Ухвала від 14.07.2021 по справі 380/10039/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/10039/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Коморний О.І.,

секретар судового засідання Бабич Ю.Б.

за участю:

представник заявника Ділай М.П.

відповідач не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 в справі за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління ДСНС України у Львівській області, Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» вчинити дії.

Обставини справи:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду 03.06.2021 надійшла заява Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 в справі за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління ДСНС України у Львівській області, Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» вчинити дії.

В обґрунтування вимог заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 зазначено, що на час прийняття судом рішення відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», таким уповноваженим структурним підрозділом було визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (перейменований на Департамент персоналу) МВС. Водночас на виконання пунктів 31, 32, 33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878, та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів системи органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС», при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву створені сектори із соціально-гуманітарних питань, в тому числі у Львівській області, який підпорядковується Департаменту персоналу МВС. Згідно Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України по Львівській області», затвердженого наказом ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 06.01.2021 № 9 (додаток 8, копія Положення), повноваження сектору в частині перерахунку пенсій колишніх співробітників органів внутрішніх справ полягали виключно у підготовці документів та направленні матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС до уповноваженого структурного підрозділу МВС України. Враховуючи вищезазначене Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» не могла бути відповідачем у цій справі, оскільки не була уповноваженим структурним підрозділом, що готує довідки про грошове забезпечення. Проте, наказом МСВ України від 16.04.2021 № 291 «Про внесення зміни до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №129» було визначено територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих держаних установ. Вище згаданий наказ Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» отримала 28 квітня 2021 року і документ був зареєстрований за вх. № 38. Керівником установи 29.04.2021 документ був скерований начальнику сектору із соціально-гуманітарних для відома та виконання і відповідно лише з 05.05.2021 установа почала видавати довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонерам МВС по їх заявах. Відповідно станом на 15.01.2021 при прийнятті судом рішення істотні для справи обставини не були відомі суду та не були і не могли бути відомі сторонам у справі.

Ухвалою суду від 08 червня 2021 року про відкрито провадження за нововиявленими обставинами.

В судовому засіданні представник заявника підтримав заяву про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами.

Позивач у справі в судове засіданя не прибу, належним чином повідомлений про розгляд справи.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року позов ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління ДСНС України у Львівській області, Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» вчинити дії - задоволено частково.

Зобов'язано Державну установу Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області (79068, Львівська обл., місто Львів, Шевченківський район, вул. Замартинівська, будинок 233; код ЄДРПОУ: 08734210) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про залишення позову без розгляду. Задоволено заяву Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» про відмову від апеляційної скарги. Прийнято відмову Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від апеляційної скарги. Закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у справі № 380/10039/20.

Відповідно до ч.1 ст.361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення, та породжують процесуальні наслідки, впливають на законність і обґрунтованість ухваленого без їх урахування судового рішення. До нововиявлених обставин належать факти об'єктивної дійсності, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного розв'язання спору.

Необхідними ознаками нововиявлених обставин є: існування цих обставин під час розгляду та вирішення справи й ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява; на час розгляду справи ці обставини об'єктивно не могли бути відомі ні заявникові, ні суду; істотність цих обставин для розгляду справи (внаслідок урахування цих обставин суд міг би прийняти інше рішення, ніж те, що було прийняте).

Обставини, які виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, а також обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях, касаційній скарзі або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону, не можуть визнаватися нововиявленими. Зміна правової позиції суду в інших подібних справах не вважається нововиявленими обставини.

Згідно з ч.2 ст.361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.

Аналіз наведених положень свідчить про те, що нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення, та породжують процесуальні наслідки, впливають на законність і обґрунтованість ухваленого без їх урахування судового рішення. До нововиявлених обставин належать факти об'єктивної дійсності, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного розв'язання спору.

При цьому необхідними ознаками нововиявлених обставин є: існування цих обставин під час розгляду та вирішення справи й ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява; на час розгляду справи ці обставини об'єктивно не могли бути відомі ні заявникові, ні суду; істотність цих обставин для розгляду справи (внаслідок урахування цих обставин суд міг би прийняти інше рішення, ніж те, що було прийняте).

Відповідно до ч.4 ст.361 КАС України не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.

Наведене свідчить, що обставини, які виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, а також обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях, касаційній скарзі або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону, не можуть визнаватися нововиявленими.

Судом втановлено, що наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», таким уповноваженим структурним підрозділом визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (перейменований на Департамент персоналу) МВС.

Також судом встановлено, що наказом МСВ України від 16.04.2021 № 291 «Про внесення зміни до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №129» визначено територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих держаних установ.

Також судом встановлено, що в матеріалах справи міститься заява позивача, ОСОБА_1 , від 07.05.2021 (а.с.94) в якій просить суд залишити позов без розгляду у зв'язку з його зверненням про видачу довідки.

Таким чином, судом встановлено, що на час винесення рішення від 15.01.2021 про зобов'язання Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, у відповідача не було повноважень видавати довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.

Відповідно до положень статі 238 КАС України, суд закриває провадження у справі: 1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; 2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом; 3) якщо сторони досягли примирення; 4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили; 7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили; 8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Судом встановлено, що Державна установа Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області видала довідку від 07.05.2021 №78 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Відтак, оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Відповідно до ч.4 ст.368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.

Згідно з ч.1 ст.369 КАС України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу. У разі задоволення заяви про перегляд судового рішення з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 2 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу, та скасування судового рішення, що переглядається, суд: 1) ухвалює рішення - якщо переглядалося рішення суду; 2) приймає постанову - якщо переглядалася постанова; 3) постановляє ухвалу - якщо переглядалася ухвала. Верховний Суд за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 3 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу, приймає постанову.

За таких обставин, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у справі № 380/10039/20 слід скасувати та провадження в адміністративній справі закрити.

Відповідно до ч.2 ст.369 КАС України судове рішення за наслідками провадження за нововиявленими або виключними обставинами може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції. З набранням законної сили новим судовим рішенням в адміністративній справі втрачають законну силу судові рішення інших адміністративних судів у цій справі.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 241-243, 248, 250, 361, 363, 368, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

1. Заяву Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 в справі за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління ДСНС України у Львівській області, Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» вчинити дії - задовольнити.

2. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 в адміністративній справі № 380/10039/20 скасувати, провадження у справі № 380/10039/20 за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління ДСНС України у Львівській області, Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» вчинити дії - закрити.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 19.07.2021.

Суддя Коморний О.І.