Рішення від 19.07.2021 по справі 380/7359/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/7359/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною відмову, оформлену листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.10.2020 №7178-7670/П-02/8-1300/20, в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №37-23-ХІІ «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести з 01.11.2020 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №37-23-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням довідок про заробітну плату №37 від 11.09.2020 та №38 від 11.09.2020, виданих Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.

Ухвалою від 11.05.2021 суддя залишила позовну заяву без руху.

Ухвалою від 31.05.2021 суддя поновила ОСОБА_1 строк звернення до суду, прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач дотримався у сукупності усіх вимог, визначених у пункті 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889, а тому має право на пенсійне забезпечення відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ. Таким чином, відповідач повинен перевести з 01.11.2020 позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ з урахуванням довідок про заробітну плату №37 від 11.09.2020 та №38 від 11.09.2020, виданих Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.

06.07.2021 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних заперечила. Відзив обґрунтований тим, що позивача можна перевести на пенсію, яку йому призначено відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ, однак лише в тому розмірі, який він отримував до 01.03.2019 та на підставі відповідної заяви. Законом України №3723-ХІІ не передбачено перерахунку пенсій державним службовцям.

07.07.2021 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій здійснив посилання на судове практику.

13.07.2021 представник відповідача подала до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначила ті ж аргументи, що й у позовній заяві.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

24.03.2003 позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

З 01.03.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії з пенсії за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

08.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII та пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням довідок про заробітну плату №37 від 11.09.2020 та №38 від 11.09.2020, виданих Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.

Листом від 19.10.2020 № 7178-7670/П-02/8-1300/20 відповідач відмовив позивачу у переведенні на пенсію за віком, у зв'язку з недоцільністю, а саме через зменшення розміру пенсії за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, зазначений вік визначається статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 62 роки для чоловіків і 60 років для жінок.

Страховий стаж передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 35 років для чоловіків і 30 років для жінок.

Стаж державної служби для тих хто на час досягнення зазначеного віку працював на посадах державних службовців становить не менш як 10 років, та не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016 відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Суд встановив, що стаж позивача на державній службі становить 34 роки, загальний трудовий стаж - 44 роки 9 місяців 6 днів.

Таким чином, суд встановив, що стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України № 889-VIII) становить більше 20 років. На дату звернення до відповідача позивач досяг віку 60 років і має страховий стаж більше 30 років.

Отже, позивач має право на пенсію відповідно до Закону України № 889-VIII.

Вказана правова позиція узгоджується з постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2021 у справі № 380/7126/20.

Враховуючи наведене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у переведенні позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», викладені у листі від 19.10.2020 №7178-7670/П-02/8-1300/20 є протиправними.

З метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перевести з 01.11.2020 позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням довідок про заробітну плату №37 від 11.09.2020 та №38 від 11.09.2020, виданих Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 908,00 грн, сплачений згідно з квитанцією від 05.05.2021 № 0.0.2113091951.1.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», викладені у листі від 19.10.2020 №7178-7670/П-02/8-1300/20 є протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести з 01.11.2020 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням довідок про заробітну плату №37 від 11.09.2020 та №38 від 11.09.2020, виданих Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.