Рішення від 07.07.2021 по справі 380/5166/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2021 року справа №380/5166/20

Львівський окружний адміністративний суд:

в складі головуючої - судді Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання - Липитчука Я.І.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Бігун Х.Р., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими позовними вимогами:

- визнати протиправним і скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №27 (м. Яворів) управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області № 3 від 21.01.2019 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";

- визнати бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області протиправною;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення":

- з 27.06.1986 по 31.12.1991 на посаді електрогазозварювальника ручної електродугової зварки слюсарно - зварювальної дільниці ремонтно - механічного цеху ремонтно - механічного заводу в Яворівському виробничому об'єднанні "Сірка", що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2;

- з 01.01.1992 по 22.02.1995 на посаді електрогазозварника, зайнятим на різанні і ручному зварюванні, слюсарно - зварювальної дільниці ремонтно - механічного цеху ремонтно - механічного заводу в Яворівському виробничому об'єднанні "Сірка" (з 1993 р. - Яворівське державне гірничо - хімічне підприємство "Сірка", що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2;

- з 05.03.1995 по 15.03.1996 на посаді електрогазозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру "Східний" АОЗТ "Артіль старателів "Полюс"), що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2;

- з 30.05.1997 по 31.12.2004 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру "Східний" АТЗТ "Артіль старателів "Полюс"), що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2;

- з 01.01.2005 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки механічної служби кар'єру "Східний" (глибина нижче 150 метрів) Олімпіадінськогогірничо - збагачувального комбінату АТЗТ "Артіль старателів "Полюс"), що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, на підставі ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 04.12.2018.

Позивач при обґрунтуванні позовних вимог зазначив, що 04.12.2018 звернувся до Новояворівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та долучив відповідні документи. Однак, рішенням №3 від 21.01.2019 Новояворівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.

Ухвалою від 22.02.2021 прийнято позовну заяву до провадження. Вирішено проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 09.03.2021 відмовлено у задоволенні заяви позивача від 03.03.2021 про відвід судді.

Ухвалою від 31.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги з підстав, викладених у позові підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 15.09.2020 (вх. №46340) та додаткових поясненнях від 07.07.2021 (вх. №7812 ел.). Зазначила, що позивачем не підтверджено 12 років і 06 місяців стажу роботи за Списком №2, що є необхідною умовою для призначення пенсії при досягненні 55 - річного віку. Відповідач зазначає, що відповідно до пп. 1 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 зарахування до пільгового стажу періодів роботи в професіях і на посадах, передбачених Списками № 1 і № 2 проводиться на підставі атестації робочого місця. Наголосив, що відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 27 направлено лист в AT "Полюс" від 15.05.2019 № 612/03.28 з проханням надати завірену копію карти атестації робочого місця за умовами праці на електрозварника ручної зварки механічної служби кар'єра "Восточний" глибина нижче 150 метрів, Олімпіадійського гірничо-збагачувального комбінату (Северо-Енисейський район Красноярського краю) за період роботи ОСОБА_1 з 01.01.2005 по 08.11.2008. Згідно листа AT "Полюс Красноярськ" № 32/1956 від 07.06.2019 карти атестації не представлено, так як в період з 01.01.2005 по 08.11.2008 атестація робочого місця електрозварника ручної зварки механічної служби кар'єра "Восточний" не проводилася. Відтак, рішенням № 3 від 21.01.2019 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком список № 2, оскільки наданими документами не підтверджено періоди роботи з 30.05.1997 по 08.11.2008 ОСОБА_1 на посаді електрозварника ручної зварки кар'єра "Восточний" AT "Полюс Красноярськ". Крім того, представник відповідача наголосив, що 11.12.2019 за вх. № 1545/1 з управління Пенсійного фонду РФ в м. Лісосибірськ Красноярського краю надійшов акт зустрічної перевірки характеру роботи ОСОБА_1 у ЗАТ "Золотодобувна компанія "Полюс", яким підтверджені документи, наявні в матеріалах відмовної справи. Додаткової інформації щодо підтвердження пільгового характеру роботи в акті зустрічної перевірки не відображено (акт від 07.10.2019 № 11/13). Підсумовуючи наведене, вважає вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволенні позову. Щодо роботи ОСОБА_1 на ДП «Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка», то до пільгового стажу позивача зараховано періоди роботи з 27.06.1986 по 21.08.1992 та з 31.12.1993 по 16.0.1995. Зарахувати період з 22.08.1992 по 30.12.1993 підстав немає, оскільки в зв'язку з відсутністю проведення атестації робочих місць на підприємстві.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 27.06.1986 по 22.02.1995 працював на посаді електрогазозварником по 4-ому та 5-ому розряду на державному підприємстві "НДГХП "Сірка".

Стаж роботи в Яворівському "ДГХП "Сірка" на зазначеній посаді становить 08 років 07 місяців 25 днів.

Згідно довідки Новояворівського "ДГХП "Сірка" № 57 від 25.07.2018 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначена посада відноситься до Списку №2.

