Рішення від 15.07.2021 по справі 360/2417/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

15 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2417/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Ірметової О. В.,

за участю:

секретаря судового засідання Попової Н. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач працює державним службовцем в Біловодському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Луганської області на посаді головного спеціаліста командування.

08 квітня 2016 року позивачу було надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

17.06.2020 позивачем було укладено контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України, військове звання - солдат , ВОС - 901074. Відповідно до контракту під час оголошення рішення про мобілізацію або навчальні збори, позивача призивають виключно на посаду кухаря господарчого відділення взводу матеріально -технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , 10.08.2020 року отримала тимчасове посвідчення військовозобов'язаного за № 4695.

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII, яким було внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, доповнено розділом XIV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян».

В цьому розділі пунктом 4 частини першої статті 115 Закону встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, у жінок 20 років.

Маючи необхідний вік (07.02.2021 року виповнилося 56 років) та страховий стаж (станом на 09.04.20201 року - 38 років 02 місяці 28 днів згідно рішення Біловодського об'єднаного управління ПФУ) позивач 28 січня 2021 року подала на веб-портал Пенсійного фонду України анкету-заяву та пакет документів для призначення пенсії відповідно до п.4 частини першої статті 115 Закону № 1058, але протягом більше ніж два місяці відповіді на заяву не було. Позивач неодноразово за цей період зверталася до посадових осіб Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з питанням про призначення пенсії, але відповідь була одна - чекайте Ваші документи опрацьовуються. При цьому ні роз'яснень ні рекомендацій щодо автоматичного призначення пенсії через вебпортал ПФУ у вільному доступі немає, а посадові особи Біловодського об'єднаного управління ПФУ про це не попередили позивача.

09.04.2021 позивач звернулася до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.4.частини 1 ст. 115 Закону № 1058 про призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій та надала повний пакет документів, які в усному порядку затребували працівники відділу. Проте 26.04.2021 року позивач отримала від Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомлення від 26.04.2021 за № 1239-31-8/3290 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій, у зв'язку з тим що право на пенсію держслужбовцям Збройних Сил України цим Законом не передбачено.

Отже, на підставі викладеного позивач просить суд визнати протиправним рішення Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком, починаючи з 28.01.2021 та зобов'язати Біловодське об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як учаснику бойових дій(військовозобов'язаного, резервіста) та нарахувати суми пенсії починаючи з 28.01.2021.Ухвалою суду від 14 травня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 37-38).

Ухвалою суду від 10 червня 2021 року продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а .с. 86).

Ухвалою суду від 05 липня 2021 року замінено відповідача - Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області його правонаступником - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9).

31 травня 2021 року до суду від Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 80-83), в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову з наступних підстав.

09.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 114 Закону № 1058-IV.Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 - IV, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 566/11846 (далі - Порядок № 22-1) відповідачем перевірено зміст і належне оформлення наданих позивачем документів.

За результатами розгляду заяви позивача та наданих їм документів відповідачем було відмовлено у призначені пенсії позивачу (рішення від 26.04.2021 р. № 1239-31-8/3290), загальний стаж роботи якого складає 38 р. 02 м. 28 д.

Аналіз пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІУ дає підстави для висновку, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Таким чином, статус учасника бойових дій до 25.07.2018 року надавався не тільки військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним), але й іншим особам, які не проходили військову службу, однак захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (працівникам Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань).

До заяви про призначення пенсії від 09.04.2021 позивачем додано: довідку про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 28.01.2021 № 280, довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 28.01.2021 № 281, витяги з наказів від 07.12.2015 № 341, від 18.06.2018 № 13дск, від 12.07.2018 №65/дск, посвідчення учасника бойових дій (серії НОМЕР_2 від 08.04.2016), контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України від 17.06.2020 року, та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № 4695 від 10.08.2020.

08.04.2016 Управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_3 позивачу видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 .

З трудової книжки позивача серії НОМЕР_4 від 01.08.1983 року заповнення (записи №№ 12-24) вбачається, що на час проведення АТО позивач обіймав посади, які відноситься до посад державної служби зі встановленням відповідного рангу державної служби. Тобто в період проведення АТО та ООС позивач проходив державну службу. Крім того, на дату звернення (09.04.2021) до відповідача з заявою про призначення пенсії позивач працює на посаді головного спеціаліста відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу та йому присвоєно восьмий ранг державного службовця, про що свідчать записи у трудовій книжці позивача №№ НОМЕР_5 .

Згідно витягу із наказу від 07.12.2015 № 341, працівник Збройних Сил України ОСОБА_1 , головний спеціаліст відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Біловодського районного військового комісаріату Луганської області, з 07.04.2014 прибула до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань на підставі наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 20.11.2015 № 068.

