про залучення співвідповідача
20 липня 2021 року м. Київ № 620/879/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського окружного адміністративного суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державна судова адміністрація України, про визнання протиправними дії та стягнення недоплаченої суддівської винагороди,
10 лютого 2021 р. до Чернігівського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Чернігівського окружного адміністративного (далі - відповідач), про визнання протиправними дії та стягнення недоплаченої суддівської винагороди.
11 лютого 2021 р. розпорядженням голови Чернігівського окружного адміністративного суду вказану адміністративну справу передано до Шостого апеляційного адміністративного суду для визначення підсудності (оскільки однією із сторін є суд, в якому розглядається справа або суддя цього суду).
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2021 р. вказану адміністративну справу направлено для розгляду до Київського окружного адміністративного суду.
5 березня 2021 р. протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями справу передано на розгляд судді цього адміністративного суду Журавлю В.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 березня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Крім того, вказаною ухвалою залучено до участі у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державну судову адміністрацію України (далі - третя особа).
13 квітня 2021 р. до суду від третьої особи надійшли пояснення на позовну заяву, в яких остання позову не визнала, у його задоволенні просила відмовити. У поясненні третя особа також заявила клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2021 р. у задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
14 липня 2021 р. на електрону адресу суду від позивача надійшло клопотання про залучення співвідповідача та про зміну позовних вимог. Указане клопотання обґрунтовано тим, що саме ДСА України здійснює функції голосного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення Чернігівського окружного адміністративного суду. У зв'язку з цим, позивач вважає, що для належного захисту своїх права та інтересів необхідно залучити у якості співвідповідача Державну службову адміністрацію України та заявити до неї позовні вимоги.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус судців» від 2 червня 2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402) функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: 1) Верховний Суд - щодо фінансового забезпечення його діяльності; 1-1) вищий спеціалізований суд - щодо фінансового забезпечення його діяльності; 2) Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України; 3) Вища рада правосуддя - щодо фінансового забезпечення її діяльності. Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
За правилами частин третьої, четвертої статті 148 Закону №1402-VIII, саме ДСА України здійснює функції головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення, зокрема, Чернігівського окружного адміністративного суду.
Згідно з вимогами п.п. 1,4 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 р. №141/0/15-19 (надалі - Положення), Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом; ДСА України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, рішеннями Вищої ради правосуддя, з'їзду суддів України, а також цим Положенням.
Основними завданнями ДСА України є організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом; забезпечення належних умов діяльності судів, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування в межах повноважень, визначених законом (п.п. 1,2 п. 5 Положення).
ДСА України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс і рахунки в органах Державної казначейської служби України.
У частині 1 ст. 148 Закону №1402 зазначено, що фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до вимог статті 149 Закону №1402-VIII суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Невиплату суддівської винагороди в повному обсязі можна пов'язувати із діяльністю ДСА України як головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності усіх судів (крім Верховного Суду; стаття 148 Закону № 1402-УІІІ), відповідно як суб'єкта владних повноважень, рішеннями/діями якого порушено право особи (судді).
Згідно з вимогами абз. 2 п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845 (далі - Порядок № 845), у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.
Згідно з додатком №3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2020 рік» до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», Державній судовій адміністрації України за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» передбачено кошти для виконання рішень судів ухвалених на користь суддів.
Відповідно до вимог ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що заява позивача про залучення співвідповідача, а саме Державну службову адміністрацію України підлягає задоволенню, а також заява про зміну позовних вимог підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 48, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Клопотання позивача про залучення співвідповідача задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Державну судову адміністрацію України (ідентифікаційний код 26255795, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5).
2. Запропонувати відповідачам (новому відповідачу) в разі невизнання адміністративного позову до дня судового розгляду надати суду письмові заперечення на адміністративний позов та докази, що їх підтверджують.
3. Вважати правильним наступне викладення позовних вимог:
- визнати протравними дії Чернігівського окружного адміністративного суду щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 р. по 28 серпня 2020 р. включно (за винятком днів відпустки) із застосуванням положень статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у редакції Закону України від 13 квітня 2020 р. № 553-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 р.;
- стягнути з Державної судової адміністрації України шляхом списання з рахунку Державної судової адміністрації України за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 на користь ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 р. по 28 серпня 2020 р. включно (за винятком днів відпустки) у сумі 146 555 грн. 56 коп., з утриманням всіх передбачених законодавством України податків та зборів.
4. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
5. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Журавель В.О.