прав відбувалось систематично у проміжок часу з 2017 по 2021 рік та про таке порушення позивач дізнався лише після офіційного звернення до відповідача в рамках досудового врегулювання спору з офіційно отриманої відповіді суб'єкта владних повноважень від 11.05.2021 року №397, яку позивач отримав 20.05.2021 року, у зв'язку з чим, даний адміністративний позов заявлений в межах шестимісячного строку встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України.
Проте, з огляду на вищевикладене, суд зазначає, що вказані пояснення позивача не є підставою для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, для усунення недоліків позовної заяви позивач має надати заяву про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску в частині позовних вимог про оскарження дій Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації в Одеській області щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2017-2020 роки разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз'яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 169, 171, 248, 256, 287, 293 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Глуханчук