Як вбачається з наданими документами до заяви від 09.04.2021 позивач визнаний учасником бойових відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІІ з дотриманням Порядку № 413 як працівник Збройних Сил України, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а не як військовослужбовець (резервіст, військовозобов'язаний).

Щодо тверджень позивача, що він є резервістом і військовозобов'язаним, то згідно наданого позивачем контракту про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України, датою його укладення є 17.06.2020 року, а згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № 4695 позивача взято на військовий облік 10.08.2020, тобто після отримання статусу учасника бойових дій (посвідчення учасника бойових дій видано позивачу 08.04.2016 року).

З урахуванням наведеного вище позивач не відноситься до осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону № 3551-ХІІ, у зв'язку з чим у нього відсутнє право на дострокове призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІV.

Як зазначив у позові позивач ним 28.01.2021 року подано анкету-заяву та пакет документів для призначення пенсії на веб-портал Пенсійного фонду для призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІV.

За сервісною послугою - автоматичне призначення пенсій через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, пенсія призначається автоматично для осіб після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-ІV.

У зв'язку з зазначеним, датою звернення позивача за призначенням пенсії є 09.04.2021, коли позивачем особисто надано заяву відповідачу про призначення пенсії та відповідні документи.

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулася через вебпортал Пенсійного фонду України з анкетою-заявою від 28 січня 2021 року про призначення пенсії, додавши до неї документи, а саме: паспорт; довідку про присвоєння ідентифікаційного коду; свідоцтво про укладення шлюбу; трудову книжку; посвідчення учасника бойових дій; тимчасове посвідчення військовозобов'язаного №4695;довідки від 28.01.2021 №280-281; контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України; архівну довідку від 20.08.2019 №02-15/519; довідку від 23.08.2019 №19; довідку про відкритий рахунок в банку (а. с. 10-11, 12, 117-118, 110-111).

Згідно листа Пенсійного фонду України від 30.06.2021 №2800-030201-7/31163, анкету-заяву та додані документи опрацьовано, визначено дату виходу на пенсію відповідно до статті 26 Закону №1058-IV - 08.02.2025. В особистому кабінеті на вебпорталі в пункті «Мої звернення» відображено результат обробки звернення - виконано (а. с. 110-111).

09 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії (підп. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») додавши до неї документи, які зазначені в розписці - повідомленні (а. с. 43-44).

За інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, страховий стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 38 роки 2 місяці 28 днів (а.с. 73).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 16.04.2021 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки не відноситься до осіб військовослужбовців (а.с. 74).

Рішенням Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 26.04.2021 №1239-31-8/3290 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування рішення зазначено, що при розгляді поданих документів встановлено, що відповідно до записів 10-22 трудової книжки НОМЕР_7 ОСОБА_1 на час проведення АТО обіймала посади, які відносяться до посад державної служби зі встановлення відповідного рангу державної служби. Тобто, в період проведення АТО та ООС ОСОБА_1 проходила державну службу. На теперішній час продовжує працювати на вищезазначеній посаді, яка відноситься до посад державної служби (а.с. 75-76).

08 квітня 2016 року Управлінням персоналу штабу Військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_1 видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 (а.с. 13).

З трудової книжки позивача серії НОМЕР_8 від 01.08.1983 року заповнення вбачається, що службовець (працівник) ОСОБА_1 працює в Біловодському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Луганської області з 17.05.1993 по теперішній час та вже присвоєно восьмий ранг державного службовця (а.с. 19-22).

Довідки від 28.01.2021 №№280, 281, видані Біловодським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Луганської області, місять інформацію, що працівник Збройних Сил України ОСОБА_1 , головний спеціаліст відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Біловодського районного військового комісаріату Луганської області, з 07.04.2014 та з 10.05.2018 залучався до проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях з підпорядкуванням керівнику Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей на підставі наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 26.12.2015 року № 341 та по теперішній час бере участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, підстава наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 №13/дск; наказ Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 12.07.2018 №65/дск (а.с. 15, 18).

17.06.2020 позивачем було укладено контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України, ВОС - 901074 (а. с. 24-25). Відповідно до контракту під час оголошення рішення про мобілізацію або навчальні збори, призивають виключно на посаду діловода управління військової частини НОМЕР_1 .