З 05.03.1995 по 15.03.1996 та з 30.05.1997 по 08.11 2008 ОСОБА_1 працював на посаді електрозварювальника АТ "Полюс Красноярск". Згідно довідки АТ "Полюс Красноярск" від 23.07.2018 № 212 зазначена посада відноситься до Списку № 1.

Стаж роботи в АТ "Полюс Красноярск" на зазначеній посаді становить 12 років 05 місяць 18 днів.

Загальний стаж позивача на роботах із шкідливими і важкими умовами праці становить 21 років 1 місяць 13 днів.

04.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до Новояворівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та долучив відповідні документи.

Рішенням №3 від 21.01.2019 Новояворівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішення обґрунтоване тим, що ОСОБА_1 не підтверджено 12 років і 06 місяців стажу роботи за Списком №2, що є необхідною умовою для призначення пенсії при досягненні 55 - річного віку.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до п. б ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків.

Відповідно до ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Згідно зі ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

У ч. 2 ст. 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року йдеться про те, що для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. Згідно з ст. 11 Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації, а у ст. 10 Угоди зазначено, що Держави-учасниці Співдружності, у свою чергу, беруть на себе зобов'язання вживати необхідних заходів до встановлення обставин, що мають вирішальне значення для визначення права на пенсію.

Приписами п. 2 ч. 2 ст. 114, п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. «б» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено те, що умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є наявність результатів атестації робочого місця.

Відповідно до п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Водночас, у п. 8 цієї Постанови зазначено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ. Результати атестації використовуються під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (п. 10 Постанови).

У Методичних рекомендаціях для проведення атестації робочих місць за умовами праці, розроблених на виконання Постанови №442, вказано, що результати атестації за умовами праці є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Верховний Суд України у Постановах від 10.09.2013 року (справа № 21-183а13), 25.11.2014 (справа № 21-519а14), 19.05.2015 року (справа № 21-175а15) зробив правовий висновок, згідно з яким, комплексний аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" ст. 13 Закону № 1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Статтею 62 Закону "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи наведені норми законодавства, суд зазначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

З матеріалів справи видно, що позивачем досягнуто пенсійного віку 55 років та підтверджено загальний трудовий стаж 29 років 04 місяці 29 днів, що не заперечується відповідачем.

Також не підлягає доведенню в цій справі факт зарахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивача періоду роботи на ДП "Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство "Сірка", що становить 7 років 3 місяці 14 днів та дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Водночас, віднесення до пільгового стажу періоду роботи з 22.08.1992 по 30.12.1993 на ДП "Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство "Сірка" та періодів роботи з 05.03.1995 по 15.03.1996 та з 30.05.1997 по 08.11 2008 на посаді електрозварювальника на АТ "Полюс Красноярськ" відповідачем заперечується та складає предмет доказування в цій справі.

Судом встановлено, що позивач на підтвердження роботи на ДП "Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство "Сірка" за спірний період надав такі документи, як довідку від 25.07.2018 №57, видану ДП "Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство "Сірка" за період роботи з 27.06.1986 по 31.12.1991 на посаді електрогазозварника ручної електродугової зварки, а з 01.01.1992 по 22.02.1995 - на посаді електрогазозварника різання та ручного зварювання.

На підтвердження роботи на AT "Полюс Красноярськ" за спірний період позивач надав такі документи, як довідку, уточнюючу характер праці в умовах, професіях, що дають право на дострокову пенсію, видану AT "Полюс Красноярськ" від 23.07.2018 № 211, згідно якої ОСОБА_1 повний робочий день повний робочий тиждень працював в AT "Полюс Красноярськ" у виробництвах і посадах, передбачених Списками 1 і 2, затверджених Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 для призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, а саме: з 30.05.1997 по 31.12.2004 в якості електрозварника ручної зварки на гірничій дільниці кар'єру "Восточний" АТЗТ "Артіль старателів "Полюс" (Северо-Єнисейський район Красноярського краю), що передбачено Списком № 2 розділ 33, "Загальні професії", код позиції 23200000-19756; а з 01.01.2005 по 08.11.2008 в якості електрозварника ручної зварки механічної служби кар'єру "Восточний", глибиною нижче 150 метрів, Олімпіадійського гірничо - збагачувального комбінату (Северо-Енисейський район Красноярського краю), що передбачено Списком № і розділ 1, "Гірничі роботи", код позиції 10104000-17541.

Крім того, ОСОБА_1 було долучено документи про атестацію робочих місць на підприємстві, а саме довідку, уточнюючу результати атестації робочих місць № 212 від 23.07.2018.

Згідно даної довідки в AT "Золотодобувна компанія "Полюс" перший етап атестації робочих місць за умовами праці був проведений з 20.03.2003 по 20.12.2003. Повторна атестація робочих місць на підприємстві проведена у період з 01.11.2008 по 30.11.2011. В 2016 році робоче місце електрозварника ручної зварки механічної служби кар'єра "Восточний" атестовано СОУТ по Списку №1, код позиції 10104000-17541.

