про передачу справи за підсудністю до іншого адміністративного суду
20 липня 2021 року м. Київ № 320/8438/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши позовну заяву Державної екологічної інспекції Столичного округу до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕНЕТІК-ІНВЕСТ» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
Державна екологічна інспекція Столичного округу звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕНЕТІК-ІНВЕСТ» з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ «ГЕНЕТІК - ІНВЕСТ», у вигляді: зупинення стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря ТОВ «ГЕНЕТІК - ІНВЕСТ», а саме: дизель - генератора Green Power GP145 S/I-А серійний №151816, розташованих за адресом: Київська область, Миронівський район, с. Росава, вул. Бібліотечна, буд. 23 - до отримання ТОВ «ГЕНЕТІК - ІНВЕСТ» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
У зв'язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч. 2 ст. 26 КАС України (за вибором позивача).
Як вбачається з позовної заяви та додатків до неї місцем знаходження позивача є: пров. Новоперчерський, 3, корпус 2, м. Київ, 01042.
Водночас місцезнаходження відповідача, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є: АДРЕСА_1 .
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що вирішення даного спору має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Чернівецьку область (Чернівецьким адміністративним судом).
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким, чином, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 та ч. 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
У підсумку, враховуючи підсудність даної справи Чернівецькому окружному адміністративному суду, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 КАС України, суд
1. Матеріали адміністративної справи №320/8438/21 передати за підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду (вулиця Садова, 1-І, м. Чернівці, Чернівецька область, 58000).
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали надіслати (вручити) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.