10 серпня 2020 року ОСОБА_1 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного №4695, військове звання - солдат (а.с. 23).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян врегульоване статтею 115 Закону № 1058-IV.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Згідно із пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно із пунктом 20 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються, зокрема особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що правом на дострокове призначення пенсії за віком за визначених умов наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які є військовослужбовцями, резервістами чи військовозобов'язаними, або особами, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу" № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ). Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії в т.ч.: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

При цьому ч.2 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ визначено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Суд зазначає, що позивач є військовим резервістом та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних жінок в Біловодському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Луганської області, що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного №4695 та контрактом про проходження служби у військовму резерві Збройних сил від 07.06.2020 (а.с. 24-25, 93).

Зі змісту посвідчення серії НОМЕР_2 від 08.04.2016 вбачається, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а. с. 13).

28 січня 2021 року ОСОБА_1 через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України подано анкету-заяву для автоматичного призначення пенсії з поданням необхідних документів відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується листом Пенсійного фонду України від 30.06.2021 № 2800-030201-7/31163 (а. с. 96).

Згідно з пунктом 1 розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону № 3551-XII, також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV).

Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20.08.2014 (далі - Постанова № 413) затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення.

Пунктом 3 Постанови № 413 Кабінетом Міністрів України зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою.

Положеннями п. 4 ч. 1ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачена можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій.

Пунктом 4 Порядку № 413 визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем були надані всі необхідні документи, а саме: паспорт; довідку про присвоєння ідентифікаційного коду; свідоцтво про укладення шлюбу; трудову книжку; посвідчення учасника бойових дій; тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № 4695; довідки від 28.01.2021 №280-281; контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України; архівну довідку від 20.08.2019 №02-15/519; довідку від 23.08.2019 №19; довідку про відкритий рахунок в банку.

Враховуючи вищевикладене, позивач надав документи на підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець - учасник бойових дій.

На підставі зазначеного та беручи до уваги те, що позивач має статус учасника бойових дій, досяг віку 55 років, має трудовий стаж більше 25 років, він підпадає під дію вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказана позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, зазначеним у постанові від 29.09.2020 року у справі № 263/14242/17, в постанові від 6 листопада 2018 року у справі № 591/3086/16-а, від 29 серпня 2018 року у справі № 295/1129/17.

Відповідно до пп. 4.3 п. 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Матеріалами справи підтверджено, що 28.01.2021 позивач через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України подав анкету-заяву для автоматичного призначення пенсії.

Таким чином, пенсійний орган повинен був розглянути заяву позивача від 28.01.2021 та прийняти рішення щодо призначення чи відмови у призначенні пенсії.

Суд зазначає, що відповідне рішення в Порядку № 22-1 пенсійном органом не прийнято, а відповідачем не доведено прийняття такого рішення.

Крім того, за результатами розгляду заяви позивача від 09.04.2021 Біловодським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Луганської області прийнято рішення від 26.04.2021 №1239-31-8/3290 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням вищевикладеного суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 28.01.2021 у спосіб визначений законом.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним рішення Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову в призначенні пенсії суд зазначає наступне.

Оскільки суд дійшов висновку, що позивач набув право на пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно п. 4 ч. 1ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент звернення з заявою через вебпортал - 28.01.2021 та саме з цієї дати позивач має право на призначення пенсії, визнання протиправним та скасування рішення Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову в призначенні пенсії не є належним захистом позивача, а тому зазначена позовна вимога не підлягає задоволенню.

В юриспруденції дискреційні повноваження визначаються як право голови держави, уряду, інших посадовців в органах державної влади у разі ухвалення рішення з питання, віднесеного до їх компетенції, діяти за певних умов на власний розсуд у рамках закону. А в Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи вказано, що адміністративний орган може здійснювати "дискреційні повноваження", користуючись певною свободою розсуду у разі ухвалення будь-якого рішення. Такий орган в силу (за) наявності у нього дискреційних повноважень може вибирати з декількох варіантів припустимих рішень той, який він вважає найбільш відповідним у даному випадку. За цього надано рекомендацію судам не втручатися у дискреційні повноваження державних органів.

На переконання суду, з боку державних органів відбувається підміна понять, оскільки не будь-які повноваження органів влади з ухвалення рішень, є дискреційними. Дискреція діє тільки у разі, коли у рамках закону держорган може приймати різні рішення.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21 травня 2013 року № 21-87а13.

Частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України окреслено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За унормуванням п. 7 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України в разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії, і це прямо вбачається з п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

За приписами ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

При цьому, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

На підставі вищезазначеного суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нарахувати суми пенсії з дати звернення - 28.01.2021.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України занотовано: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

За унормуванням частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при подачі позову був сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 29.04.2021 №32 (а.с. 9).

Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908,00 грн, стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 28.01.2021 у спосіб визначений законом.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нарахувати суми пенсії з дати звернення - 28.01.2021.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний тест рішення складено та підписано 20 липня 2021 року.

Суддя О.В. Ірметова