Таким чином, відповідачу надано необхідні для підтвердження права позивача на пенсійне забезпечення документи, які видані в належному порядку та з урахуванням вимог законодавства держави, на території якої здійснювалося їх оформлення, що відповідає приписам ст.ст. 6, 7 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн та ст. ст. 5, 10, 11 Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року.

У зв'язку із чим, стаж роботи позивача, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Водночас, суд не бере до уваги доводи відповідача щодо неможливості правильного обчислення стажу роботи позивача на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах через неподання переліку атестованих робочих місць.

Так, відповідач при обґрунтуванні заперечень проти позовних вимог наголошував, що атестація робочого місця електрозварника ручної зварки механослужби кар'єру "Восточний" до 2008 не проводилась.

Крім того, відповідач наголосив, що відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 27 направлено лист в AT "Полюс" від 15.05.2019 № 612/03.28 з проханням надати завірену копію карти атестації робочого місця за умовами праці на електрозварника ручної зварки механічної служби кар'єра "Восточний" глибина нижче 150 метрів, Олімпіадійського гірничо-збагачувального комбінату (Северо-Енисейський район Красноярського краю) за період роботи ОСОБА_1 з 01.01.2005 по 08.11.2008.

Згідно листа AT "Полюс Красноярськ" № 32/1956 від 07.06.2019 карти атестації не представлено, так як в період з 01.01.2005 по 08.11.2008 атестація робочого місця електрозварника ручної зварки механічної служби кар'єра "Восточний" не проводилася.

З цього приводу суд зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання з метою регулювання відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Таким чином, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 29 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.

Частинами 1 та 2 ст. 153 КЗпП України установлено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про охорону праці" працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Сукупність вищезазначених правових норм, дозволяє дійти висновку, що атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.

Водночас, відсутність такої атестації, на думку суду, не може бути обмежувальним заходом при призначенні пільгової пенсії, оскільки таке покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Елементом верховенства права є принцип правової визначеності.

Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Отже, в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Вказане узгоджується з позицією Великої Палата Верховного Cyду, викладеною у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а.

Так, у вказаній постанові зазначено, що непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Отже, підсумовуючи наведене, суд вважає оскаржуване рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №27 (м. Яворів) управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області № 3 від 21.01.2019 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" протиправним, що має наслідком його скасування.

Враховуючи наведене, суд з метою ефективного захисту порушеного права вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 22.08.1992 по 30.12.1993 на посаді електрогазозварника, зайнятим на різанні і ручному зварюванні, слюсарно - зварювальної дільниці ремонтно - механічного цеху ремонтно - механічного заводу в Яворівському виробничому об'єднанні "Сірка" (з 1993 року - Яворівське державне гірничо - хімічне підприємство "Сірка"), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2; період роботи з 05.03.1995 по 15.03.1996 на посаді електрогазозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру "Східний" АТЗТ "Артіль старателів "Полюс"), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2; період роботи з 30.05.1997 по 31.12.2004 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру "Східний" АТЗТ "Артіль старателів "Полюс"), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2; період роботи з 01.01.2005 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки механічної служби кар'єру "Східний" (глибина нижче 150 метрів) Олімпіадінськогогірничо - збагачувального комбінату АОЗТ "Артіль старателів "Полюс"), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Водночас, суд відмовляє у задоволенні вимоги позивача про зарахування періоду роботи з 01.01.1992 по 21.08.1992 та з 31.12.1993 по 22.02.1995 на посаді електрогазозварника, зайнятим на різанні і ручному зварюванні, слюсарно - зварювальної дільниці ремонтно - механічного цеху ремонтно - механічного заводу в Яворівському державному гірничо - хімічному підприємстві "Сірка", оскільки такий період не заперечувався відповідачем та вже був зарахований до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Аналогічно і по періоду з 27.06.1986 по 31.12.1991.

Також суд відмовляє у вимозі позивача щодо визнання бездіяльності ГУ ПФУ у Львівській області протиправною, оскільки позивачем не конкретизовано в чому саме полягає бездіяльність відповідача.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 4 ст. 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача у вигляді судового збору компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №27 (м. Яворів) управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 3 від 21.01.2019 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період роботи з 22.08.1992 по 30.12.1993 на посаді електрогазозварника, зайнятим на різанні і ручному зварюванні, слюсарно - зварювальної дільниці ремонтно - механічного цеху ремонтно - механічного заводу в Яворівському виробничому об'єднанні "Сірка" (з 1993 року - Яворівське державне гірничо - хімічне підприємство "Сірка"), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період з 05.03.1995 по 15.03.1996 на посаді електрогазозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру "Східний" АТЗТ "Артіль старателів "Полюс"); період з 30.05.1997 по 31.12.2004 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру "Східний" АТЗТ "Артіль старателів "Полюс"); період з 01.01.2005 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки механічної служби кар'єру "Східний" (глибина нижче 150 метрів) Олімпіадінського гірничо - збагачувального комбінату АТЗТ "Артіль старателів "Полюс"), що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) призначити і виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 04.12.2018.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2802 (дві тисячі вісімсот дві) гривні 67 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.07.2021

Суддя Потабенко В.А.