Рішення від 19.07.2021 по справі 420/11277/20

Справа № 420/11277/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Гур'євої К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та, змінивши предмет позову, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення 59 сесії Крижанівської сільської ради VII скликання № 1196- VII від 22.06.2020 року в частині відмови громадянину України ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,098 га за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язати Фонтанську сільську раду Одеського району Одеської області розглянути на найближчому пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,098 га за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень ст. 118 ЗК України. Оскаржуване рішення порушує права позивача оскільки не рішення містить підставу для відмови, не передбачену законом. При цьому, у державному земельному кадастрі відсутня інформація про земельну ділянку, немає також її кадастрового номеру. У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно також відсутня інформація про державну реєстрацію земельної ділянки. Тобто, право жодної особи на користування земельною ділянкою не зареєстровано, тому в силу положень ст. 125 ЗКУ таке право не є дійсним. Якщо будь-яка особа і використовує земельну ділянку, таке використання є безпідставним та не може слугувати підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Представником відповідача Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що підставою для відмови позивачу стало те, що земельна ділянка, яка зазначена у графічних матеріалах перебуває у користуванні іншої особи. Відповідно до Книги № 2 присадибних земель особистого користування присадибна ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває у користуванні ОСОБА_2 . При цьому, не задоволення клопотання позивача не позбавляє його права повторно звернутися до органу місцевого самоврядування із відповідним клопотанням.

Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що ч. 3 ст. 121 ЗКУ не передбачає такої підстави для відмови у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, як перебування земельної ділянки у користуванні іншої особи. Крім того, надана копія книги № 2 присадибних ділянок особистого користування не підтверджує правомірного права користування саме тією земельною ділянкою, яку було зазначено позивачем у клопотанні.

Ухвалою суду від 02 листопада 2020 року спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 31 грудня 2020 року витребувано від Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області належним чином завірену копію рішення 59 сесії Крижанівської сільської ради VII скликання № 1196- VII від 22.06.2020 року в частині відмови громадянину України ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,098 га за адресою: АДРЕСА_1 , інформацію та належним чином завірені копії документів, які слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення, в тому числі належним чином завірену копію заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки у власність, разом з доданими до неї копіями документів, а також інформацію та належним чином завірені копії документів щодо перебування земельної ділянки, зазначеної ОСОБА_1 у графічних матеріалах, доданих до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, у приватній власності (користуванні) інших осіб, та зупинено провадження по справі для одержання витребуваних копій документів.

Ухвалою суду від 09 березня 2021 року поновлено провадження по справі, залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Фонтанську сільську раду Одеського району Одеської області та розпочато розгляд справи № 420/11277/20 спочатку.

Ухвалою суду від 18 березня 2021 року прийнято до провадження заяву позивача про заміну предмета позову по справі № 420/11277/20 (вхід. № 12941/21 від 16.03.2021 року).

11 травня 2021 року винесено ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 28 травня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 23 червня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

02 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області із клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,098 га, з земель комунальної власності не наданих у власність та користування, у межах населеного пункту селища Ліски, Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області. У додатку до клопотання зазначено про надання графічного матеріалу, на якому зображено бажане місце розташування (а.с. 7-10).

22 червня 2020 року Крижанівською сільською радою Лиманського району Одеської області винесено рішення № 1196-VII, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема ОСОБА_1 з підстав того, що земельна ділянка, яка зазначена у графічних матеріалах перебуває у приватній власності (користуванні) за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 13-14, 86-87).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Таким чином, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним.

Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Згідно ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті «а» частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Таким чином, приписами Земельного кодексу України унормовано розпорядження земельними ділянками різних категорій і форм власності та визначено, що орган місцевого самоврядування, передає у власність безпосередньо земельні ділянки комунальної власності.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,098 га, з земель комунальної власності не наданих у власність та користування, у межах населеного пункту селища Ліски, Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, слугувало те, що бажана до відведення земельна ділянка перебуває у приватній власності (користуванні) (а.с. 86-87).

На підтвердження того, що земельна ділянка, щодо якої звернувся ОСОБА_1 , перебуває у приватній власності (користуванні) відповідачем до суду надано копію Книги № 2 присадибних земель особистого користування, згідно якої земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 , знаходиться в користуванні ОСОБА_2 (а.с. 88-89).

Також, згідно даних Державного земельного кадастру, земельна ділянка площею 0,1000 га, кадастровий номер - 5122783200:01:002:2750, ,цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), місце розташування - АДРЕСА_1 , знаходить у приватній власності - ОСОБА_3 , на підставі рішення 22 сесії ХХІІ скликання Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області 08.10.1997 83, документ, що посвідчує право - державний акт від 25.06.2000 Р1 454549 (а.с.123-127).

Таким чином, станом на дату прийняття оскаржуваного рішення земельна ділянка, щодо якої позивачем подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,098 га, з земель комунальної власності, знаходилась у приватній власності (користуванні), а тому відповідач, Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області, не уповноважений на розпорядження такою земельною ділянкою.

Тобто, станом на дату розгляду клопотання позивача та прийняття оскаржуваного рішення, у Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області не було повноважень, визначений ст. 122 Земельного кодексу України, щодо передачі земельної у власність або у користування.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що ОСОБА_2 безпідставно та незаконно користується земельною ділянкою, а запис про право власності ОСОБА_3 , внесено незаконно, оскільки правомірність набуття вказаними особами права на земельну ділянку не є предметом розгляду по даній справі. у випадку незгоди з правом власності (користування) осіб на вказану земельну ділянку позивач не позбавлений можливості звернутися до суду в порядку ЦПК України.

За таких підстав, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розглядаючи клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,098 га, з земель комунальної власності, відповідач - Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області, діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Таким чином, оскільки позовні вимоги про зобов'язання Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області розглянути на найближчому пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,098 га за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду, є похідним вимогами, тому підстави для їх задоволення також відсутні.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05384560, адреса місцезнаходження: 67562, Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Ветеранів, 5), Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379746, адреса місцезнаходження: 67571, Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка, вул. Степна, 4) про визнання протиправним та скасування рішення 59 сесії Крижанівської сільської ради VII скликання № 1196- VII від 22.06.2020 року в частині відмови громадянину України ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,098 га за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язання Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області розглянути на найближчому пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,098 га за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду, - в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 19 липня 2021 року.

Суддя О.А. Левчук

.